Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı ve Nedenleri

Diz ağrısı, insanlarda çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir rahatsızlıktır. Yaygın bir problem olan diz ağrısı, genellikle yaşlı bireylerde görülse de, çeşitli nedenlerden dolayı gençlerde de ortaya çıkabilir. Diz bölgesinde bulunan eklemler, vücuttaki en büyük ve karmaşık eklemlerden biridir ve bu nedenle ağrı şiddeti de artabilir. Diz ağrıları sadece eklemlerde değil, aynı zamanda dizin üst bölgelerinde de oluşabilir. Ağrıların yeri ve şiddeti, rahatsızlığın nedenine büyük ölçüde bağlıdır.

Diz ağrısı, ciddi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, basit durumlara bağlı olarak da görülebilir. Ancak bu ağrılarla birlikte meydana gelen diğer belirtiler önemlidir. Bu belirtiler, diz ağrısının nedenini anlayabilmek için önemli ipuçları sağlar. Özellikle diz bölgesinde şişlik, morarma, kitlenme ya da diz kapağı kullanılırken herhangi bir ses olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bunlar ağrı nedeninin belirlenmesinde oldukça önemlidir.

Diz Ağrısı Neden Olur?

  • Diz ağrısında en sık karşılaşılan etken, diz bölgesinin incinmesidir. Bu durum, yüksekten atlama, yüzme veya diğer spor aktiviteleri ya da düşme nedeniyle meydana gelebilir.
  • Özellikle erkeklerin halı saha gibi spor aktivitelerinde diz kapağının aşırı yorulması veya ani hareket yapması diz ağrısına neden olabilir.
  • İltihaplı romatizmal hastalıklar da diz ağrısının önemli nedenlerindendir. Bu rahatsızlıklar, kişinin yerinde duramayacağı kadar şiddetli ağrılara neden olabilir.
  • Yaşı ilerlemiş bireylerde ya da daha önce ciddi incinme yaşamış kişilerde eklem kireçlenmesi ciddi diz ağrılarına neden olabilir ve ilaç tedavisi gerektirebilir.
  • Koşucu dizi olarak bilinen rahatsızlık da diz ağrısının bir diğer nedenidir. Aşırı spor yapan kişilerde, gün içinde çok fazla yürüyen bireylerde veya sürekli diz çöken insanlarda sıkça görülür.
  • Dizde bulunan kaslarda meydana gelen ağrılar da diz ağrısının nedenleri arasındadır. Özellikle çok egzersiz yapan kişilerde bu durum ortaya çıkabilir.

Diz Ağrısı İçin Hangi Durumda Doktora Gidilmelidir?

  • Ayağa kalkamayacak derecede ağrılar için kesinlikle doktora gidilmelidir.
  • Aşırı şişlik ve morarma durumlarında uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir.
  • Herhangi bir şekil bozukluğu söz konusuysa, zaman kaybetmeden uzman bir doktora giderek gerekli muayeneler yaptırılmalıdır.
  • Diz ağrısı ile birlikte yüksek ateş sorunları da varsa, bu durum ciddi olabilir ve doktor kontrolü gerektirir.

Diz Ağrısı İçin Neler Yapılabilir?

Diz ağrısı için ilk yapılması gereken şey, doktora gitmektir. Neden bilinmeyen ağrılar, özellikle de şiddetli ise, kesinlikle teşhis edilmelidir. Doktora gitmek mümkün değilse, ağrı kesici merhemler kullanılabilir. Bunun yanı sıra, geceleri uyumadan önce ılık su ile bölgeye masaj yapmak faydalı olabilir. Bölge soğumadan orta seviyede sararak büyük faydalar görülebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Yönal

10 Nisan 2024 Çarşamba

Annemin sol dizinin eklem boşluğunda ağrı var. Doktoroda gitti kremde kullandı ama geçmedi. Sadece ağrısı hafifledi. Sizce bu ağrıyı geçirmek için ne yapabiliriz. Yardımcı olurmusunuz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Yönal,

Annenizin dizindeki ağrı için geçmiş olsun. Öncelikle, doktorun önerilerini takip etmek çok önemli. Bunun dışında, diz ağrısını hafifletmek için bazı önerilerde bulunabilirim:

1. Dinlenme: Dizini fazla zorlamamak ve dinlendirmek önemli.
2. Soğuk ve Sıcak Uygulama: İlk 48 saat soğuk kompres, sonrasında ise sıcak kompres uygulaması rahatlatıcı olabilir.
3. Fizik Tedavi: Bir fizyoterapistten yardım alarak egzersiz programı oluşturabilirsiniz.
4. Destekleyici Aparatlar: Dizlik veya baston gibi destekleyici aparatlar kullanmak.
5. Anti-enflamatuar İlaçlar: Doktorun önerisiyle ağrı kesici ve anti-enflamatuar ilaçlar kullanılabilir.

Ancak en doğrusu, bu adımları doktorunuzla konuşarak uygulamak olacaktır. Annenize acil şifalar dilerim.

2. Cevap
cevap

Canberk

Eklemde belirli olan bazı sebeplerden dolayı oluşan ağrı çeşididir. Diz günlük hayatta pek çok hareketlere maruz kaldığı için bazı problemler gelişebilir. Daha çok yaşlı insanlarda meydana gelir. Bazen yorgunluktan dolayı ortaya çıkmasından yanı sıra bazı hastalıkların sonucundada meydana gelebilir. Bazende diz ağrısıyla birlikte şişlik, morluk ve kızarıklık gibi rahatsızlıklarda oluşabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni