Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı

Gebelik döneminde sıkça karşılaşılan ağrılardan biri de kasık ağrısıdır. Bu ağrı, dönem dönem normal ya da sıradan olarak kabul edilse de, gebelik boyunca yaşanacak kasık ağrısı şikayetleri mutlaka hekime bildirilmelidir. Özellikle sağ tarafta hissedilen kasık ağrısının, gebeliğin hangi döneminde yaşandığı önemlidir. Bu nedenle anne adayları, rutin kontrol gününü beklemeden hekime başvurmalıdır. Sağ kasık ağrısının birçok sebebi olabilir; bunlar arasında sıradan beden değişimlerinden düşük riskine kadar geniş bir yelpaze bulunabilir. Bu sebeple, sağ kasığında ağrı hisseden anne adaylarının mutlaka doktorlarına bildirmeleri gerekir.

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısına Ne Sebep Olur?

Gebelik, bir kadının yaşayabileceği en güzel dönemlerden biridir. Anne olmaya hazırlanmak ve içinde bir canlının yaşamaya başladığını bilmek son derece heyecanlı ve mutlu dönemlerdir. Buna karşılık, elbette ki kadın bedeni gebelik döneminde hem hormon hem de beden açısından birçok değişim geçirir. Bu değişimler zaman zaman sıkıntılı olabilir. Gebelik, en basit anlamıyla üç ayrı dönemde incelenebilir: İlk üç aylık dönem yani 1. Trimester, ikinci üç aylık dönem yani 2. Trimester ve son üç aylık dönem yani 3. Trimester olarak adlandırılır.

İlk üç aylık dönemde bebek, anne rahminde yeni can bulmuş ve bu durum karşısında anne en belirgin değişimleri yaşamaya başlamıştır. Bulantılar, sık idrara çıkma ve ruh halinde değişimler bunlardan en sıradan olanlarıdır. İlk üç aylık dönem, düşük riskinin en yoğun olduğu dönemdir. Bu sebeple sağ kasık bölgesinde yaşanacak her tür ağrı hekime bildirilmelidir. Gereken ultrasonografik incelemenin ardından hekim tarafından anne adayına bilgi verilir. Bu dönemde dış gebelik veya gebelik kesesinde yırtılmalar sonucunda da kasık bölgesinde ağrılar olabilir; anne adayının hayati risk altına girmemesi için gebelik sonlandırılabilir.

İkinci üç aylık dönemde, bebeğin gelişmeye ve büyümeye başlaması ile kasık bölgesinde ağrılar hissedilmeye başlanabilir. Gebelikte sağ kasık ağrısı olması özel bir anlam ifade etmese de, gebelik kesesinin plasentadan ayrılma riskine karşı mutlaka hekim kontrolü yapılmalıdır. Özellikle ağrının dayanılmayacak şiddette olması halinde hekime mutlaka bilgi verilmelidir.

Son üç aylık dönemde, bebek iyice büyümüş ve doğum kanalına doğru dönmeye başlamıştır. Bu dönemde her iki kasık bölgesinde de ağrı hissedilmesi nispeten normal sayılır; çünkü bebeğin büyümesi ile karın iyice gerilmiş ve bebek doğum kanalına dönmüştür. Yine de erken doğum riski altında olabilecek anne adayı mutlaka kontrol edilmelidir.

Hekim Kontrolünün Önemi

Hekim kontrolü, bir anne adayı için olmazsa olmazdır. Özellikle gelir durumu uygun olmayan anne adayları, ana çocuk sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak kontrol ve tedavi olabilirler. Sağ kasık ağrısı, gebeliğin dönemine göre önemli ya da daha az önemli olabilir; bununla birlikte mutlaka kontrol edilmesinde fayda vardır.

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısının Diğer Sebepleri

Gebelikte sağ kasık ağrısının diğer olası sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Rahim büyümesi ve buna bağlı olarak ligamentlerde gerilme
  • Yuvarlak bağ ağrısı (Round ligament pain)
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Böbrek taşı ya da diğer böbrek problemleri
  • Bağırsak problemleri

Gebelikte yaşanan her türlü ağrı, anne adayının ve bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle, herhangi bir ağrı hissedildiğinde mutlaka bir sağlık uzmanına danışılmalıdır. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için düzenli kontrollerin aksatılmaması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Muharrem

15 Nisan 2024 Pazartesi

4 aylık hamileyim ve mide bulantısı kusma ve baş dönmesi gibi bazı durumlar yaşıyorum. Ancak bu durum normal olmasına rağmen ara sıra sağ tarafım da kasık bölgem de şiddetli ağrı çıkıyor. Bu durum tehlikeli bir durumun habercisi olabilir mi doktora gitmeli miyim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Muharrem,

Hamilelikte mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi gibi belirtiler genellikle normaldir ve birçok anne adayı bu durumu yaşar. Ancak, sağ tarafındaki kasık bölgesinde şiddetli ağrı hissetmeniz dikkate değer bir durum olabilir. Bu tür ağrılar bazen büyüyen rahimin etrafındaki bağların gerilmesinden kaynaklanabilir, ancak bazı durumlarda daha ciddi sorunların habercisi de olabilir. Bu nedenle, en doğru bilgiyi almak ve içinizin rahatlaması için mutlaka bir doktora gitmenizi öneririm. Sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik dilerim.

2. Cevap
cevap

Matlub

Merhaba, hanımefendi 4 aylık hamile olmanıza rağmen hala kusma baş dönmesi gibi sorunlar devam edebilir. Benim bi arkadaşımda 6 aya kadar devam etmişti, kasıklarınızdaki ağrılarda normal çünkü rahminiz genişliyor oda yumurtalıklara bağlı bir baskıyla ağrıması normal ama içiniz rahat etmesini istiyorsanız mutlaka doktorunuza danışınız, hayırlı bir şekilde doğumunuz gerçekleşsin inşallah.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Kalp Ağrısı Neden Olur?