Sırtta Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Sırtta Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Kas Ağrısı

Sırt kas ağrısı, yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık olarak her beş kişiden birinin hayatı boyunca sırt ağrısı problemi yaşadığını göstermektedir. Özellikle kas kaynaklı problemler nedeniyle oluşan sırt ağrısı, daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Genel olarak boyun alt ve arka kısmında, omuzların arka kısımlarında, kürek kemikleri çevresinde ve bele kadar uzanan geniş bir alana yayılır. En önemlisi de ciddi rahatsızlıkların belirtisi de olabilir.

Sırt Kas Ağrılarının Nedenleri

  • Duruş Bozukluklarına Bağlı Sırt Kas Ağrısı: Özellikle masa başında çalışan kişiler ve bilgisayar başında zaman geçiren bireylerde sırt kas ağrısı yaygındır. Bu ağrılar, kişilerin hayat kalitesini son derece düşürebilir ve bir süre sonra dayanılmaz bir hal alabilir.
  • Boyun Fıtığı ve Kireçlenmelere Bağlı Sırt Kas Ağrıları: Boyun, sırt ve omuz bölgeleri birbirine yakın olduğu için bu bölgelerdeki ağrılar karıştırılabilir. Sırt bölgesinde omurlar arasında fıtıklar daha nadir görülür. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenmeler de genellikle inatçı sırt ağrılarının kaynağı olabilir.
  • Myofasiyel Ağrı Sendromundan Dolayı Sırt Kas Ağrısı: Sırt bölgesinde yumuşak dokulara ve kaslara bağlı olarak gelişen ağrılardır. Görülme sıklığı gençlerde ve yetişkinlerde fazladır.

Sırt Kas Ağrılarının Tedavisi

  • Alışkanlıkları Gözden Geçirmek: Kaliteli beslenmeye özen göstererek ideal kiloyu yakalamalı ve korumalıdır. Uygun sertlikte, ortopedik yataklarda yatılmalıdır. Kadınlar için, göğüsleri destekleyen ve ağırlığını vücuda yakın tutan sütyenler kullanılması önerilir.
  • Egzersiz Yapmak: Zemine oturduktan sonra ayaklar uzatılır. Bacaklar yandan tutulur. Baş, göbeğe doğru eğilir ve sırtınızdan öne doğru eğilmeye çalışılır. Spor salonunda kürek çekme egzersizleri yapılabilir. Kürek kemikleri birbirine yaklaştıracak şekilde 5 saniye kasıp gevşetilmelidir. Sırt duvara yaslanmalı, dirsekler ve bilekler duvara temas edecek şekilde kollar açılmalı ve duvardan ayrılmadan kollara olabildiğince yukarı kaldırılıp indirilmelidir.

Ekstra Bilgiler

Sırt kas ağrılarının önlenmesi ve tedavisi için düzenli olarak fiziksel aktivitelere katılmak, stresten kaçınmak ve ergonomik bir yaşam tarzı benimsemek önemlidir. Ayrıca, doğru oturma pozisyonları ve uygun yükseklikteki çalışma masaları kullanmak da sırt ağrılarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Ağrı Türleri Nelerdir?

Gebelikte Ağrı Türleri Nelerdir?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet Döneminde Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Döneminde Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Bacakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Bacakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omurgada Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Omurgada Ağrı Belirtileri ve Tedavisi