Erkeklerde Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
08 Temmuz 2024

Erkeklerde Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Sağ Kasık Ağrısı

Erkeklerde sağ kasık ağrısı, günlük hareketleri sınırlayarak yürüme ve kaldırma gibi aktivitelerin yapılmasında zorlanmaya neden olabilir. Bu ağrı, genellikle daha genç yaşlarda erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Sağ kasıkta aniden ortaya çıkan ve sürekli devam eden ağrılar meydana geldiğinde mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Erkeklerde Sağ Kasık Ağrısı Nedenleri

Özellikle genç yaştaki erkeklerde sağ kasıkta ağrı oluşmasının en önemli nedenlerinden biri, toplardamarın büyümesi ile meydana gelen varikosel ağrısıdır. Lenf bezlerinin şişmesi genellikle lenf bezlerinde bir virüs veya bakteriyel enfeksiyon olduğunda gerçekleşir. Lenf bezleri, bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçasıdır çünkü vücudumuzu mikroplara karşı korur. Lenf bezlerinin şişmesi sonucunda da sağ kasıkta ağrı meydana gelir.

Sağ kasıkta görülen fıtık da kasıkta ağrıya sebep olabilir. Böbrek taşı ve kum döken hastalarda da sağ kasık ağrısı sıkça yaşanır. Erkeklerde sağ kasık ağrısı, aynı zamanda apandisitin de habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora başvurmak sağlığınız açısından çok önemlidir. Sindirim sisteminde problem yaşayan, kabızlık sorunu olan hastalarda da sağ kasık ağrısı meydana gelebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu erkeklerde nadir olarak görülür. Ancak idrar yolu enfeksiyonu olduğunda sağ kasıkta şiddetli bir ağrı meydana gelir.

Testislerde oluşan tümörler de kasıklarda ve idrar yapma sırasında ciddi derecede ağrılara neden olabilir. Bu rahatsızlığın tespiti mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılan tetkikler sonucunda teşhis edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

Erkeklerde Sağ Kasık Ağrısı Tedavisi

Erkeklerde sağ kasık ağrısının sebebi kasık fıtığından kaynaklanıyorsa mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. Fıtık bölgesinde yaşanan boşluğun mutlaka ameliyat ile kapatılması gerekmektedir. Fıtık tedavisinin yöntemleri yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir. Genç hastalarda yapılan tedavi yönteminde cerrahi müdahale sırasında kendi dokularından yardım alınmaktadır. Ancak yaşı ilerlemiş hastalarda ise ameliyat sırasında sentetik malzeme kullanılarak fıtık rahatsızlığı tedavi edilmektedir.

Sağ kasık ağrıları idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa çözümü antibiyotik tedavisidir. Antibiyotik kullanarak kısa zamanda bu rahatsızlıktan hasta kurtulabilir. Eğer böbrek taşı rahatsızlığından kaynaklanıyorsa taşın düşürülmesi veya ameliyat ile taşın kırılması, alınması ile hasta kasık ağrısından kurtulacaktır. Lenf bezlerinin büyümesi de sağ kasık ağrısına sebebiyet verir ve antibiyotik tedavisi ile kısa zamanda hasta iyileşir. Testis tümörü tedavisinde, tümörün çeşidine, hastalığın evresine ve hastanın sağlık durumuna göre tedavi şekli değişmektedir. Tedavi ameliyat, kemoterapi veya radyasyon terapisi olabilir. Birçok hasta bu tedavilerden kesin sonuç alabilmektedir. Tüm bu şikayetlerde mutlaka uzman bir hekime başvurulmalı ve doktorunuzun önerdiği tedavi uygulanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?