Sağ Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Sağ Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Göğüs Ağrısı

Sağ göğüs ağrısı, birçok farklı rahatsızlığın belirtisi olabilir. İnsanlar genellikle göğüs bölgesindeki ağrılarda, kalbin sol tarafta olması sebebiyle sağ taraftaki ağrılara fazla önem vermezler. Ancak sağ göğüs ağrısı da birçok ciddi sağlık sorununun habercisi olabilir.

Sağ Göğüs Ağrısının Nedenleri

Meme Hastalığı

Sağ göğüste ağrı, meme hastalığının habercisi olabilir. Meme dokusunda tek taraflı veya çift taraflı ağrı oluşabilir. Sağ göğüste ortaya çıkan ağrı, sağ memede çeşitli lezyonların belirtisi olabilir.

Kan Pıhtılaşması

Sağ göğüste ağrı, insan hayatını tehdit eden kan pıhtılaşması hastalığı ile de ilişkilendirilebilir. Sağ göğüste keskin ağrı ile kendini gösterebilir ve pıhtılaşma sonucunda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

İnterkostal Nevralji

İnterkostal nevralji, özellikle göğsün sağ tarafında zararsız olsa da ağrıya neden olan yaygın rahatsızlıklardan biridir.

Sağ Akciğer Hastalığı

Sağ akciğerde oluşabilecek hastalıklar, sağ göğüs ağrısı olarak kendini gösterebilir. Bu durumda hastada yüksek ateş, bulantı, baş ağrısı, kusma, titreme, öksürük, paslı balgam, nefes darlığı, siyanoz ve zehirlenme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Böbrek Hastalığı

Böbrek hastalıkları, sağ göğüste ağrı olarak kendini hissettirebilir. Böbreklerin periton arkasında bulunan kolik ağrısı, arka ve alt kısımda hissedilir.

Anormal Karaciğer Durumu

Anormal karaciğer durumu, yani karaciğer ve safra kesesinin sağ üst kadranda bulunması, bu bölgede ağrıya neden olabilir.

Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim sisteminde oluşabilecek rahatsızlıklar, örneğin mide içerisinde oluşacak gastrit, mide iltihabı ve mide ülseri gibi rahatsızlıklar sağ göğüste ağrı ve yanma hissi oluşturabilir. Ayrıca bu nedenlerin dışında sağ göğüs ağrısına neden olabilecek başka hastalıklar da mevcuttur.

Sağ Göğüs Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

  • Göğüs bölgesinde sıkışma hissi
  • Yutkunmada güçlük çekme
  • Göğüs iç bölgesinde yanma hissi
  • Ağızda reflü tadı oluşması
  • Göğsün arka bölgesinde yanma hissi
  • Göğüste bıçak batması gibi keskin acı
  • Özellikle yatar durumdayken nefes darlığı ve batma hissi

Sağ Göğüs Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Sağ göğüs ağrısı tedavisi için yapılacak en önemli adım, uzman bir doktora başvurarak gerekli muayene ve testleri yaptırmaktır. Gelişen tıp teknolojileri sayesinde ağrının nedeni kolayca bulunabilir ve tanı konularak uygun tedavi yöntemi uygulanabilir. Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar ciddi bir durum olabilir ve gerek ilaç, gerekse cerrahi operasyon ile gereken tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Ek Bilgiler

Sağ göğüs ağrısı, kalp dışı nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu nedenle belirtileri dikkate almak ve profesyonel bir sağlık hizmeti almak önemlidir. Sağ göğüs ağrısının nedenlerini ve belirtilerini anlamak, erken teşhis ve tedavi için kritik öneme sahiptir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Nöropatik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Nöropatik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi