20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20'lik Diş Ağrısı

20'lik diş ağrısı, neredeyse herkesin yaşamının bir veya birden fazla döneminde yakındığı bir rahatsızlıktır. Ağrılar genellikle zonklama biçiminde olur, zamanla şiddetlenir ve bazen dayanılmaz bir hal alır.

20'lik diş olarak adlandırılan dişler, üçüncü azı dişleri olarak bilinir ve genellikle 15 ya da 16 yaşından sonra çıkmaya başlar. Bu süreç yaklaşık 30 yaşına kadar devam eder. Alt çene ve üst çene kemiğinin yapısına göre dişin çıkma yaşı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. 20'lik dişler, çene içerisinde uygun yer bulamazlarsa, diğer dişler gibi yerlerini alamaz ve damak içinde gömülü kalırlar. 20'lik dişler, birçok hastalığın tetikçisi olabilir. Alt çenede gömülü kalan 20'lik dişler kulak ağrılarına, üst çenede gömülü kalan dişler ise yüz, göz ve burun bölgesindeki ağrılara neden olabilir.

20'lik Diş Ağrısı Tanısı Nasıl Konulur?

Damak içerisinde gömülü kalan 20'lik dişler, oluşma sırasında diğer dişlere baskı yaparak diş etinde şişmelere ve buna bağlı olarak da ağrılara sebep olabilir. Diş eti, dişin dışarıda kalan kısmını çevreler ve bu çevreleme sonucu diş cebi olarak adlandırılan bir yer oluşur. Bu cep, bakterileri, asitleri ve yiyecek artıkları tutarak enfeksiyonların görülmesine sebep olur. Bu bakterilerin oluşmasını tetikleyen en büyük unsurlardan biri, 20'lik dişlerin diş fırçalarının ulaşamadığı yerlerde olmasıdır. 20'lik dişler, ağızda bulundukları yer itibariyle çürümeye en yatkın dişlerdir. Bu nedenle biriken bakteriler enfeksiyonların yanı sıra çürüklerin ve diş taşlarının oluşmasına da sebep olabilir.

20'lik Diş Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

20'lik diş ağrılarında birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Geçici müdahaleler için çeşitli bitkiler ve en önemlisi karanfil yağı önerilmektedir. Ağrıyan diş, diş fırçası ya da diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır. Ancak tüm bunlar geçici bir çözüm yöntemi olduğu için insanlar ağrı kesici ilaç kullanarak ağrılarını dindirmeyi tercih etmektedirler. Fakat ilaçlar kimyasal yapıları sebebiyle dişe, diş etine hatta çevredeki yumuşak dokulara zarar verdiğinden, çoğu diş hekimi tarafından tavsiye edilmez.

Diş hekimleri, bazı durumlarda 20'lik dişlerin çekilmesini faydalı görmektedir. Bu durumlar:
  • İleri seviyeye ulaşmış dişte çürüme
  • Sık sık tekrar eden dişte iltihaplanma
  • Dişin alt çenede ya da üst çenede yer bulamadığı, dişin yarısının çıkıp yarısının damaktan çıkamadığı durumlardır.
20'lik diş ağrısı, sebeplerinden de anlaşılacağı gibi, kendi kendine geçme özelliği göstermez ve mutlaka tedavi gerektirir. Bu nedenle diş ağrısı başladığında zaman kaybetmeden bir diş hekimine gidilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni