Boğaz Ağrısı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
08 Temmuz 2024

Boğaz Ağrısı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı ve Öksürük

Boğaz ağrısı ve öksürük, birçok hastalığın belirtisi olarak kabul edilen yaygın semptomlardır. Tıptaki ismi farenjit olan boğaz ağrısı, genellikle boğaz enfeksiyonlarından kaynaklanır. En sık görülen nedenleri arasında viral enfeksiyonlar yer almaktadır. Boğaz ağrılarının büyük bir çoğunluğu virüslerden kaynaklanır ve genellikle 7 gün içinde kendiliğinden geçerler. Bakteriyel enfeksiyonların yaklaşık %15'inde ise tıbbi bakıma ihtiyaç duyulabilir.

Boğaz ağrısı ve öksürük; grip, boğazda kaşıntı ve ağrının yanında hapşırma, gözlerde kaşıntı ve sulanma, öksürme, yüksek ateş, burun tıkanıklığı, hafif vücut kırgınlıkları ya da fazla şiddetli olmayan baş ağrılarına sebep olabilir.

Yaygın Sebepler

Mononükleoz adı verilen hastalık, şiddetli boğaz ağrısına sebep olan ve uzun bir süre geçmeyen bir virüs hastalığıdır. Kızamık, su çiçeği gibi diğer virüs hastalıkları da genellikle boğaz ağrısı ile ortaya çıkar. Boğaz ağrısı ile ilgili olan bakteri enfeksiyonları arasında bademcik iltihabı, difteri ve yaygın olmayan bir bakteri enfeksiyonu olan epiglotit de yer almaktadır. Boğaz ağrılarının çoğu rahatsız edici olmakla birlikte zararlı olmayıp, 5-7 gün içerisinde kendiliğinden geçerler.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Eğer; şiddetli bir şekilde, bir haftadan daha uzun süren boğaz ağrısı ve öksürük, yutkunmada ya da nefes almada zorluk, boyunda acıyan veya şişmiş lenf düğümleri, boğazın arka tarafında irin, alerji, iki haftadan daha uzun devam eden ses kısıklığı, tükürük ya da balgamda kan, gözlerde içe çökmüşlük, şiddetli halsizlik, idrara çıkmada azalma ve sürekli tekrar eden boğaz ağrıları mevcutsa, mutlaka bir uzmana görünmelidir.

Önleme Yöntemleri

Birçok hastalıkta olduğu gibi, boğaz ağrısı ve öksürükte de el yıkamanın büyük önemi bulunmaktadır. Hastalıkları önlemenin kesin ve aynı zamanda en basit yolu, sık el yıkamaktan geçmektedir. Boğaz ağrısı ve öksürük durumu yaşanıyorsa, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır:

 • Çatal bıçaklar, bardaklar, havlular ve giysiler başkaları ile paylaşılmamalıdır.
 • Halka açık telefonlara veya çeşmelere ağız değdirilmemelidir.
 • Hasta olan insanlarla yakın temas kurulmamalıdır.
 • Hava kirliliğinin yüksek olduğu günlerde mümkünse kapalı mekanlarda kalmaya özen gösterilmelidir.
 • Sigara içilmemelidir ve sigara dumanının olduğu ortamlara girilmemelidir.
 • Eğer ortam kuru ise daha fazla öksürmemek için ev nemlendirilmelidir.

Boğaz Ağrısı ve Öksürük İçin Tavsiyeler

 • Sıvı alımı iki katına çıkarılmalıdır. Sıvılar, balgamın ince kalmasına ve kolay temizlenmesine yardımcı olur.
 • Ilık ve tuzlu su ile gargara yapmak balgamı temizler. Bu yüzden suyla dolu bir bardağa yarım çay kaşığı kadar tuz koyulup, gargara yapıldıktan sonra tükürülmelidir. Bu sayede boğaz temizlenecektir.
 • Bal ve limon bol bol kullanılması gereken besinlerdir. Bal ve limon karıştırılarak, kaynar bir bardak suyun içine eklenmelidir. Bal boğazı kaplar ve yumuşatır, limon da balgamın temizlenmesi için yardımcı olur.
 • Devamlı olarak, boğaz pastili veya sert bir şeker emmekte fayda vardır. Bu yöntem kesin bir rahatlama sağlamaz, fakat tükürük üretimini uyarıp, boğazı yıkar ve arındırır.
 • Evde buhar makinesi kullanmak, öksürük için oldukça iyi bir çözümdür. Havadaki nemi artırmak, balgam zarlarının kurumasını engeller. Bu da iltihaplanmayı azaltarak, uyumayı daha rahat bir hale getirir. Tuzlu burun spreyleri de uyumak için faydalıdır.
 • Dumandan ve havayı kirleten diğer maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Duman, ağrıyan boğazı iyice tahriş eder. En azından hasta iken, sigara kullanılmamalıdır ve ev temizleyici kimyasallardan ya da boyadan kaynaklanan tüm buharlardan kaçınılmalıdır.
 • Ses dinlendirilmelidir. Eğer boğaz ağrısı ve öksürük gırtlağı etkilediyse, konuşmak daha fazla tahribe ve geçici ses kaybına sebep olabilir.

Ekstra Bilgiler

Boğaz ağrısı ve öksürük şikayetlerinde, antibiyotik kullanımı genellikle gereksizdir çünkü çoğu boğaz ağrısı viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Ancak, bakteriyel bir enfeksiyon tespit edilirse, doktorunuz antibiyotik reçete edebilir. Ayrıca, probiyotikler ve bağışıklık sistemini destekleyen gıdalar tüketmek, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bu dönemde dinlenmek ve stresten uzak durmak da önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sezeryan Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Sezeryan Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ağrısı kremi kullanımı

Bel ağrısı kremi kullanımı

Karın Boşluğu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Boşluğu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Arkasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?