Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri
20 Temmuz 2024

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda en sık rastlanılan göğüs ağrıları, özellikle ailelerin endişeye kapılmasına yol açan bir durumdur. Bu endişe, genellikle yetişkinlerde meydana gelen göğüs ağrılarının ani ölümlere yol açabilen çok ciddi kalp hastalıklarından kaynaklanmasından ötürüdür. Çoğunlukla göğüs ağrısı şikayeti ile polikliniğe getirilen çocuklar, zaman kaybedilmeden "pediatrik kardiyoloji" bölümüne yönlendirilir. Çocukluk çağında ortaya çıkan göğüs ağrılarının sebeplerinin araştırılmasından sonra, kalp hastalıklarının nadiren de olsa küçük bir kısmında rol oynadığı gözlenmektedir. Ancak çocuklarda ortaya çıkan göğüs ağrısının mutlaka ciddi kalp hastalıklarına bağlı olabileceği düşünülerek, titiz bir değerlendirme yapılmalı ve tüm olası hastalıklar detaylı olarak araştırılmalıdır.

Kalp Damar Hastalıklarına Bağlı Olan Göğüs Ağrısının Nedeni

Çocuklarda ortaya çıkan göğüs ağrılarının yaklaşık %4-6'sı kalp damar hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Bu durum oldukça nadir görülse de, çocuklarda ortaya çıkan kalp hastalıkları bazen kötü seyirli olmasından dolayı önem verilmesi gereken bir durumdur. Eğer çocukta daha önceden bilinen bir kalp hastalığı varsa, bu durum genellikle çocuk egzersiz yaptığında meydana gelen göğüs ağrılarıdır. Hatta çocuğun göğsünün ortasında ezici bir tarzda meydana gelen ağrı, daha sonra hem boyun bölgesine hem de sol koluna doğru yayılabilir. Ayrıca kalp ağrısına bağlı olarak çocuklarda göğüs ağrısı ile bayılma, çarpıntı, çabuk yorulma ve baş dönmesi gibi şikayetler de ortaya çıkabilir. Bu durumda kalp hastalığı şüphesi olabileceğinden dolayı çocuk hemen detaylı olarak incelenmelidir. Kalp ağrısına neden olan durumun fiziki incelenmesinde mevcut olan ritim bozukluğu, hipotansiyon, çarpıntı, anormal bir kalp sesinin duyulması, hipertansiyon ve üfürüm tanısı yapılan çocuklarda kalp hastalıkları konusu üzerinde önemle durulmalıdır.

Çocuklarda Ortaya Çıkan Kalp Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda meydana gelen kalp ağrısından kaynaklı kalp hastalıklarında, genellikle kalpte farklı bir üfürüm sesi duyulmaktadır. Kalp hastalığında kalpten gelen üfürüm sesi, normal masum üfürüm sesinden ayırt edilmesi gereken en önemli durumdur. Bu masum üfürümler ise sağlıklı çocukların yaklaşık %40'ında görülen ve kalp hastalıklarının neden olduğu üfürüm durumudur. Çocukta kalp hastalığı olabileceği düşünülüyorsa, öncelikle akciğer grafisi ve EKG değerlendirmesi yapılmalıdır. Bu durumda "pediatrik kardiyoloji konsültasyonu" özellikle kalp ağrısının neden kaynaklandığını araştırmak ve çocuktaki kesin kalp hastalığının tanısını yapmak ve takibini sürdürmek için oldukça önemlidir.

Çocuklarda Kalp Ağrısının Tedavisi

Göğüs bölgesinde meydana gelen ağrının nedeninin araştırılmasından sonra, hastalığın teşhisi yapılarak bu yönde tedavi uygulanır. Eğer çocuğun göğüs bölgesinde sadece kas iskelet sisteminden kaynaklı ağrılar varsa, aileye bilgi verilir ve hafif ağrı kesicilerden önerilebilir. Ancak çocuğun kalp, sindirim sistemi, akciğer ya da psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan göğüs ağrısı şikayetlerinde mutlaka takibinin yapılması ve uzman bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni