Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları
09 Temmuz 2024

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Baş ağrısına iyi gelen bitki çayları, ağrının neden kaynaklandığının bilinmesi durumunda rahatlıkla kullanılabilir. Lavanta, melisa ve papatya çayları sakinleştirici özellikleri ile sinirleri yatıştırarak, kasları rahatlatır ve stres kaynaklı oluşan baş ağrılarına iyi gelir. Bu bitki çayları en çok bilinen çaylar olmakla birlikte, kendinize en uygun karışımı bulmak amacıyla farklı karışımları denemenizde fayda vardır. Baş ağrısı sadece stres kaynaklı değil, başka nedenlerle de olabilir. Baş ağrılarınız çok sık oluyorsa doktora görünmenizde yararlı olacaktır.

Gerilime Bağlı Baş Ağrısı:

Yaşadığımız dönem hızlı ve zorlayıcı olduğu için gerilime bağlı gelişen baş ağrısı oldukça yaygındır. İnsanlar bu baş ağrılarından kurtulmak amacıyla reçetesiz ağrı kesiciler kullanmaktadırlar. Her ne kadar reçetesiz kullanılabilen ilaçlar olsalar da yan etkileri mevcuttur ve mide rahatsızlıkları başta olmak üzere sağlık sorunları ortaya çıkarabilirler. Stres ve gerilime bağlı oluşan baş ağrıları boyun, sırtın üst bölgesi ve omuz kaslarında oluşan kasılmalar sebebiyle gelişir. Bu sebeple oluşan baş ağrılarında ıhlamur çayı, papatya çayı veya lavanta çayı gibi hem ruhsal hem de fiziksel rahatlama sağlayan çaylar fayda gösterir. Bu çayları içerken günde 2-3 bardaktan fazla tüketmemeye dikkat etmek gerekir.

Sinüse Bağlı Baş Ağrısı:

Sinüslerin iltihaplanmasına yol açan sinüzit baş ağrısına neden olabilir. İltihaplanma dışında mevsimsel oluşan alerjiler de sinüslerin dolmasına yol açar. Meyan kökü çayı sinüs iltihabını yatıştırır. Okaliptüs çayı, kasımpatı çiçeği çayı, zencefil kökü çayı ve yeşil çay sinüzite bağlı gelişen baş ağrılarının hafifletilmesinde yardımcı olur. Bu çayları denemeden önce sinüzit tedavisi için doktorunuz ile görüşmenizde yarar vardır.

Migrene Bağlı Baş Ağrısı:

Migrenin tam olarak nedeni bilinmese de beyni çevreleyen damarların daralması ile oluştuğu düşünülmektedir. Migren ağrıları kişilerde ışık hassasiyeti, terleme, görme bozuklukları ve bulantı gibi belirtilere sebep olurlar. Zencefil çayı migren ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Eğer migren ağrıları için devamlı ve düzenli kullandığınız ilacınız varsa zencefil çayı bu ilaçlar ile etkileşime geçebileceği düşünülerek doktorunuz ile konuşmanızda fayda vardır.

Baş ağrılarından kurtulmak için yaşadığınız stresi azaltmanız, düzenli egzersiz yapmanız, nefes teknikleri kullanmanız ve kahve, şarap gibi tetikleyici gıdaları tüketmeyi minimum düzeye indirmeniz faydalı olacaktır. Eğer bunlara rağmen şikâyetleriniz devam ediyorsa mutlaka bir doktora görünmenizde ve gerekli tetkikleri yaptırmanız yararlı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Peköz

23 Nisan 2024 Salı

Ben migren rahatsızıyım ve başım çok ağrıyor. Baş ağrısı olduğu zaman zencefil çayı tüketmem faydalı olur mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Peköz, zencefil çayının bazı kişilerde baş ağrısını hafiflettiği bilinmektedir. Ancak, her bireyin vücut yapısı farklı olduğu için senin üzerinde nasıl bir etkisi olacağını denemeden bilemezsin. Migren tedavisinde en doğru yöntemleri bulmak için bir doktora danışmanı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Alanalp

Merhabalar, evet zencefil çayı migren sancılarını tedavi edecek bir bitkisel yöntemdir. Ancak eğer migren sebebiyle ilaç kullanıyorsanız zencefil çayı ile bu ilaçların birleşimi sonucu yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle doktorunuza danışarak kullanmanızı tavsiye ederim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geçmeyen Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Alt Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Alt Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Sol Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mekanik Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mekanik Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi