Bel ve Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Bel ve Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve kalça ağrısı, günlük hayatta birçok insanın karşılaştığı ve ihmal edilmemesi gereken rahatsızlıklardır. Bel ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilir ve özellikle bel fıtığı gibi ciddi hastalıkların başlangıcının belirtisi olabilir. Ancak, bel ağrısına eşlik eden kalça ağrısı, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen hastalıkların habercisi olabilir. Bel ile bacaklar arasında köprü görevi gören kalça, yükü oldukça ağır olan bir bölgedir. Kalçada görülen rahatsızlıklar, belden veya bacaklardan kalçaya yansıyan ağrılar olabilir.

Kalça ve bel ağrıları, günlük hayatta uyguladığımız birçok yanlış davranışa bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi bazı rahatsızlıkların başlangıcı veya yansıması olabilir.

Bel ve Kalça Ağrıları Neden Olur?

  • Artritler: Romatizmal hastalıklar olan artrit, kalça ve bel ağrılarına en çok neden olan rahatsızlıklar arasındadır. İltihaplanma ve dejenerasyon oluşmuş kalça ve bel eklemlerinde tutukluk ve hareket kısıtlılığına bağlı ağrılar ve günlük yaşamın zorlaşması oldukça yaygındır.
  • Kalça Kemiğinin Kırılması: Sert bir yapıya sahip olan kalça kemiği, şiddetli kaza ve büyük darbeler sonucu çatlayabilir veya kırılabilir. Bu durum, hareket kısıtlılığına veya hiç hareket edememeye neden olarak belde ve kalçada şiddetli ağrılara yol açar.
  • Bursitler: Eklem ve tendonların iç kısmında esnekliği ve hareket kolaylığını sağlayan içi sıvı dolu küçük yastık şeklinde bulunan bursitler zamanla aşınarak içindeki sıvıyı kaybeder veya aşırı kullanıldığı için tahrip olur. Bu durum, bel ve kalça eklemlerinde şiddetli ağrıya ve günlük hayatta yapılan birçok hareketin zorlaşmasına neden olur. Merdiven çıkma, bisiklet sürme gibi hareketlerde şiddetli ağrılar yaşanır.
  • Tendinitler: Kemik ve kas yapısı arasında köprü görevi gören tendonlarda zamanla aşırı kullanım veya travmalar sonucu yıpranma ve aşınmalar meydana gelebilir. Bu durum, bel ve kalça ağrılarının ortaya çıkmasına neden olur.
  • Kanserler: Kalça kemiğinde veya bel kısmında oluşan kanserler, kemik yapısına zarar vererek kemiklerin hassaslaşmasına ve kırılmasına veya özellikle geceleri ortaya çıkan bel ve kalça ağrılarına neden olur.
  • Doğumsal Bozukluklar: Doğuştan kalça çıkıklığı veya kalçada yapısal bozukluğu olan kişilerde yaşın ilerlemesiyle ağrı ve hareket kısıtlılığı meydana gelebilir.
  • Enfeksiyonlar: Bel ve kalça kemiği üzerinde ortaya çıkan yumuşak doku enfeksiyonları, bulundukları kısımlarda şiddetli ağrılara ve beraberinde ateşli hastalıklara neden olur.
  • Siyatik: Halk arasında sinir romatizması olarak bilinen bu hastalık, bel kısmında bulunan omurlar arasındaki disklerin kayması sonucu bel, kalça ve bacakların iç kısmında meydana gelen ağrılara verilen addır. Disk kayması sonucu oturma, kalkma, uzanma, merdiven çıkma ve hatta yürüme gibi hareketlerde aniden veya yavaş yavaş ortaya çıkan ağrılar meydana gelir.
  • Bel Fıtığı: Daha çok erkeklerde görülen bu hastalık, romatizmal bir ağrı olarak ortaya çıkar ve belden kuyruk sokumu ve kalça kemiğine kadar şiddetli ağrı ve yanmalara neden olur. Orta yaş grubunda daha sık görülen bu hastalığa oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Fıtık içinde bulunan iltihap vücuda yayılırsa, günlük yaşamda yapılan birçok hareketin zorlaşmasına, şiddetli bel ve kalça ağrılarına neden olur.

Bel ve Kalça Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel ve kalça ağrılarının tedavisi genellikle uzman bir doktor tarafından yapılmaktadır. Ağrıya neden olan hastalığın teşhis edilmesi ile hangi tedavinin uygulanacağına karar verilir ve ilaç veya fizik tedavi yöntemleri ile hasta tedavi edilir. Kanser veya fıtık gibi hastalıklarda ilaç tedavisinin yanı sıra, bu hastalıklar ilerlemiş ise cerrahi müdahale gerekebilir. Kireçlenme veya iltihaba bağlı olarak ortaya çıkan ağrılarda uzman hekimin yanı sıra kaplıca tedavisi gibi alternatif tıp yöntemleri de uygulanmaktadır. Bel ve kalça ağrısı görülen hastaların ağır kaldırmaması ve kendini zorlayacak hareketlerden kaçınması oldukça önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göğsümde Ağrı Var?

Göğsümde Ağrı Var?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni