Sağ Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Sağ Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kaburga Ağrısı

Kaburga, boyun ile karın boşluğu arasında vücudun ön kısmında bulunan iskelet kemiklerindendir. Köprücük kemiklerinden hemen aşağıdan başlayarak karın boşluğunda son bulur. Kaburgalarımız içinde önemli organlarımız yer almaktadır. Kalp ve akciğer gibi organları barındıran kaburgalarımız, bu önemli organlarımızı korusa da asıl görevi akciğerlere solunum konusunda, yani nefes alıp vermede yardımcı olmaktır. Kaburga kemikleri ince ve yassı kemikten oluşan ve birçok kemikten meydana gelen bir sistemdir. Kaburga kemiklerimiz ön kısımda göğüs kemiklerine, arka kısımda ise sırtta bulunan sırt omurlarına bağlıdır. Vücudumuzda önemli yapılar arasında gelen kaburga, farklı nedenler ile rahatsızlık yaratabilmektedir. Kaburga kırıkları, kaburga kırıldığında oluşabilecek hasar, kaburga kemiği iltihabı gibi doğrudan oluşabilecek kaburga ağrıları ve dolaylı yollardan kaburga ağrıları meydana gelebilmektedir.

Sağ Kaburga Ağrısının Nedenleri

Sağ kaburga ağrısı, herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlıktır ve oldukça ağrılı olabilir. Sağ kaburga altında oluşabilen ağrıların birçok nedeni olabilir, en çok rastlanan ve en bilindik olan ağrı mide ağrısıdır. Hissedilen ağrılar başlangıçta küçük sancılar şeklinde olsa da ilerledikçe şiddetli bir şekilde ve sık sık sancılara dönüşebilir. Acı dolu olan bu sancılar gece uyku problemi yaratabilir. Midede ve yemek borusunda oluşabilen rahatsızlıklar kaburgalar ile doğrudan ilgili olduğu için ağrıların burada olmasına sebep olur. Bunun yanı sıra düzensiz ve sağlıksız beslenme de mide rahatsızlıklarına sebep olacağından doğrudan kaburga ağrılarına dönüşebilir. Eğer kaburga ağrılarında mideden şüpheleniliyorsa mideye iyi gelecek tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Gastrit ve reflü rahatsızlıkları tedavi altına alınmalıdır. Fazla yağlı ve kalorili yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Mide rahatsızlıkları son bulduğunda sağ kaburga altındaki ağrılar da buna bağlı olarak azalmaktadır. Sağ kaburga ağrılarına mide sebep olabildiği gibi kaburga kemiği ve kalp rahatsızlıkları da kaburga kemik ağrılarına neden olabilir. Eğer ağrılar kaburgaların ortalarından başlayıp aşağıya doğru daha çok hissediliyorsa kalp rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Kalp rahatsızlığından sağ kaburga ağrısı oluşuyorsa boyunda da ağrı ve sızı hissedilebilir. Sağ kaburga ağrılarında, organlarda oluşan ağrıların dışında, oturma bozuklukları ve uzun süreli hareketsiz kalma durumları da sağ ve sol kaburga ağrılarına sebebiyet vermektedir. Genel olarak sağ kaburga ağrılarına sebep olabilen rahatsızlıkları aşağıda inceleyelim.

Sağ Kaburga Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

  • Tüberküloz
  • İç organlarda oluşan rahatsızlıklar ve hastalıklar
  • Osteoporoz
  • Kaburga kırıkları
  • Kaburga kaslarında veya kıkırdağında hasar
  • Akciğer kanseri
  • Kaburga kemiğinde iltihap
  • Omurlarda oluşan rahatsızlıklar

Sağ Kaburga Ağrılarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağ kaburga ağrılarının tedavisinde sporun ve egzersizin önemi çok büyüktür. Spor ve egzersizlerin yanı sıra dengeli ve düzenli beslenme de kaburga ağrılarına iyi gelebilir. Günlük tempolu yürüyüşler de yapılabilir. Kalp ve mide gibi organlara bağlı olan konularda bir uzmana görülmekte fayda vardır. Ayrıca ağrıların kaynağına yönelik spesifik tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Örneğin, mide rahatsızlıklarına bağlı kaburga ağrıları için mide koruyucu ilaçlar kullanılabilirken, kas ve kemik kaynaklı ağrılar için fizik tedavi ve rehabilitasyon programları önerilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

hakan

07 Mayıs 2024 Salı

mıde sol tarafta.sağ kaburga ağrısıyla ne ilgisi var açıklaya bilirmisiniz.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hakan,

Mide sol tarafta bulunduğu için, sol tarafta hissedilen ağrılar genellikle mide veya bağırsaklarla ilgili olabilir. Ancak sağ kaburga altındaki ağrı, karaciğer, safra kesesi veya pankreas gibi organlarla ilgili sorunlara işaret edebilir. Bu iki bölgedeki ağrılar farklı nedenlerden kaynaklanabileceği için, detaylı bir muayene ve gerekli testler yapılmalıdır. Bir doktora başvurmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Cemal

Sağ kaburga ağrılarının temelinde soğuk algınlığı, düşme ve darp alma gibi problemler yer almaktadır. Hastalığınızın tam olarak tanısının konulması amacıyla tahlil ve tetkikler yapılması gerekiyor. Bu tahlil ve tetkikler sonrasında belirlenecek tedavi yöntemi yardımıyla kısa süre içinde sağlığınıza kavuşursunuz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kafa Ağrısı Nedenleri?

Kafa Ağrısı Nedenleri?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Eklemlerinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Eklemlerinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Bel ve Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi