Mide Bulantısı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Mide Bulantısı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı

Mide bulantısı ve baş ağrısı birlikte sık görülen semptomlardır. Bu iki rahatsızlık birbirleriyle ilişkili olabilir. Mide hastalığı çeken bazı insanlarda baş ağrısı görülebilir ve baş ağrısı yaşayan insanlarda mide bulantısı da olabilir. Baş ağrısı ve mide bulantısı bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bunlar arasında migren, grip ve soğuk algınlığı, mide üşütmesi, göz yorgunluğu, menenjit, küme tipi baş ağrısı ve gerilim tipi baş ağrısı bulunur. Bu iki rahatsızlık aynı anda görüldüğünde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız, çünkü ciddi rahatsızlıklar olabilir. Mide bulantısı kötü bir his yaratmaktadır.

Migren:

Migren, en şiddetli baş ağrısı olarak adlandırılmaktadır. Tekrarlayan ve şiddeti ile süresi değişen bir baş ağrısı nöbetidir. Östrojen seviyesindeki düşüşün baş ağrısı ve mide bulantısına sebep olduğu düşünülmektedir. Taşıt tutması da bunda rol oynayabilir. Beyindeki kan damarlarının anormal şişmesine bağlıdır ve bu da serotonin seviyesindeki düşüşle alakalıdır. Serotonin seviyesindeki bu düşüş ayrıca taşıt tutmasına bağlı mide bulantısı ortaya çıkarabilir. Yani bu iki rahatsızlığın aynı anda görülmesi migren hastalığını işaret edebilir.

Grip, Soğuk Algınlığı ve Mide Üşütmesi

Soğuk algınlığına ve mide iltihabına sebep olan virüsler baş ağrısına ve mide bulantısına sebep olabilir.

Göz Yorgunluğu:

Uykusuzluk, göz iltihapları ve çeşitli göz hastalıklarından dolayı ortaya çıkan rahatsızlıklar göz yorgunluğuna sebep olur ve buna bağlı olarak mide bulantısı ve baş ağrısı görülebilir.

Menenjit:

Menenjit, omurilik sıvısında veya beyinde ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Bu hastalık şiddetli baş ağrısına ve mide bulantısına yol açar.

Küme Tipi Baş Ağrısı:

Küme tipi baş ağrısı, şiddetli bir baş ağrısıdır. Ağrının neredeyse tamamı dişten kaynaklanır. Genellikle tek göz çevresinde veya arkasında hissedilir. Küme tipi baş ağrıları da mide bulantısına sebep olabilir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı:

Fiziksel veya zihinsel stres kaynaklı olabilir. Fiziksel aktiviteler ve iş stresi gibi nedenler baş ağrısına ve mide bulantısına sebep olabilir. Yani stresten dolayı mide bulantısı ve baş ağrılarının görülmesi doğaldır.

Baş Ağrısını ve Mide Bulantısını Azaltmak İçin

  • Düzenli bir şekilde uyumak ve yeterli uykuyu almak (Böylelikle uykusuzluk ve stres azalır.)
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat etmek (Aşırı yağlı veya tuzlu yiyeceklerden kaçınmak)
  • Zihinsel ve bedensel yorgunluğa sebep olan alışkanlıklardan veya aktivitelerden kaçınmak
  • Çalışma saatlerinde aşırıya kaçmamak ve beyninizi yormamak
  • Alkol, sigara ve diğer zararlı maddelerden uzak durmak
  • Kafein içeren içecekleri fazla tüketmemek (Kafein içeren içecekler fazla tüketildiğinde baş ağrısına sebep olabilir.)
  • Mide bulantısı için tuzlu yiyecekler, elma, karanfil, nane, naneli şeker gibi yiyecekler tüketilebilir. Bunun yanı sıra ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.
  • Mide bulantısı için kekik çayı içilebilir. Mideyi rahatlatır ve bulantıya iyi gelir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sekime

28 Mayıs 2024 Salı

Evet benimde ne zaman midem bulansa başım da ağrıyo. Özofajial reflü var bende sık sık midem bulanıyo zaten. Ayrıca vücutta seyirmelerim de oluyo. Bunlar bir hastağın belirtisi mi sizce?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sekime, yaşadığınız belirtiler oldukça rahatsız edici görünüyor. Özofajial reflü mide bulantısı ve baş ağrısına neden olabilir, ancak vücuttaki seyirmelerin farklı bir nedenleri olabilir. Bu belirtiler için bir doktora başvurmanız iyi olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Sekime,

Mide bulantısı ve baş ağrısı, özofajial reflü gibi durumlarda sıkça görülebilen belirtilerdir. Vücuttaki seyirmeler ise çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir, örneğin stres, yorgunluk, mineral eksiklikleri gibi. Ancak bu belirtiler başka rahatsızlıkların da işareti olabilir. Kesin bir teşhis ve tedavi için bir doktora başvurmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Ece Gül

Sayın sekime hanım. Reflü bir sindirim sistemi rahatsızlığı olarak birçok sistemi etkileyen ciddi bir sağlık problemidir. Özellikle dolaşım sistemine yan etkiler yapar, kalp sıkışması ve nefes alma problemleri yaratır. Sinir sistemini etkiler ve bu tarzda seyirmeler halinde izlenir. Fakat yine de bir doktora görünmek ve kontrolden geçmek şarttır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni