Üst Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Üst Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Üst Karın Ağrısı; Karnın üst bölgesinde yaşanan ağrının pek çok değişik sebebi olabilir. Ağrının tam sebebi doktorun yapacağı kontrolde ağrının yeri, zamanlaması, sıklığı ve hiddetinin belirlenmesinden sonra öğrenilebilir. Fakat bu çevrede yaşanan ağrılar çoğunluklakolay bir şekilde tedavi edilebilir ve problem zaman içinde kendi kendine çözümlenebilir. Hiddetli ve ani olan ağrıların meydana geldiği durumlar ise reflü, safra taşıve ülser şeklindeki daha ciddi olan bir probleme işaret ediyor olabilir.

Üst Karın Ağrısı Neden Olur?

Reflü

Milyonlarca kişinin şikâyeti olan reflü hastalığının en fazla gözüken belirtilerinden birisi de karnın üst bölgesinde yaşanmakta olan ağrılardır. Mide yanması veya mide ekşimesi gibi reflünün diğer belirtileri ağır bir yemek neticesinde meydana gelebilir ve bu normaldir. Fakat haftanın 3 ve 4 günü mide ekşimesi yaşanıyor ise bunun sebebi reflü olabilir. Reflü, mide ile yemek borusu arasında yer alan ve mide asidinin yemek borusuna çıkmasının önüne geçen kasın düzgün çalışmaması sebebiyle meydana gelir. Ağrı çoğunlukla göğüs kemiği arkasında, karnın ortasında veya üst bölümünde hissedilir. Mide asidinin yemek borusuna sık temas etmesi dokuyu tahriş edebilir ve daha ciddi olan problemlere neden olabilir.

Safra Taşı

Safra kesesinde meydana gelen sertleşmiş olan birikimlere safra taşı ismi verilir. Bunlar safradaki pigmentten ya da biriken kolesterolden oluşabilir. Sayıca ve büyüklük olarak değişiklikler gösterebilen safra taşları karnın üst çevresinde ya da üst sağ çevresinde ağrıya sebep olabilir. Yağlı yemeklerin ardından safra taşı ağrıları fazlalaşabilir. Tedavi edilmeyen safra taşları enfeksiyona neden olabilir.

Ülser

Peptik ülser de denen mide ülseri mide çeperinde ya da ince bağırsağın ilk bölümünde meydana gelen yaralardır. Genellikle H. Pylori isimli bakteri ya da antienflamatuvar ilaçların fazla kullanılması sebebiyle oluşur. Belirtileri insandan insana farklılaşmakta beraber karnın üst ve orta çevresinde ağrılar hastaların ortak şikâyetleri arasında yer almaktadır. Karnın sağ kısmında gözüken ağrı mide astarındaki yaralara işaret ediyor olabilir ve bu ağrılar geceleri artabilir. Ülserler dengeli ve hafif bir beslenme programı ile tedavi edilebilir fakat kanamalı ülserler ciddi komplikasyonlara sebep olabileceğinden dolayı doktor kontrolü şarttır.

Gıda Zehirlenmesi

Yenilen gıdalar pek çok sağlık probleme sebep olabilir. Gıda alerjisi ve gıda zehirlenmesi karnın tamamında, alt ya da üst çevresinde şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bazen bu ağrılara mide krampları eşlik eder. Gıda zehirlenmesi oldukça sık yaşanan bir durumdur ve doğru beslenme ile tedavisi yapılabilir. Fakat zehirlenme sebebiyle meydana gelen karın ağrıları uzun bir süre devam ettiyse, ağrılara ateş veya şiddetli ishal eklendiyse bir uzmana başvrulmalıdır.

Üst Karın Ağrısı Diğer Sebepler

Apandisit İltihabı

İltihaplanan apandisit şişer ve mideye basınç yapmaya başlar. Basınç karın çevresine yayıldıkça ağrı hiddetlenir ve karnın üst bölümüne kadar ulaşabilir. Sinir ve kas sıkışması, mideye yakın olan çevrede yaşanan kas zedelenmeleri, sinir hasarı ya da sıkışması karnın çeşitli olan çevrelerinde ağrıya sebep olabilir.

Akciğer Enfeksiyonu

Akciğer enfeksiyonu, akciğerlerde kan pıhtılaşması ya da kalp krizi durumunda karın çevresinde ağrılar gözükebilir. Bu durumlarda karın ağrılarına nefes darlığı ve göğüs ağrısı da eşlik edebilir. Sonuç olarak, karnın üst bölümünde gözüken ağrılar yalnızca yemeğin çok kaçırılması sebebiyle meydana gelebileceği gibi bir hastalığın belirtisi olarak da meydana gelebilir. Öncelikle, karın ağrılarının ne kadar sık yaşandığına, belirli bir sebep olmadan ortaya çıkıp çıkmadığına dikkat edilmelidir. Eğer ağrı haricinde başka rahatsızlıklarınız da bulunuyor ise bir diğer sağlık problemi olup olmadığını net olarak öğrenebilmek adına bir doktora başvurulabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göğsümde Ağrı Var?

Göğsümde Ağrı Var?

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Kemik Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kemik Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Güncel

Sık Görülen Göbek Ağrısı Sebepleri?

Sık Görülen Göbek Ağrısı Sebepleri?