Gözde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Gözde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Ağrı

Göz ağrıları, özellikle son yıllarda daha sık görülmekte olup, birçok kişinin hayatında en az bir kez yaşadığı bir rahatsızlıktır. Günlük yaşamı oldukça fazla etkileyen göz ağrısının ortaya çıkması, özellikle ilerlemiş yaş grubunda daha sık gözlemlenmektedir. Birçok göz ağrısı genellikle ilaç tedavisi veya doktor muayenesi gerektirmeden kendiliğinden geçmektedir. Ancak, ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlık olan göz ağrısı, başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Gözde meydana gelen ağrılar, göz yüzeyinde ortaya çıkan yani oküler ağrılar ve göz içinde ortaya çıkan yani orbital ağrılar olmak üzere iki grupta incelenmektedir.

Göz Yüzeyi Ağrıları (Oküler Ağrılar)

Göz yüzeyinde pürüzsüzlük, kaşınma ve yanma gibi şikayetler ile ortaya çıkan yüzeysel göz ağrıları, aşırı müdahale gerekmeden damla veya krem ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Oküler göz ağrısı nedenleri şu şekildedir:

  • Yabancı maddeler: Oküler ağrıya neden olan ilk unsur olan yabancı maddeler, göz ile temas ederek göz yüzeyinde yanma ve ağrıya neden olmaktadır. Kirpik, makyaj malzemesi ve benzeri yabancı maddelerin göze teması halinde gözde sulanma, kaşınma ve kızarıklık meydana gelmektedir.
  • Göz nezlesi: Tıp literatüründeki adı ile konjonktivit olan bu hastalık, alerjiye veya enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkar ve göz kapağı ile gözün beyaz kısmını örten ince zarın iltihaplanması ile oluşur. Göz nezlesi, orta şiddette ağrı, gözde sulanma ve kızarıklığa neden olur.
  • Yaralanmalar: Kimyasal yanıklar ve patlamalar sonucu gözde ağrının meydana gelmesi muhtemeldir. Aşırı çamaşır suyu veya kimyasal içerikli deterjan maruz kalma, güneş, solaryum veya kaynak makinası ışığına aşırı maruz kalma gibi durumlarda da gözde ağrılar meydana gelir.
  • Arpacık: Enfeksiyon veya iltihaplanma sonucu oluşan, göz kapağının uç kısmına yakın sivilceden büyük kırmızı şişliklerdir.
  • Göz kapağı yangısı: Diğer adı blefarit olan bu rahatsızlık, göz kapağının çevresinde bulunan yağ bezlerinde enfeksiyon oluşmasına bağlı olarak ortaya çıkar ve ağrı ile kaşıntıya neden olur.

Göz İçi (Orbital) Ağrılar

Göz yüzeyi ağrılarına göre daha çok dikkat edilmesi gereken ve nadiren de olsa başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Göz içi ağrılarında saplantı veya çarpıntı şeklinde ağrılar ortaya çıkar. Göz içi ağrılarının nedenleri şöyledir:

  • Optik nörit: Gözün arka kısmında bulunan ve göz ile beyin arasında bağlantıyı sağlayan sinirlerde meydana gelen enfeksiyon ya da iltihaplanmadır. Bu hastalıkta görmeme gibi sorunlar ve şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir.
  • Glokom: Göz içinde baskılı ağrı hissetme durumudur. Oldukça ciddiye alınması gereken bu hastalık, kalıcı hasarlara ve görme yetisinin kaybına neden olabilir.
  • Sinüzit: Sinüsler ile göz sinirleri arasında bağlantı vardır ve sinüslerde iltihaplanma çoğaldıkça bu durum göz sinirlerinde baskı oluşmasına neden olur. Bu baskı, ağrı ve sulanmaları beraberinde getirir.
  • Migren: Şiddetli baş ağrısına neden olan migren, yine sinüzitte olduğu gibi gözlere ağrısı vurabilen bir hastalıktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gaz Kasık Ağrısı Yapar mı?

Gaz Kasık Ağrısı Yapar mı?

Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulunç Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulunç Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İnce Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İnce Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Güncel

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?