Çocuklarda Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
25 Haziran 2024

Çocuklarda Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Ağrısı

Çocuklarda kulak ağrısı, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. En sık görülen neden, orta kulak iltihabıdır. Özellikle 1-6 yaş arasındaki çocuklarda, kulak ve boğaz arasındaki östaki borusu daha kısa bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, boğaz ve burundaki enfeksiyonlar kolaylıkla kulağa ulaşabilir. Çocuklar veya bebekler ağrının yerini tanımlayamadıkları için sürekli yüzlerini veya kulaklarını kaşıyabilirler. Ayrıca, kulağa kaçan yabancı bir cisim de enfeksiyon ve ağrıya neden olabilir. Çocukta kulak ağrısı ve işitme bozukluğu varsa, vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda Kulak Ağrısının Nedenleri

Orta Kulak İltihabı:

Tüm çocukların büyük bir kısmı, 3 yaşına kadar en az bir kez orta kulak iltihabı geçirmiştir. Özellikle 1-6 yaş arasındaki çocuklarda, bu duruma daha sık rastlanır. Anne sütü ile yeterince beslenmeyen çocuklarda, kreş ve anaokuluna devam eden çocuklarda, sigara dumanına maruz kalan çocuklarda, emzik kullananlarda, aşılaması eksik yapılanlarda ve alerjik reaksiyon gösteren çocuklarda orta kulak iltihabına daha fazla rastlanır. Çocukta kulağını kaşıma ve çekiştirme gibi belirtiler görülebilir. Bu tür şikayetlerde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Uçak Yolculukları:

Uçağın iniş ve kalkış anında yaşanan basınç değişiklikleri nedeniyle çocuklarda kulak ağrısı görülebilir. Bu tür sorunlara maruz kalmamak için yolculuktan önce doktor önerisi ile çocuğa ağrı kesici verilerek önlem alınabilir.

Deniz, Havuz ve Banyo Suyu:

Dış kulak yolunun uzun süre suya maruz kalması, kulağın aşırı temizlenmesi kulak yolunda iltihaba yol açabilir. Kulağa dıştan baskı uygulandığında ağrı hissi artar ve beraberinde akıntı görülebilir. Özellikle deniz ve havuz sonrası kulak ağrısı ve akıntı yaşanıyorsa enfeksiyondan söz etmek mümkündür. Bu durumlarda tedavi için bir uzmana başvurulmalıdır. Eğer iltihap kulak yolunu tıkamışsa vakum ile iltihabın temizlenmesi gerekebilir. Damla tedavisi, kulağa sıcak kompres ve su ile temas etmemek tedavi için faydalı olur. Ayrıca banyo, havuz ve denize girerken kulak için tıpa kullanılabilir.

Kulağa Yabancı Cisim Kaçması:

Kulağa ufak yabancı cisimlerin kaçması ağrı ve kulak akıntısına yol açabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kulak Kiri:

Enfeksiyon harici kulakta biriken kirler de kulak ağrısına yol açabilir. Kulağa su kaçırmamak, banyo anında tıpa kullanmak ve kulağın iyice kurutulması ağrı için faydalı olur.

Süt Dişi Çıkarma:

Çocuklar süt dişlerini çıkarırken kulak ağrısı yaşayabilir. Bu durumda çoğu anne kulak enfeksiyonundan şüphelense de sorun süt dişleridir.

Çocuklarda Kulak Ağrısı İçin Evde Neler Yapılabilir?

  • Ağrı ile birlikte akıntının olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Çocuğun ağrı haricinde ateşinin olup olmadığına bakılmalıdır.
  • İşitme kaybının varlığı kontrol edilmelidir.
  • Ağrıyı doktora gidene kadar kontrol altına almak için kulağa sıcak havlu ile kompres uygulanabilir.
  • Ağrı ile akıntı beraber görülüyorsa banyoda kulağa su kaçırılmamalıdır.
  • Doktora danışılmadan ve bilgilendirilmeden kulak için herhangi bir şey kullanılmamalıdır.
Çocuğun şikayetleri doğrultusunda doktora başvurulduğunda, doktor gerekli muayeneyi yaparak ağrının neden kaynaklandığını tespit eder. Eğer ağrı enfeksiyon kaynaklı ise antibiyotik tedavisine başlanır. Ancak ağrı enfeksiyon nedeniyle oluşmamışsa, ağrının kaynağına göre tedavi başlatılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni