İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
22 Haziran 2024

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?


Dişte meydana gelen iltihaplanma nedeni ile diş ağrısı şiddetini artırarak devam ediyorsa, vakit kaybetmeden mutlaka bir diş hekimine başvurmalısınız. Çünkü, iltihaplı diş tedavisi geciktirildikçe, dişte mevcut olan iltihap diğer dişleri de etkisi altına alarak diş kayıplarına neden olabilir. Hekim kontrolünde uygulanacak tedavide iltihabı gidermek için hekiminiz mutlaka antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Ayrıca, iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir sorusunu da şöyle yanıtlayabiliriz: Hekiminizin uyguladığı antibiyotik tedavisinin yanı sıra, evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemlerle iltihabın azalmasını sağlarken, iltihap nedeniyle oluşan ağrıyı en aza indirebilirsiniz.

Doğal Yöntemler

Karanfil Yağı

İltihaplı diş ağrısını hafifletmek için bir parça pamuğun üzerine birkaç damla karanfil yağı damlatarak ağrılı ve iltihaplı bölgeye sürebilirsiniz ya da 1 çay bardağı su içerisine birkaç damla karanfil yağı ekledikten sonra bu su ile gargara yapabilirsiniz. Karanfil yağı kullanım miktarı kesinlikle artırılmamalıdır ve uzun süreli kullanılmamalıdır. Çünkü, karanfil yağı tahriş edici etkilere sahip bir yağdır. Ayrıca, bir miktar zeytinyağının içine toz karanfil ilave ederek elde edilen karışımı iltihaplı bölgeye sürmeniz de ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Poşet Siyah Çay

İltihaplanma nedeniyle ağrı yapan dişinize en yakın bölgeye kuru ve kullanılmamış çay poşeti yerleştirebilirsiniz. Ayrıca, kullanıldıktan sonra bardağın içinden çıkartılan çay poşetini de iltihaplı kısma soğuttuktan sonra koyabilirsiniz. Bu uygulama için kullanılan sıcak çay poşetini 10-15 dakika kadar buzlukta bekletip iyice soğuttuktan sonra iltihaplı bölgeye yerleştirin. Soğutulan çay etkisini yarım saat içinde göstermeye başlayacaktır.

Gargara

Hidrogen peroksit (Hydrogen peroxide) içerikli ağız gargaraları özellikle iltihaplı bölge üzerinde dezenfekte görevi yaparak iltihaplı diş ağrısını hafifletebilir. Bu gargarayı kolaylıkla her eczaneden temin edebilirsiniz.

Tuzlu Gargara

Oda ısısında 1 su bardağı suyun içine 2 tatlı kaşığı tuz ilave ederek iyice karıştırın ve bu tuzlu suyla iltihaplı diş ağrınız için gün boyu 4-5 defa gargara yapabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

İltihaplı diş ağrınız için 1 çay bardağı suya 1-2 damla çay ağacı yağı ekleyerek gargara yapabilirsiniz veya çay ağacı yağını bir parça pamuk üzerine 1-2 damlatarak iltihaplı kısmın üzerine sürebilirsiniz. Kullanılan bu yağın tadı oldukça kötüdür ve gereğinden fazla olarak yutulursa baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilmektedir.

Oregano Yağı

İltihaplı diş ağrısını hafifletmek için 1 çorba kaşığı hakiki zeytinyağının içine yaklaşık 1-2 damla oregano yağı damlatılarak elde edilen karışımla ağız gargara yapılır. Ancak, zeytinyağı yerine yarım çay bardağı ılık suyun içine yine 1-2 damla oregano yağı eklenerek gargara şeklinde kullanılabilir. Gargara yapılan karışımı kesinlikle yutmayarak tükürmeniz gerekmektedir.

Sarımsak

İltihaplı diş ağrısına karşı iyi gelen çözümlerden birisi de sarımsaktır. Sarımsağın özellikle doğal bir antibiyotik olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle, antibiyotik etkilere sahip olan sarımsağın faydalarından yararlanabilmek için 2-3 diş sarımsağı soyduktan sonra ezerek elde edilen sarımsak suyunun üzerine 1-2 damla karanfil yağı ilave edilerek iltihaplı bölge ve ağrıyan dişin üzerine sürerek uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

İltihaplı diş ağrısına karşı iyileştirici etkilere sahip olan Hindistan cevizi yağı, bir parça pamuğun üzerine damlatılarak iltihaplı bölgeye yerleştirilerek 25-30 dakika kadar bekletilir. Hindistan cevizi yağı ile yapılan bu uygulamada Hindistan cevizi yağının kesinlikle yutulmaması gerekmektedir ve verilen sürenin sonunda ağızdan pamuk alınarak ağız iyice çalkalanmalıdır.

Profesyonel Tıbbi Yardım

Yukarıda belirtilen doğal yöntemler geçici rahatlama sağlayabilir, ancak iltihaplı diş ağrısının temel nedeni tedavi edilmezse, durum kötüleşebilir. Bu nedenle, diş hekiminize danışarak, gerekli tıbbi müdahaleleri yaptırmanız önemlidir. Hekim kontrolünde gerçekleştirilecek diş tedavisi, iltihabın tamamen temizlenmesi ve ağrının kalıcı olarak giderilmesi açısından gereklidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni