Yemekten Sonra Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Yemekten Sonra Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yemekten Sonra Karın Ağrısının Nedenleri

Yemekten sonra karın ağrısı, birçok sebebe dayanabilir ve bunlar hafif rahatsızlıklardan ciddi sağlık sorunlarına kadar değişebilir. Yemek sonrası karın ağrılarınızın nedenleri arasında yağlı veya bozuk yemekler, sindirim sisteminizin zayıf olması, aşırı yemek, aşırı derecede acılı yemekler, kabızlık ve gaz gibi faktörler yer alabilir. Gastrit gibi durumlar da yemekten sonra hafif ya da şiddetli karın ağrısına yol açabilir. Bu durumda bulantı ve şişkinlik de görülebilir ve ağrı, antiasit ile hafifleyebilir. Ayrıca, kronik pankreatit ağrısı genellikle yemekten sonra ortaya çıkar ve bu durum, insanların yemek yemekten kaçınmasına neden olabilir. Bazen bu ağrıların sebepleri farklı hastalıklarla da ilgili olabilir. Örneğin, bağırsak damarlarının tıkanması gibi durumlar da karın ağrısına yol açabilir.

Bağırsak Damarlarının Tıkanması

Bağırsak atardamarları, bedenin büyük atardamarıdır ve ortadan ayrılarak kalın ve ince bağırsakların beslenmesini sağlar. Eğer bu damarlar tıkanırsa, yemekten sonra karın ağrısı başlar. Bu durum, bağırsakların yeterli miktarda kan alamaması nedeniyle mezenterik veya intestinal iskemi adı verilen hastalığın oluşmasına neden olur. Bu hastalık, ciddiye alınması gereken bir durumdur. Her yemekten sonra karın ağrısı 15-60 dakika aralığında sancılı bir şekilde ortaya çıkar ve ağrı genellikle karnın orta ve üst bölgesinde hissedilir. Ağrı çok şiddetli olur ve 60-90 dakika sürebilir, ardından kendiliğinden kaybolur. Ancak bu ağrılar, her yemekten sonra tekrar eder ve bu durumda olan kişiler yemek yememeye başlar, bu da kilo kaybına neden olabilir. Bu tür durumlar sık sık devam ederse, bir hekime başvurulmalıdır.

Safra Kesesi Taşları

Yemekten sonra karın ağrısının bir diğer sebebi ise sıkça duyduğumuz ve insanların yaşam kalitesini etkileyen safra kesesi taşlarıdır. Safra kesesi taşları, genellikle başka sağlık problemleri veya check-up sırasında çekilen karın ultrasonografisinde tesadüfen görünür. Belirtileri arasında yemekten sonra şiddetli karın ağrısı bulunur.

Karın Ağrısının Sebepleri

Karın ağrısı genel olarak aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

  • Yağlı gıdalar, kızartma
  • Kahve
  • Yumurta
  • Çikolata
  • Gazlı içecekler

Bu tarz besinler, safra kesesinin kasılmasına neden olur. Safra kesesi taşları daha çok kadınlarda ve 30 yaş üstü bireylerde görülür ve erkeklere göre iki kat daha fazla rastlanır. Ancak her yemekten sonra karın ağrısı kötü sonuçlar doğurmaz. Ağrının nedenini araştırarak ve uygun tedbirler alarak bu durumu kontrol altına alabilirsiniz. Eğer bu ağrılar her yemek yediğinizde tekrar ediyorsa, ihmal etmeden bir uzmana başvurmanız önerilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nurmelek

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yemek yerken çık hızlı bir şekilde yiyorum. Yemekler den sonra karnım da şiddetli olarak ağrı başlıyor. Bunun sebebi ne olabilir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Evcimen

Merhaba, yemekleri hızlı yemek ben büyük parçalar şeklinde yutmak miğdeye ağır gelebilir. Bunun için daha fazla sindirim enzimi salgılanmasına neden olur. Bu sırada miğdeniz sizi rahatsız edebilir ve ağeılar oluşabilir. Bunun için yediklerinizi bolca çiğneyerek yemeyi denemeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

2. Cevap
cevap

Yaşar

Yemeği yeterince ciğnemediğiniz zaman sindirim problemleri yaşarsınız. Akabinde beyin doyma sinyallerini geç vereceği için kilo problemide ortaya çıkabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Haber Bülteni