Gaz Ağrısı Başlıca Sebepleri
22 Haziran 2024

Gaz Ağrısı Başlıca Sebepleri

Gaz Ağrısı

Gaz ağrısı, özellikle bebeklerde görülen ve annelerin korkulu rüyası olan bir durumdur. Bebekler, biriken gazı rahatça çıkaramadıkları için karında sertlik ve şişkinlik meydana gelir ve şiddetli bir gaz ağrısı ile huzursuzlanırlar. Yetişkinlerde de sıkça görülen gaz ağrıları, sadece yediklerimiz ve içtiklerimizden kaynaklanmaz; vücutta bir hastalığın belirtisi olarak da uzmanlar tarafından dikkat edilmesi gereken bir ağrı çeşididir. Özellikle sürekli gaz ağrısı problemi olan bebek ve yetişkinlerin bir uzman doktor tarafından gözlenmesi tavsiye edilmektedir. Gaz ağrısı sadece karında meydana gelmez; ağrı, bedenin göğüs bölümünde de hissedilir ve bu bölgede kramplara sebep olabilir. Nefes darlığı ile birlikte izlenen bu şiddetli gaz ağrısını geçirmek konusunda zorlanma yaşıyorsanız hemen bir hekime başvurmalısınız.

Gaz Ağrısının Başlıca Sebepleri Nelerdir?

  • Gaz ağrısının en sık meydana gelmesinin sebepleri arasında hazımsızlık gösterilmektedir. Hazımsızlık meydana geldiğinde karında şişkinliğe sebep olup alt karında kramp girmesine neden olarak gaz ağrısını meydana getirir. Genellikle süt ve süt ürünlerinin laktoz ihtiva ettikleri için gaz sancısına sebep olmaktadırlar.
  • Hazımsızlık, kabızlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Kabızlık sorunu yaşayan kişinin bağırsak hareketleri yavaşlayarak, gaz birikimine sebep olmaktadır. Biriken gaz, şiddetli ağrı ile kendini vücutta göstermeye başlar. Yine kabızlıktan dolayı alt karın bölgesinde şiddetli kramplar oluşmasına sebep olarak gaz ağrısının meydana gelmesine sebep olmaktadır.
  • Hava yutmak, gaz ağrısına sebep olmaktadır. Beslenme veya hareket esnasında belli miktarlarda hava yutulur; ancak fazla hava yutulması durumunda gaz birikmesi meydana gelir ve gaz ağrısının yaşanmasına sebep olur. Özellikle sakız çiğnemek, sigara içmek, yemek yerken çiğnemeden yutmak çok fazla hava yutulmasının başlıca nedenlerindendir.
  • Tüketilen birçok gıda maddesi de gaz birikimine sebep olup gaz ağrısını meydana getirir. Tüketilen birçok besin maddesi içinde karbonhidrat ihtiva eder. Karbonhidratın bir kısmı vücudumuz tarafından sindirilirken bir kısmını bağırsaklarımız sindirir. Ancak bu sindirme işlemi sırasında bir gaz dışarı çıkmaktadır. Çıkan bu gazın yoğunluğu fazla olursa gaz ağrısını meydana getirir. Gaz ağrısına neden olan besin maddelerini, kuru fasulye başta olmak üzere, kuru üzüm, soğan, lahana, brokoli, enginar, bakliyatlar olarak sayabiliriz.
  • Bağırsak iltihapları, gaz ağrısına sebep olmaktadır. Salmonella ve E. Coli virüslerinin bağırsakta yerleşmeleri bağırsak iltihaplarına neden olmaktadır. Gaz ağrısı üst karında ve alt karında kramplara sebep olarak gaz ağrısını şiddetlendirir. Bu durumu bulantı, baş dönmesi ve halsizlik takip eder.
  • Kadınlarda regl dönemi gaz sıkışmasına sebep olup kasıklarda gaz ağrısını meydana getirir. Reglin başlaması ile gaz sancısı azalır. Yumurtlama döneminde de gaz ağrısı meydana gelmektedir.

Gaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Mideyi ve bağırsakları rahatlatacak ve ev ortamında kolaylıkla hazırlanabilecek çeşitli çaylar ile gaz ağrısını hafifletebilirsiniz. Bu çayları nane çayı, papatya çayı, zencefil çayı, anason çayı ve limon çayı olarak sıralayabiliriz. Ayrıca, gaz ağrısını azaltmak için hafif egzersizler yapmak, düzenli beslenmek ve bol su içmek de önerilmektedir. Eğer gaz ağrısı sürekli hale gelirse mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Böbrek Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Böbrek Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?