Geçmeyen Diş Ağrısı Nedenleri?
09 Temmuz 2024

Geçmeyen Diş Ağrısı Nedenleri?

Geçmeyen Diş Ağrısı

Geçmeyen diş ağrısı, size kâbus dolu anlar yaşatabilir. Eğer dişiniz çok fazla ağrıyor ve uyguladığınız tedaviler cevap vermiyorsa, derhal ve ihmal etmeden altındaki nedenleri araştırmanız gerekmektedir.

Geçmeyen Diş Ağrısının Nedenleri ve Çözüm Yolları

 • Yapılan tedavi yeterli düzeyde olmayabilir. Dişinizdeki çürüğün temizlenmesi esnasında az da olsa çürük kalma ihtimali vardır. Dişinize kanal tedavisi yapılmış olsa dahi, tam anlamıyla yerine getirilmemiş olabilir. Bu durumda doktora daha sağlıklı bir tedavi için tekrar gitmeniz gerekebilir.
 • Çürük olan dişinizi çektirdiğiniz halde diş yerinizde haftalarca süren bir ağrı varsa, çekim esnasında diş kökünde bir miktar et kalmış olabilir. Yirmi yaş diş kökleri bu tür durumlarda genellikle daha zordur. Diş etinde kalabilir. Film çektirerek durumu net olarak öğrenmek mümkündür.
 • Alt dişlerin çekiminden sonra ağrı meydana gelirse, çekilen yere gıda kaçarak iltihaplanma yapması sonucu ağrı meydana gelebilir. Bu durumda o bölgenin toparlanması için gerekli ilaç ve dikiş atılabilir ve birkaç gün beklemek gerekebilir.
 • Dişe yapılan tüm müdahaleler doğru olabilir fakat, derin olarak yapılacak dolgu işlemlerinde ağrı ve hassasiyet uzun sürebilir. Bu durumda biraz daha beklemeniz gerekebilir.
 • Gece uyku esnasında dişlerinizi sıkıyorsanız, tedavi gören dişinizi de sıktığınız için ağrı başlayabilir. Böyle durumlarda dişinize gece plağı yapılabilir.
 • Dişler yapısal olarak kendilerini sürekli yenileme özelliği taşımayan yapılardır. Çekilen filmlerde görülemeyen sorunlar çıkabilir. Böyle durumlarda hekim seçme hassasiyeti göstermek önemlidir.
 • Diş çürükleri ve diş apseleri, diş minesi aşınması, diş eti rahatsızlıkları, damağa gömük dişler, diş ağrısına sinüzitin de neden olduğu bilinmektedir.
 • Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmek gerekir. Zira diş ağrısı nedenlerinden anlaşılacağı üzere, ağrı kendi kendine geçmez ve tedavi gerektirir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Diş ağrısını önlemek ve tedavi sürecinde rahatlamak için bazı ekstra öneriler de bulunmaktadır:

 • Ağrıyı hafifletmek için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Soğuk, ağrıyı hafifletmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Antiseptik bir gargara kullanarak ağzınızı temiz tutabilirsiniz. Bu, enfeksiyon riskini azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir.
 • Diş ağrısına neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçının. Özellikle şekerli ve asitli gıdalar, diş ağrısını artırabilir.
 • Günlük ağız bakım rutininizi aksatmayın. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın.
 • Stresi yönetmeyi öğrenin. Stres, diş sıkma ve gıcırdatma gibi alışkanlıkları tetikleyebilir, bu da diş ağrısına neden olabilir.

Unutmayın, diş ağrısı ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir ve ihmal edilmemelidir. Sağlıklı dişler ve diş etleri için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ahi

09 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba. Abimin bir çürük dişi var. Doktora gitti ancak enfeksiyon olduğu için ilaç tedavisini başladı. Daha sonra çekileceğini söyledi. Ancak abim bizi uyutmuyor. Özellikle de geceleri. Sizce napmalıyız?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Prens

Merhaba, diş hekiminize muayeneniz sonucunda çürük diş ve bu iş üstünde iltihihap tespit edilmiştir ve bunun içimin iltihap kurutucu ilaç kullanmanız gerekir. Bu iltihapın kuruması için gereken süre içinde çürük dişiniz ağeı ve sancı yapacaktır. Bu ağrılar için ağer kesici ilaç, karanfil ve buz ile kompres yapmanızı gerekir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Helen

Geceleri diş ağrıları normalden iki kat daha fazla artar. Bunun nedeni ise dişlerin tamamen gece salgılanan hormonlardan etkilenmesidir. Bu nedenle ağrı kesici ilaçlar kullanılması ya da karanfil yağı gibi ağrıyı azaltacak bitkilerin kullanılması fayda gösterebilmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nöropatik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Nöropatik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmaklarında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmaklarında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Güncel

Göbek Deliğinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Deliğinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi