Gece Diş Ağrısı için Yapılabilecekler
15 Mayıs 2024

Gece Diş Ağrısı için Yapılabilecekler

Gece Diş Ağrısı, Birçok kişinin hayatında bir defa da olsa yaşayabileceği gece başlayan diş ağrısı, çürük olan dişlerin zamanında tedavi edilmeyerek daha da ilerlemesi ve gece aniden başlayan zonklama biçimindeki ortaya çıkan ağrılardır. Dişler vücut içerisinde kapalı ortamlarda ve kemik dışında dış ortamda ilişkide bulunan tek organdır ve diş ağrıları kan hücrelerinin gece hücre yenilemeleri ve yaraları onarma özelliklerini vücut uyurken yerine getirdikleri için genellikle gece saatlerinde ortaya çıkar ve kişiyi oldukça aşırı rahatsız ederek uykudan uyanmasına neden olabilir. Diş kemiğin içine sıkışan hücrelerinin basınç yapması nedeniyle gecenin bir yarısı başlayan diş ağrısı durumunda çoğu kişi ne yapacağı konusunda fazla bir bilgiye sahip değildir. Gece bir anda başlayan ve gittikçe artan diş ağrısı yaşayan kişiler vakit kaybetmeden mutlaka diş hekimlerine başvurmalıdır. Gece yarısı başlayan diş ağrıları genellikle sabaha kadar devam eder. Gece başlayan diş ağrısını hafifletmek ya da yavaşlatmak için diş hekimine gidene kadar evde kendi kendinize birtakım önlemler alabilirsiniz. Hormonların gece saatlerinde değişiklik göstermesi durumu, damarların genişlemesine neden olarak diş ağrılarının gecenin ilerleyen saatlerinde daha da şiddetini artırabilir. Bu durumda geçici olarak rahatlama sağlayacak birtakım çözüm yollarını deneyerek bu ağrıları kontrol altına alıp müdahale edilmesi mümkündür. Fakat bu müdahalelerin geçici tedavi yöntemleri olabileceğini düşünerek ve diş çürüklerinin hekim tarafından tedavi altına alınmadığı durumların diş kaybına neden olma ihtimalinin yüksek olabileceği düşünülerek en kısa zaman içerisinde mutlaka diş hekiminin ziyaret edilmesi gerekir.

Gece diş ağrısı için yapılabilecekler
  • Diş arasında ya da üzerinde gıda atıklarının kalmasının diş ağrılarına neden olabileceği düşünülerek öncelikle dişler mutlaka fırçalanmalı ya da diş ipi kullanarak temizlenmelidir.
  • Anti-bakteriyel özelliğe sahip olması nedeniyle karanfil yağı ufak bir pamuk parçası üzerine damlatılarak ağrıyan dişin üzerine tampon yapılabilir.
  • Gece başlayan diş ağrılarında iltihap nedeniyle şişlik meydana gelmişse, bu bölgeye soğuk kompleks uygulamaları yapılabilir.
  • Diş hekimine gidilene kadar ağrıların azalmasına yardımcı olacak ağrı kesiciler kullanılabilir.
  • Ağrıyan dişe aspirin, kolonya, sarımsak gibi maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü bu maddeler ağrıların giderilmesinden çok dişin etrafında bulunan yumuşak dokulara zarar verip ağrıların daha da artmasına neden olabilir.
  • Birkaç dakika tuzlu su ve sirke, su karışımı ile gargara yapılması gece diş ağrısında oldukça rahatlama sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?