Topuk Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?
26 Haziran 2024

Topuk Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?

Topuk Ağrısı

Topuk ağrısı, günümüzde birçok kişide yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu durum, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle topuk bölgesi, ayak üzerindeki en büyük kemiklerden biri olduğundan şiddetli bir şekilde ağrıya neden olabilir. Bazı topuk ağrıları ise sadece sancı şeklinde hissedilmektedir. Topuk kemiği, ayaktayken yere temas eden bir kemiktir; bu nedenle topuk ağrıları daha çok ayaktayken görülmektedir. Eğer ciddi bir rahatsızlık nedeniyle meydana gelmişse, uzandığınızda da zonklama şeklinde ağrılar hissedebilirsiniz.

Vücudun tüm ağırlığını taşıyan topuk bölgesi, bazen ön kısım, orta kısım ve arka kısım gibi farklı bölgelerde ağrıya neden olabilmektedir. Genellikle tek bir topukta ağrı meydana gelir. Eğer sinirsel rahatsızlıklar varsa, her iki topukta birden ağrılar hissedilebilir. Topuk ağrısı yaşayan insanların üçte biri iki ayakta birden ağrı hissederken, geri kalanı ise tek ayakta bu ağrıları hisseder.


  • Meydana gelen topuk ağrısı rahatsızlıklarının en büyük nedeni, topuk zarı zedelenmesi anlamına gelen "Plantar Fasiit" adlı rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, topuğu ayağın ön tarafına bağlayan doku üzerinde meydana gelen zorlanmalardan kaynaklanmaktadır.
  • Düz taban olan insanlarda da kısa mesafelerde bile ayak ağrıları meydana gelebilir. Eğer bir düz tabanlık rahatsızlığı varsa, topuk ağrısı ile karşılaşmak muhtemeldir.
  • Obezite rahatsızlıkları olan insanlarda kilo fazlalığı nedeniyle topuk bölgesine daha fazla yük binmektedir. Özellikle kemikleri daha hassas olan kadınlarda bu nedene bağlı ağrılar çok görülmektedir.
  • Yanlış ayakkabı seçiminde de topuk ağrısı rahatsızlıkları sık karşılaşılmaktadır. Oldukça yaygın olarak ortaya çıkan bu etken için daha kaliteli ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Ülkemizde de sık görülen "topuk dikeni" adlı hastalıkta, topukta oluşan iltihaplar nedeniyle ayaktayken topuk ağrısı sorunu ortaya çıkabilmektedir.
Diğer nedenler arasında romatizma ağrıları, eklem iltihapları, sinir sıkışması, yaralanmalar ve Haglund hastalığı gibi etkenler de topuk ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.

Topuk Ağrısı İçin Ne Yapılabilir?

Topuk ağrısı sorununun nedeni bilinmiyorsa ve etkisi gittikçe artıyorsa, ilk yapılması gereken şey doktora gitmek olacaktır. Eğer böyle bir imkân bulunmuyorsa, kesinlikle aşırı ayakta durmaktan kaçınarak dinlenmeye geçebilirsiniz. Bir süre istirahatle birlikte, her akşam uyumadan önce ılık su içerisinde bol sabunla ayağa masaj yapılmalıdır. Bu masajdan sonra bir bandaj yardımı ile topuk bölgesini sıkıca sarmanız gerekir. Bu şekilde ağrılar ciddi anlamda azalacaktır.

Ayakkabı seçimine çok dikkat ederek kaliteli ayakkabılar tercih edilmelidir. Eğer ağrılarla birlikte şişlik var ise, 15 dakika ara vererek gün içinde buz tedavileri uygulayabilirsiniz. Bu şekilde buzun faydaları da oldukça iyi olacaktır. Bunların yanında, eğer ağrılar devam ediyorsa, topuk ağrısı için egzersizler bulunmaktadır. Bu egzersizlerden de yararlanabilirsiniz. Bu egzersizlerin son derece önemli faydaları olacaktır.

Sonuç olarak, topuk ağrısı çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla, ağrıların nedenini belirlemek ve uygun tedavi yöntemlerini uygulamak, ağrıların hafifletilmesi ve önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Güncel

Gözde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi