Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı

Hemen herkesin hayatının bir döneminde karşılaştığı bel ağrısı, omurganın çeşitli etkenlerden dolayı sağlığının bozulması sonucu ortaya çıkar. Sağlıksız yaşam koşulları, iş hayatının getirdiği stres ve yoğun çalışma temposu genel olarak bel ağrısına neden olur. Gün boyunca bedenimizin yükünü çeken omurgamız oldukça sağlam bir yapıya sahip olmasına rağmen, omur aralarından geçen sinir liflerinin hassasiyeti nedeniyle beklenmedik sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir.

Bel Ağrısının Nedenleri

 • Stres, önemli bel ağrısı etkenlerindendir. Stres altındaki bir bedenin kas yapısı normalden daha serttir, bu durum omurlardan geçen sinirleri baskıya maruz bırakır ve bel ağrısı ortaya çıkar.
 • Obezite, her fazla kilo belimize yaklaşık 5 kilogram baskı yapar, bu baskı bel ağrısına neden olur.
 • Fiziki zorlama, yerden alınan ağırlığın bel kasları kullanılarak kaldırılması belin ağrımasına neden olur.
 • Bedeni zorlayan duruş şekilleri, özellikle uzun süre sandalyede oturarak çalışan kişilerde bel ağrısı sürekli şikâyet konusudur.
 • Soğuk algınlığı, özellikle cereyana maruz kalmak bel ağrısının ortaya çıkmasına neden olur.
 • Dengesiz yere basma, ayak kaymaları ve yüksekten atlamalarda ayağın bastığı yerin hareketli oluşu belimizde ciddi hasarlar oluşturabilir, bazı durumlarda bel kayması oluşabilir.
 • Kemik erimesi, ileri yaş hasta grubunun şikâyeti olan bu durum kireçlenmeyi de beraberinde getirir. Omur aralarında bulunan disklerin kireç tarafından yok edilmesi ile omurlar birbirine sürter ve bel ağrısı oluşur.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı ortaya çıktığında, beli zorlamamak ilk yapacağımız işlem olmalıdır. Bel ağrısı yeni ortaya çıkmış ve doğrulamıyorsanız, bir süre sıcak su torbası koymak faydalı olabilir. Öteden beri var olan bel ağrıları ise yaşam koşullarının değiştirilmesi ile kendiliğinden geçebilir. Örneğin, kireçli su tüketiminden kaçınılması ve ağır yük kaldırılmaması sorunu giderebilir. İleri derecede bel ağrıları uzun süre devam ediyorsa beyin ve sinir hastalıkları uzmanına görünmek gerekir.

Bel Ağrısının Geçmesi İçin Doğal Yöntemler

Yaklaşık 100'er gram küçük doğranmış bamya ve kuru incir yarım litre su içinde 15 dakika kaynatılır. İçerisine 3 adet ezilmiş ağrı kesici serpiştirilir. Bu ağrı kesiciler ağızdan alınmayacağı için markasının önemi yoktur. Lapa haline gelen karışım bir naylon üzerine serilir ve hastanın bel kısmını lapa üzerine yatırması istenir ve beline sarılır. Hasta zorunlu ihtiyaçları hariç 2-3 gün yatar vaziyette kalır. Süre sonunda bel ağrısı büyük ölçüde geçmiş olacaktır.

Bel Ağrısını Önlemek İçin Öneriler

 • Düzenli egzersiz yaparak bel kaslarınızı güçlendirin.
 • İdeal kilonuzu koruyarak belinize ekstra yük binmesini önleyin.
 • Doğru duruş ve oturma pozisyonlarına dikkat edin, uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçının.
 • Ağır eşyaları kaldırırken bel yerine bacak kaslarınızı kullanın.
 • Stresi azaltacak aktivitelerde bulunun, yoga veya meditasyon yaparak gevşeyin.

Bel Ağrısının Tedavisinde Modern Yöntemler

Bel ağrısının tedavisinde kullanılan modern yöntemler arasında fizyoterapi, ilaç tedavisi, enjeksiyonlar ve cerrahi müdahaleler bulunmaktadır. Fizyoterapi, bel kaslarını güçlendirmek ve esnekliği artırmak için yapılan egzersiz programlarını içerir. İlaç tedavisi, ağrı kesiciler ve anti-enflamatuar ilaçlar kullanarak ağrıyı ve iltihabı azaltmayı hedefler. Enjeksiyonlar, steroid veya anestezik maddelerin doğrudan ağrılı bölgeye enjekte edilmesi ile ağrıyı hafifletir. Cerrahi müdahaleler ise ciddi durumlarda, bel fıtığı veya omurga darlığı gibi problemleri çözmek için kullanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sinem

25 Nisan 2024 Perşembe

Eşimin belinde ara sıra çok şiddetli ağrı oluyor. Yürürken bile sanki topallıyor. Doktora gitti film çekindi doktor birşey bulamadı sadece bir poşet ilaç verdi. Ama hala ara sıra anlam veremediğimiz ağrı çekiyor. Bu ağrı ne zaman dinecek. Tekrar doktora gitmesi gerekiyor mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Erginay

Bel ağrıları birçok insanın canını sıkan rahatsızlıkların başında gelir. en baştaki sebeplerinden birisi fıtık tır. Bunun dışında da kronik bel ağrıları kas eklem veya yırtıklarında kaynaklanabilir. Ayrıca iç organların hastalıklarından da bel ağrıları meydana gelebilir burada önemli olan bir doktorla yetinmeyip bir kaç doktora gidip bir değerlendirme raporu çıkarmanız gerektiğidir.

2. Cevap
cevap

Vela

Merhaba, sinem hanım evet bazen bir tek doktorla olmuyor siz eşinizi bi doktora daha götürün tarifinize göre eşinizde fıtık olabilir. Erken tanı tedavisi daha faydalı olur ilerlemesi açısından inşallah korkulacak bir durum yoktur. Geçmiş olsun, iyi geceler.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İnce Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İnce Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Kalça Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Sol Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi