Omuz ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Omuz ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Boyun Ağrısı

Omuz ve boyun ağrıları, kas çekilmesi gibi küçük nedenlerden ya da tümör gibi hayati risk taşıyan durumlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Omuz ve boyun ağrıları keskin ve sancılı olabilir veya yanma hissiyle belirginleşebilir. Bunun yanı sıra omuz ve boyunda sertleşmeler de meydana gelebilir. Ayrıca bu ağrılara uyuşma, deri renginde değişiklik, deformasyon, şişlik ve güçsüzlük eşlik edebilir.

Omuz ve Boyun Ağrısı Neden Olur?

Bu ağrıların en yaygın sebeplerinden biri duruş bozukluğudur. Örneğin, hayatını bilgisayar başında kambur bir şekilde oturarak geçiren bir kişi omuz ve boyun ağrılarına sıkça maruz kalabilir. El işleri, ağır yük kaldırma, araba sürmek veya televizyon izlemek de bu ağrılara neden olabilir. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişilerde bu ağrıların görülme olasılığı oldukça yüksektir. Kas, tendon veya bağlarda meydana gelen her türlü zedelenme de bu ağrıların sebepleri arasında yer alır. Aynı zamanda boyun ve omuz çevresinde meydana gelen iltihaplanma veya kireçlenme de bu ağrıları şiddetlendirir. Tümör veya kanserin de nadir de olsa bu ağrılara neden olduğu bilinmektedir.

Kalp, omurgalar veya akciğerde meydana gelen problemler de boyun ve omuz çevresinde ağrılara sebep olabilir. Örneğin, kalp krizi geçiren hastalarda sol omuz ve boyun çevresi ağrısı görülebilir. Rotator manşet zedelenmesi, köprücük kemiğinin kırılması, tendonlarda meydana gelen hasarlar da omuz ve boyun ağrısının nedenleri olabilir. Enfeksiyon hastalıkları, omurga iltihaplanması ve iç hastalıklar da bu ağrılara sebep olabilir. Ağrıların sebebi psikolojik de olabilir. İnsanlar sürekli kaygı ve stres altında oldukları zaman bu ağrılar baş gösterebilir.

Omuz ve Boyun Ağrısı Ne Zaman Dikkate Alınmalıdır?

Genellikle insanlar bu ağrıları pek dikkate almamaktadır. Ancak bu ağrılar büyük hastalıkların belirtisi olabileceği için doktora muayene olmak tavsiye edilir. Omuz ve boyun ağrısı eğer hayatınızı zorlaştıracak derecede değilse doktora gitmeyi erteleyebilirsiniz. Ancak aşağıda belirtilen sorunların sizde de olduğunu düşünüyorsanız hemen bir hekime başvurmak için gecikmeyin:
  • Ağrıların uzun süreli ve artarak devam ediyorsa.
  • Boyun ağrısının kolu etkilemesi, uyuşturması ve kolda hissizleşme görülüyorsa.
  • Sürekli yorgunluk ve halsizlik hali ile omuz ve boyun ağrısı devam ediyorsa.
  • Ağrıların yanı sıra idrara çıkmada veya yürümekte zorluk çekiliyorsa.
  • Kanser veya romatizmal hastalıkları olan kişilerde boyun ağrısının da görülmesi.

Omuz ve Boyun Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağrıların giderilmesi için genellikle egzersiz yapmak önerilir. Eğer ileri seviyelerde ise cerrahi işlemler uygulanır. Ağrıların sebebi küçük zedelenmelerden kaynaklanıyorsa evde yapabileceğiniz egzersizlerle ağrıları dindirmeniz mümkündür. Ağrıyan yerleri dinlendirmek veya birkaç boyun ve omuz egzersizi bu ağrıların etkisini azaltabilir. Böylece hızlıca iyileşmeyi sağlayabilirsiniz. Eğer ağrıyan bölgede şişlik var ise her saat başı 10 veya 15 dakika soğuk pres uygulamanız tavsiye edilir. Bazen de antibiyotik tedavisi doktor kontrolünde gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra doktor uygun gördüğü takdirde bazı medikal cihazlar kullanılarak ağrıyan bölge hareketsizleştirilir ve iyileşme hızlandırılır.

Ciddi boyutlardaki vakalarda ise hasta ortopedistlere başvurabilir hatta birkaç gün hastaneye yatması söz konusu olabilir. Ezilme veya çekilme gibi vakalarda ise hasta evde egzersizler yaparak tedavi edilebilir. Ancak beklenmeyen durumlarda ve hastanın derisinde renk değişimleri görülmesinde acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Aynı şekilde ağrılara kusma, bulantı gibi durumlar eklendiğinde muayene olmak tavsiye edilmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Sırt Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Sırt Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?

Topuk Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?

Kist Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kist Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Üst Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Üst Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karın Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Karın Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Güncel

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?