Hamilelikte Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Hamilelikte Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik döneminde diş ağrısı, anne adayları için önemli bir sorun teşkil edebilir. Normal bireylerde diş ağrısı tedavisinde kullanılan yöntemler, hamileler için her zaman uygun olmayabilir. Bu nedenle, tedavi yöntemleri seçilirken anne ve bebeğin sağlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Diş ağrısı, hamile bayanlar için de yaygın bir problemdir. Bu durumun temel sebeplerinden biri, bebeğin gelişimi için annenin vücudundaki kalsiyumun yoğun bir şekilde kullanılmasıdır. Kalsiyum eksikliği ise dişlerin zayıflamasına ve dolayısıyla diş ağrısına yol açabilir.

Hamilelik döneminde, ağız ve diş sağlığına ekstra özen göstermek önemlidir. Ancak anne adayları, bu süreçte ağız ve diş sağlığına yeterince dikkat etmeyebilir. Bu durum, diş kayıpları, diş çürükleri ve tartar oluşumunu tetikleyebilir. Sonuç olarak, diş apseleri meydana gelebilir ve diş ağrıları kaçınılmaz hale gelir.

Hamilelik Döneminde Diş Ağrısına Karşı Alınabilecek Önlemler

Ağız ve diş bakımınıza özen gösterin

Hamilelik sonucunda ortaya çıkan mide bulantısı ve kusma, ağızda bakteri oluşumunu artırır. Bu durum, dişlerde plak ve tartar oluşumuna ve diş çürüklerine yol açabilir. Bu olumsuzluğun önüne geçebilmek için, hamile olan kişinin yemeklerden hemen sonra diş aralarını diş ipi yardımıyla temizleyip dişlerini fırçalaması gereklidir.

Diş ağrısında karanfil kullanımı

Karanfilin yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği sayesinde, diş ağrısı çeken anne adayının ağrıyan bölgeye karanfil ile baskı yapması, kısa süre içinde ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Bol su tüketmeye dikkat edin

Ağızda kuruma sonucunda bakteri oluşumu artar. Bu durumu önlemek amacıyla anne adayının günlük tüketmesi gereken suyu belirli saatler aralığında tüketmesi önemlidir.

Beslenmenize özen gösterin

Anne adayının sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesi için yediğine ve içtiğine gereken özeni ve dikkati göstermesi gerekir. Aşırı şekerli yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Bebeğin diş ve kemik gelişimi ve aynı zamanda annenin diş ve kemik sağlığı için kalsiyum ve fosfor içeren yiyecek ve içecekleri uygun miktarda günlük olarak tüketmesi çok önemlidir.

Diş muayenesini düzenli bir şekilde yaptırın

Hamile olan bayanlar, ağız ve diş sağlığı için düzenli olarak diş hekimine giderek gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. Diş hekimine muhakkak hamile olduklarını belirtmeleri gerekmektedir. Ayrıca, verilen ilaç ve uygulanmak istenilen tedavi yöntemleri, bebeğin sağlığı açısından bir kadın doğum uzmanına danışılarak yapılmalıdır.

Hamilelikte Diş Ağrısına Karşı Alınabilecek Ek Önlemler

  • Bitki çaylarının tüketimi oldukça faydalıdır. Normal çay yerine bitki çayı tüketin.
  • Dişinizi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere fırçalayın.
  • Diş etlerine de gereken özeni gösterin ve düzenli olarak temizleyin.
  • Aşırı şekerli ve yağlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durun.
  • Ağrı kesici gibi ilaçları kesinlikle kullanmayın.
  • Ağzınızı sürekli olarak çalkalayın ve bol su tüketimine özen gösterin.
  • Bol sebze tüketin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni