Göğüs Kafesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
07 Temmuz 2024

Göğüs Kafesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Kafesi Ağrısı

Göğüs kafesi ağrısı, genellikle bu bölgeye alınan darbeler sonucunda ortaya çıkar. Ancak göğüs ağrısı ile göğüs kafesi ağrısını birbirinden ayırt etmek önemlidir. Bu bölgede başlayan ve süreklilik arz eden ağrılar, kalp rahatsızlıklarının veya başka ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Göğüs kafesi ağrısı genellikle göğüs kemiğinde baskı ve rahatsızlık hissi yaratır. Bu durum, nefes alırken sıkışma hissi ve vücudun üst tarafını hareket ettirirken ağrının şiddetlenmesi ile kendini gösterebilir.

Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur?

Ameliyat

Göğüs bölgesinden geçirilen ameliyatlar, göğüs kafesinde ağrılara neden olabilir. Eğer iyileşme süreci sorunlu geçerse, bu ağrı uzun yıllar boyunca hatta ömür boyu devam edebilir. Bu ağrılar bazen azalsa da stresli durumlarda veya ani darbelerde tekrar ortaya çıkabilir.

Mide Ekşimesi

Mide ekşimesi, göğüs alt kısmında rahatsızlık yaratabilir. Bu durum, özellikle gebe kadınlarda sıkça görülür. Mide ekşimesi sırasında kendimizi kasmamız, göğüs kafesinde ağrıya neden olabilir. Ancak bu durum bazen kalp krizi ile karıştırılabilir. Bu nedenle, sıkışma ve ağrı hissetmiyorsanız paniğe kapılmayın.

Eklemlerin Zarar Görmesi

Eğer ağrı tüm kemiklerde ve omurga kısımında, kaburga kemiklerinde hissediliyorsa, kireçlenme yaşanıyor olabilir. Bu durum, göğüs kafesi kemiği için de geçerlidir. Göğüs kafesi kemiğiniz herhangi bir kaza veya darbe geçirdiğinde, sadece kaza sonucu değil ani hareketler nedeniyle de zarar görebilir. Bu ağrılar yaşanırken ağır yük kaldırmamaya dikkat edilmelidir. Göğüs kaslarının zayıflaması veya hasar görmesi de göğüs kafesi ağrısına neden olabilir. Bu durumu, yavaş ve derin nefes alarak hafifletebilirsiniz.

Göğüs Kafesi Ağrısının Belirtileri

  • Göğüs kemiğinde baskı ve rahatsızlık hissi
  • Nefes alırken sıkışma hissi
  • Vücudun üst tarafını hareket ettirirken ağrının şiddetlenmesi
  • Ani hareketler ve darbeler sonucunda ortaya çıkan ağrı
  • Stresli durumlarda ağrının artması

Göğüs Kafesi Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Göğüs kafesi ağrısının tedavisi, nedenine bağlı olarak değişir. Eğer ağrı, travma veya kaza sonucu ortaya çıkmışsa, dinlenme ve ilaç tedavisi önerilebilir. Kireçlenme veya eklem rahatsızlıklarına bağlı ağrıların tedavisinde fizik tedavi ve egzersiz programları uygulanabilir. Mide ekşimesi nedeniyle ortaya çıkan ağrılar ise, uygun diyet ve ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Her durumda, göğüs kafesi ağrısının altta yatan nedenini belirlemek ve uygun tedavi yöntemini seçmek için bir doktora başvurmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni