Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
19 Temmuz 2024

Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Ağrısı

Çene ağrısı, genellikle zonklama şeklinde ortaya çıkan ve büyük rahatsızlıklara yol açarak kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Çene ağrısı meydana geldiğinde, kişiler bazen bir şeyler yiyip içemez hale gelirler. Bu durumda zayıflama gibi sorunlar da görülebilir. Bilindiği gibi çene, anatomi olarak bir mekanizma şeklinde çalışan bir eklemdir. Eklemlerde ciddi ve tedavi edilemeyen hastalıklar meydana gelebilir. Bu nedenle çene ağrısı önemsenmesi ve dikkate alınması gereken bir sorundur. Çene ağrısı, zaman zaman artış veya azalış gösterebilir. Birçok nedene bağlı olarak ağrıyan çenenin her ne nedenle olursa olsun tedaviye ihtiyacı olabilir. Bu nedenle beklemeden doktorunuza başvurarak çenenizin neden ağrıdığını öğrenmelisiniz.

Çene ağrılarında doktorlar önce elle muayeneler yapar ve daha sonra röntgen, tomografi gibi görüntüleme cihazları ile incelemeler gerçekleştirir. Eğer kişilerde mekanik bir sorun varsa bu cihazlar ile ortaya çıkarılır. Ancak sorun kaslarda veya diğer bağlarda ise farklı cihazlar kullanılarak teşhis edilir. Unutmayın ki eklemlerdeki problemler bazen tıpta çaresiz kalınan durumlardır. Bu yüzden sorunların erken teşhisi birçok şeyi değiştirecektir. En küçük ağrılarda bile doktorunuza başvurarak bu durumun nedenini araştırmalısınız.

Çene ağrısı, zorlayıcı besinler ile sürekli olarak beslenen insanlarda daha sık görülebilir. Özellikle bazı bölgelerde aşırı ekmek tüketimi, çenelerin daha çok zorlanmasına ve ağrılara yol açabilir. Eğer sizde de ara sıra çene ağrıları meydana geliyorsa, yediğiniz yiyeceklerin daha yumuşak olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü sert besinler başta çene kasları olmak üzere çenenize zarar verebilir.

Çene Ağrısının Olası Nedenleri

  • Çene eklemi disfonksiyonu: Çene fonksiyonunu tam olarak yerine getiremez ve kişi çenesini açıp kapattığında şiddetli ağrılar meydana gelir. Genellikle alt çenenin kafatasına bağlandığı bölgelerde meydana gelen sorunlar nedeniyle bu durum ortaya çıkar.
  • Diğer yaygın nedenlerden biri diş sıkma sorunudur. Daha çok psikolojik nedenlerle, insanların uyurken ya da dalgınlık anında dişlerini sıkması çene ağrısına yol açabilir. Bu sorunun ortadan kalkması için stresten uzak durmalısınız.
  • Dişlerdeki sorunlar çene kemiklerine etki ederek şiddetli ağrılara neden olabilir. Bu durumun ortadan kalkması için gerekli tedavileri yapmalısınız. Dişlerdeki iltihaplar ileri zamanlarda çok daha büyük sorunlara yol açabilir.
  • Bazen boyun ve sırtın çeneye en yakın bölgelerinde meydana gelen şiddetli ağrılar, doğrudan çene ağrısına neden olabilir. Bu tür ağrılar genellikle yayılan ağrılardır.
  • Son olarak, çene kanseri olarak bilinen hastalıkta da şiddetli ağrılar görülebilir. Kanserli hücrelerin üst ve alt çenede etkili olması sonucu çenede sürekli yaralar ve yumrular hissedilir.

Çene Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Çene ağrıları farklı şekillerde tedavi edilmektedir. Bunlardan biri antidepresan ilaçlardır. Bu ilaçlar ile terapi uygulamaları yapılarak kişide stres azaltılır ve diş sıkma sorununa bağlı olan çene ağrısı ortadan kalkar. Diğer bir tedavi yöntemi ise ameliyattır. Bu yöntem daha çok çene ekleminde görülen sorunların düzeltilmesinde kullanılır.

Çene ağrılarının tedavi sürecinde, doktorunuzun önerilerine ve tedavi planına uymak önemlidir. Ayrıca yaşam kalitenizi artırmak için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve stresi yönetme gibi önlemler de alabilirsiniz. Bu önlemler, çene ağrılarının tekrarlamasını önlemekte yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fıtık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fıtık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Neden Olur?

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Neden Olur?

Mekanik Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mekanik Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Sol Yan Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Yan Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Stres Baş Ağrısının Nedenleri?

Stres Baş Ağrısının Nedenleri?