Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Ağrısı:

Yumurtalık ağrısı, genellikle menstruasyon döngüsünün bir parçası olarak ortaya çıkar ve kadınların adet görme evresinde yaşadıkları bir durumdur. Bu ağrı, adet döneminde rahmin kasılması sırasında ortaya çıkan prostaglandin adı verilen bir madde nedeniyle oluşur. Yumurtalıklar karın bölgesinin altında yer aldığından, ağrı genellikle göbek deliğinin altından başlar. Ancak, ağrının hissedildiği bölge kişiden kişiye değişebilir; bazı kadınlarda bu ağrı bel bölgesinden kalça kemiklerine doğru yayılabilir.

Yumurtalık Ağrılarının Türleri:

Yumurtalık ağrıları kronik veya aniden başlayan bir ağrı olabilir. Kronik yumurtalık ağrıları birkaç ay sürebilirken, aniden başlayan ağrılar genellikle birkaç dakika sürebilir ve gün içinde birkaç kez tekrarlanabilir.

Yumurtalık Ağrılarının Belirtileri:

Adet döneminden önce yumurtalık ağrılarının belirtileri şunlardır:

  • Hormonların değişmesiyle duygu durumlarının değişmesi
  • Kişinin kendini şiş hissetmesi
  • Göğüslerin hassaslaşması
  • İştah artması
  • Sivilceler
  • Mide bulantısı

Yumurtalık Ağrılarının Tedavisi:

Yumurtalık ağrılarının tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ağrılarınız çok şiddetliyse, öncelikle bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmalısınız. Özellikle aspirin, kanın daha çabuk cıvıklaşmasını sağladığından doktorlar tarafından önerilmektedir.

Egzersizler de bu ağrıları azaltabilir. Örneğin, ayaklarınız yere düz basacak şekilde dizleriniz hafif kırık sırt üstü yatıp beşe kadar sayarak derin derin nefes almak ağrıyı azaltabilir. Sıcak su ile duş almak da yumurtalık ağrılarını azaltacaktır. Ayrıca, papatya çayı, melisa çayı, nane çayı ve zencefil çayı da ağrılarınızı geçirebilir.

Adet döneminden önce çok şişkinlik varsa, tuz tüketimini azaltmalısınız. Yumurtalık ağrısına karşı fındık, fıstık, et ve balık tüketebilirsiniz. Öğünlerinizi az ve sık tüketmelisiniz. Ağrının olduğu bölgeye sıcak bir havlu koyabilirsiniz. Adet döneminde, özellikle yumurtalık ağrıları olduğunda alafranga tuvaletler kullanmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

özlem

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Ben iki aydır adet olmuyorum ve kasıklarımda şiddetli kramp gibi ağrılar oluşuyor. Bu ağrılar bazen o kadar şiddetli oluyor ki gözümden yaş geliyor. Oluşan bu ağrıların yumurtalık ağrısı olma ihtimali var mıdır? Bu ağrılar için neler yapabilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

özlem hanım,

Yaşadığınız belirtiler ciddiye alınması gereken bir durum. Adet görmeme (amenore) ve şiddetli kasık ağrıları, yumurtalık kistleri, endometriozis, polikistik over sendromu (PCOS) gibi farklı jinekolojik sorunlara işaret edebilir. Bu nedenle bir kadın doğum uzmanına başvurmanız önemlidir. Doktorunuz yapacağı muayene ve gerekirse ultrason gibi tetkiklerle durumunuzu değerlendirip uygun tedavi yöntemlerini önerecektir. Bu süreçte, ağrılarınızı hafifletmek için sıcak su torbası kullanabilir veya doktorunuzun önerebileceği ağrı kesicilerden faydalanabilirsiniz. Ancak, kesinlikle doktor kontrolü olmadan ilaç kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Fıtık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fıtık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi