Kalp Ağrısı Neden Olur?
25 Haziran 2024

Kalp Ağrısı Neden Olur?


Kalp ile ilgili yaşanan ağrılarda ilk olarak akla kalp krizi gelir. Ancak kalp ağrısı, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Göğüs ağrısı yaşayan kişiler bu ağrıyı genellikle kalbe bağlarlar. Ancak göğüs ağrılarının %25'inin kalple ilgisi yoktur. Göğüste sinir sıkışması, kaburga incinmesi, akciğer hastalıkları, kas problemleri ve yemek borusu sorunlarında yaşanan ağrı, kalp kaynaklıymış gibi görünebilir. Bu tür sağlık problemlerinin büyük bir kısmı hayati risk oluşturabilir. Bazıları ise basit müdahalelerle kontrol altına alınabilir. Sürekli olan kalp ağrıları için en doğru teşhise ulaşabilmek adına mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Kalp Ağrısının Nedenleri

Kalp Krizi: Kalp kasına kan taşıyan damarların ya da bu damarların pıhtı ve plak nedeniyle tıkanması sonucu meydana gelen, hayati risk taşıyan bir sağlık sorunudur. Göğüste ağrı, rahatsızlık hissi gibi belirtilere yol açar. Kalp krizi nedeniyle yaşanan ağrılar vücudun üst kısmında ve mide bölgesinde hissedilir. Nefes darlığı, kaygı, panik atak, terleme, mide bulantısı ve baş dönmesi kalp krizinde kalp ağrısına eşlik eden şikayetler arasındadır.

Kalp Kası İltihabı: Kalp kası iltihabı, kalp krizi ile karıştırılabilen bir kalp hastalığıdır. Çünkü belirtiler, kalp krizi belirtileri ile hemen hemen aynıdır. Ancak kalp kası iltihabında damar tıkanıklığı meydana gelmez.

Kalp Zarı İltihabı: Kalbi saran zarın iltihaplanması kalp ağrısına yol açabilir. Kalp zarı iltihabında yaşanan ağrı oldukça keskin ve süreklidir. Boynun üst tarafı ile omuz bölgesi ağrılara daha çok maruz kalır.

Mitral Kapak Prolapsusu: Sol kulakçık ve sol karıncık arasında yer alan kapakçığın fonksiyonel olarak çalışmaması nedeniyle oluşan bir kalp hastalığıdır. En önemli belirtisi kalp ağrısıdır.

Hipertrofik Kardiyomiyopati: Halk arasında kalp yetmezliği olarak bilinen hastalık, kalp kasında kalınlaşma ve kalbin kan pompalamakta güçlük çekmesi nedeniyle meydana gelir. Kalp ağrısı ile baş dönmesi ve nefes darlığı da yaşanabilir.

Akciğer Hastalıkları

Akciğer ve göğüste meydana gelen bazı hastalıklarda belirti olarak kalp ve göğüs ağrısı yaşanabilir. Bu hastalıklar;

Zatürre: Akciğer iltihaplanması olarak bilinen zatürre, göğüs ağrısı ve göğüste sızı gibi şikayetlere yol açabilir. Hastalık ilerlediğinde kalp yetmezliği gibi ciddi problemlere yol açabilir. Ağrı ile birlikte öksürük, ateş gibi şikayetler yaşanabilir.

Göğüs Zarı İltihabı: Bir diğer adıyla akciğer zarı iltihabı, nefes alış-verişlerinde göğüste keskin ağrıya yol açar. Hastalık viral enfeksiyonlar, pulmoner emboli gibi nedenlerden dolayı oluşabilir.

Diğer Akciğer Hastalıkları: Akciğer ile ilgili bazı hastalıklar, yine göğüste şiddetli, keskin ve devamlı ağrılara yol açabilir.

Kalp Ağrısının Diğer Nedenleri

  • Yemek borusunda kasılma
  • Yemek borusunun hassas olması
  • Yemek borusu çatlakları
  • Asit reflü
  • Peptik ülserler
  • Safra kesesi rahatsızlıkları
  • Göğüs sıkışması
  • Kaburga incinmesi
  • Göğüs bölgesindeki kasların fazla çalışması
  • Göğüs bölgesinde bulunan kaslarda yırtılma

Kalp ağrısının oldukça fazla nedeni vardır. Yaşanan ağrılar sürekli ya da sık aralıklarla tekrarlıyorsa, hayati risk oluşturabilecek bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda en doğru yaklaşım, vakit kaybetmeden doktora başvurmaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Haber Bülteni