Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça kemiği ağrısı, vücudun kalça bölgesindeki kemikte meydana gelen rahatsızlıklardır. Kalça, uyluk ve pelvis kısmının birleştiği yerdir. Bu alanda oluşan keskin ağrı, gerginlik, yanma ve karıncalanma hissi, kemik direncinin düşmesi gibi belirtiler gözlemlenebilir. Kalça kemiği ağrısı, sabit bir şekilde hissedilebildiği gibi dönüş hareketi ve çömelme gibi durumlarda da görülebilir. Kalça kemiği dayanıklı bir mekanizmaya sahip olmasına rağmen çeşitli hareketlerle gerilmelere sebep olabilir. Özellikle, kalçada aşırı kilonun varlığı kalça kemiği ağrısını tetikleyebilir. Bu genellikle sakatlanma, yıpranma ve aşınma sonucunda oluşur. Kalça kemiğine sert bir darbe uygulanması da ağrının hafiften daha ağır dereceye kadar yükselmesine sebep olabilir. Kasların gerilmeleri en hafif sebeplerden olup, kemik kırılmalarına kadar ilerleyen nedenler ağrı ve sızı oluşumuna ortam hazırlar.

Kalça kemiği ağrısı, bursit, artrit, osteoporoz ve kanser gibi hastalık durumlarının da belirtisi olabilir. Oluşan ağrı kalçanın merkezindeki kemikte yaralanma ve mevcut hastalık sonucu ortaya çıkabilir. Kalça kemiğindeki ağrı tüm vücut iskeletini de ilgilendirir. Sırt ve diz gibi vücudun diğer bölgelerinde de yüz gösterebilir.

Kalça Kemiği Ağrısının Belirtileri

Kalça kemiği ağrısı, bebek, çocuk, yetişkin ve yaşlılarda her yaş grubu dahilinde oluşabilir. Yaşlıların vücut yapılarındaki kemiğin ihtiyacı olan kalsiyum miktarının az düzeyde olması kalça kemiği ağrısına hız kazandırmaktadır. Bu ağrı, acil bir tıbbi durum niteliğinde olan kalça kemiği kırığının da belirtisi olabilir. Bununla birlikte sırt ağrısı, ayak bileği ve diz ağrısı, yürümede zorluk, kalça, bacak, kasık bölgelerinde uyuşma, kalça kemiğinin ses çıkararak takılma hissi oluşturması ve hareketlerde sınırlılık gibi belirtiler de görülebilir.

Ciddi anlamda kalça kemiği ağrısının dozunun yükselmesi ile kalça ve uyluk kısmında deformite, tamamen bitkinlik durumu, kalçayı esnetme kaybı ve yürüyememe, bir bacağın diğerinden daha kısa hissedilmesi, bir ayak ya da bacağın dışa dönük olması gibi etkenler olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Kalça Kemiği Ağrısının Nedenleri

Kalça eklemi gerilme ile karşı karşıya kaldığı için eklemler arasında bulunan kıkırdak zamanla yıpranır. Buradaki kıkırdakla birlikte kemiğin yaşlanma veya darbe almalarından ötürü baskılara maruz kalamayarak yeterli koruma sağlayamaz. Bu alandaki kemiklerin de birbirine sürtünmesiyle eklemlerdeki ağrı kaçınılmaz hale gelir. Kalça kemiğinin rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayan sıvı salgısının yetersizliği iltihaplanmaya yol açar. Hal böyle olunca yeterince boşluk bulunmadığı için baskı artışına sebep olur. Kalça kemiğindeki yıpranma ve aşınma durumunda kireçlenme meydana gelir. Böylece ağrının varlığı rahatsız edici bir hal alır. Buradaki kemiklerin etrafında keseciklerin iltihaplanması sonucu şiddetli ağrı oluşumuna mahal verir.

Kalça Kemiği Ağrısının Tedavisi

Şiddetli bir kalça kemiği ağrısı varsa öncelik doktor kontrolüne tabi tutulmak olmalıdır. Düşme veya yaralanma sonrası kemik kırılması durumunun yaşanabileceği unutulmamalıdır. Buna yönelik tedavi cerrahi müdahaleler ile yapılmaktadır. Vakit kaybetmeden bu rahatsızlığın hekime bildirilmesi olası sakatlanmaların da önüne geçecektir. Zarar gören kemik dokusunun zamanında tedavi edilmesi ağrı kaynağını azaltacaktır.

İlaç tedavisi ile ağrı hafifletici, kemik kaybını azaltıcı, eklem hasarını önleyici işlemler sağlanabilir. Ayrıca kalça egzersizlerinin düzenli olarak hafif bir şekilde yapılması hareketliliği sağlayarak kasların kuvvetini artırıp kalçaya destek olmasına imkan hazırlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nevzat

12 Temmuz 2024 Cuma

Kalça kemiği ağrısı yaşarken yürürken ve çömelirken hissettiğim yanma ve karıncalanma hissi normal mi? Ayrıca, bu ağrının sebebi aşırı kilodan mı kaynaklanıyor olabilir? Sırt ve diz bölgemde de ağrı hissetmeye başladım, bu da kalça kemiği ağrısıyla bağlantılı mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nevzat,

Kalça kemiği ağrısı, yürürken ve çömelirken hissettiğin yanma ve karıncalanma hissi normal bir durum olmayabilir ve dikkate alman gereken bir işarettir. Bu tür belirtiler, sinir sıkışması, eklem problemleri veya kas-iskelet sistemi ile ilgili başka bir sorundan kaynaklanabilir. Aşırı kilo da bu tür ağrılara neden olabilir çünkü fazla ağırlık eklemlerine ve kemiklere ekstra yük bindirebilir.

Sırt ve diz bölgesindeki ağrılar da kalça kemiği ağrısıyla bağlantılı olabilir, çünkü vücudumuzdaki kas ve iskelet sistemi birbiriyle bağlantılıdır. Bir bölgede meydana gelen ağrı veya rahatsızlık, diğer bölgelerde de sorunlara yol açabilir.

Kesin bir teşhis koymak için bir sağlık profesyoneline başvurmanı tavsiye ederim. Doktorun muayene ederek doğru tanıyı koyabilir ve uygun tedavi yöntemlerini önerebilir. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni