Karın Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Karın Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Karın altı ağrısı, günümüzde en çok kadınlarda ortaya çıkan bir durum olsa bile bazı nedenlere bağlı olarak erkeklerde de meydana gelebilmektedir. Meydana geldiği zaman kişilerde ciddi sıkıntılara neden olan bu durum özellikle kişinin strese girerek psikolojik rahatsızlıkların yaşanmasına bile neden olabilmektedir. Öyle ki uzun süreli olarak meydana gelen bu rahatsızlık oldukça ciddi durumlara neden olmaktadır. Bayanlarda karın altı ağrısı en çok adet dönemlerinde meydana gelen ve son derece normal kabul edilen bu durum bazen çok ciddi derecelere ulaştığında tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bu ağrılar eğer adet problemlerinden kaynaklanıyorsa bu durumda gerekli olan ağrı kesici ilaçlarının kullanılması için direk olarak doktor onayı gerekmektedir. Fakat her kim olursa olsun eğer adet dönemi değilse ve karın altı ağrısı meydana gelen insanların kesinlikle gerekli olan tedavi işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir. Öyle ki zehirlenme durumlarında da alt karın ağrısı oluşabilmektedir. Alt karın ağrısı bazen idrar yaparken yanma, zonklama, sızlama ve kan görme gibi belirtiler göstermişse bu durumda sorun çok ciddi olabilir. Bu nedenle kesinlikle gerekli olan tedaviler yapılmalıdır.

Karın altı ağrısı neden olur?

Apandisit: Daha çok erkeklerde meydana gelen bu rahatsızlık sonu ölüme gidecek derecede ciddi bir problemdir. Kalın bağırsaklarla ince bağırsakların birleştiği bölgelerde körelmiş olan bölgede meydana gelmektedir. Bu bölgelerde oluşan iltihaplanma durumlarında apandisit sorunu ortaya çıkar. Erkenden tedavi edilmesi birçok sorunun önüne geçecektir. Bu nedenle erkenden tedavi olmanız sizler için daha iyi olacaktır.

Huzursuz bacak sendromu: İnsanlarda çok sık meydana gelen bu rahatsızlık, genellikle gergin ve telaşlı olan insanlarda meydana gelen bir durumdur. Bu rahatsızlık meydana geldiği zaman direk olarak karın altı ağrısı problemlerine neden olmaktadır. İnsanlarda kabızlık, ishal ve benzeri durumlar ortaya çıkarabilir.

Sistit: Yine karın altı ağrısı sorunlarının en büyük nedenlerinden biri de sistit rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık nedeniyle genellikle idrar torbası ve idrar yolları enfeksiyonlardan etkilenerek sorunlara neden olur. Genellikle yanma, ağrı ve buna benzer rahatsızlıklara neden olur.

Cinsel hastalıklar: Genellikle insanlara cinsel yolla bulaşan birçok hastalık bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durumlar özellikle bayanlarda çok sık karşılaşılmaktadır.

Karın altı ağrısının erkeklerin haricinde görülen neden olur?

Yumurtlama ağrısı, adet ağrıları, dış gebelik, rahim ağzı enfeksiyonları, organ prolapsları ve vajinal miyomlar kadınlarda en sık görülen karın altı ağrısı nedenlerindendir.

Karın altı ağrısı sorunları kimi zaman üreme organlarından kaynaklanan bir sorun olarak karşınıza çıksa bile bazen de direk olarak bağırsaklardan kaynaklanan bir problem olabilir. Bu nedenle her karın altı ağrısı sorunu için ağrı kesici kullanmak son derece sorun olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle ağrı kesici kullanmak yerine doktora giderek gerekli olan teşhisler yapılmalıdır. Özellikle kadınlarda hamilelik şüphesi olan kişilerin bu gibi durumlara çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü bu durumlar hamile olan insanlar için son derece ciddi zararlara sonuçlanabilir. Bu nedenle erken müdahale sizler için çok daha iyi olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Rahimde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Döneminde Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Döneminde Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi