Kist Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
19 Temmuz 2024

Kist Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İnsanların büyük bir kısmı kist kelimesini duyduğunda korkuya kapılmaktadır. Bu korku genellikle ameliyat veya kanserle ilişkilendirilmekten kaynaklanır. Ancak, kistlerin çok çeşitli türleri vardır ve bunların çoğu iyi huyludur. Kistler, insan hayatı boyunca sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Neredeyse her insan ömrü boyunca en az bir kez bu kaygı verici durumu yaşayabilir. Kist, küçük bir keseceğe benzer ve içi genellikle sıvı veya gaz ile doludur; dokuların içinde oluşurlar. Vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilirler.

Kistlerin Boyutları ve Zarar Potansiyeli

Mikroskobik boyutta olan kistler olduğu gibi, litrelerce sıvı alabilen büyük kistler de mevcuttur. Bazı kistlerin insan vücuduna hiçbir zararı yokken, bazıları ağrıya neden olabilir.

Kist Ağrısı İçin Yapabileceklerimiz
  • Kist sebebiyle meydana gelen kasların gerginliğini ve krampları önlemek adına, içerisinde sıcak su bulunan torbalar ağrının olduğu bölgenin üzerine konulabilir.
  • Sıcak bir duş almak hem vücudu rahatlatır hem de ağrıyı azaltır.
  • Asetaminofen gibi kist ağrıları için üretilmiş ilaçlar ağrınızı kesmeye yardımcı olacaktır.
  • Nane, böğürtlen, papatya, ahududu gibi bitkisel çaylar, gergin kasların gevşemesine katkı sağlayarak ağrının azalmasına yardımcı olur.
  • Özellikle yediğimiz ve içtiğimiz besinlere dikkat ederek kabız kalmamaya özen göstermeliyiz. Kabız kalmak kiste neden olmaz ancak tuvalette ıkınmak, kasların gerilmesine ve ağrıların artmasına neden olabilir.
  • Bol su içerek vücudun sıvı miktarı artırılmalıdır. Sıvı oranının artması, kistli bölgedeki basıncı azaltacaktır.
  • Stresli ortamlardan uzak durulmalı, kendimizi stresli hissettiğimizde ise piknik, yürüyüş gibi aktiviteler gerçekleştirerek içinde bulunduğumuz ruh halinden kurtulmalıyız.
Erken Tanı ve Tedavi Önemlidir

Vücudun herhangi bir noktasında oluşan kist hastalığından kısa sürede kurtulmak mümkündür. Ancak, bulantı, kusma, solunum bozuklukları, sancılı karın ağrıları, morarma veya nefes darlığı gibi durumlar söz konusu ise erken teşhis için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Vücutta oluşan iltihap, başlangıçta çok küçük bir alanı kaplarken ilerleyen dönemlerde büyüyerek vücutta daha büyük sıkıntılara yol açabilir. İltihap derecesi artmadan ve kist ağrısı sonucu oluşan sıkıntılar için ilaç kullanılarak erken müdahale edilmesi önemlidir. İltihaptan kurtulduktan sonra, kistin ameliyatla alınması gerekebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ünlüol

19 Temmuz 2024 Cuma

Kistlerin çoğunun iyi huylu olduğunu öğrendiğimde bir nebze rahatladım, ama yinede kistlerin büyük boyutlara ulaşabileceği ve ağrıya neden olabileceği gerçeği korkutuyor. Bu durumda hemen doktora gitmeli miyim, yoksa evde uygulayabileceğim birşeyler var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ünlüol, kistlerin çoğunun iyi huylu olduğunu öğrenmek gerçekten rahatlatıcı olabilir, fakat yine de belirttiğin gibi bazı kistler büyüyüp ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, en doğru ve güvenli yol bir doktora başvurmak olacaktır. Doktorun yapacağı muayene ve gerekirse yönlendireceği testlerle en iyi tedavi yöntemini belirleyebilir. Evde uygulayabileceğin yöntemler bazen semptomları hafifletebilir, fakat kesin bir çözüm sunmayabilir. Bu nedenle, profesyonel bir görüş almak en iyisidir. Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Gebelikte Ağrı Türleri Nelerdir?

Gebelikte Ağrı Türleri Nelerdir?

Güncel

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?