Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan kasık ağrıları, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda daha sık rastlanan kasık ağrısı, erkeklerde de belli hastalıklar, darbeler ve yaralanmalar sonucunda ortaya çıkabilir. Günlük aktiviteleri etkileyecek derecede olan erkeklerde sol kasık ağrısı probleminin nedenleri ve tedavi yöntemlerine bir göz atalım.

Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

  • Kas Gerilmeleri: Erkek bireylerde görülen sol kasık ağrısının en önemli sebebi, ani ve bilinçsizce yapılan hareketler sonucunda ortaya çıkan kas gerilmeleridir. Ağır işlerde çalışan erkekler veya spor yapan erkeklerde sıkça görülebilir. Kas gerilmeleri sonrasında ortaya çıkan kasık ağrıları genellikle geçicidir.
  • Sol Kasıkta Ortaya Çıkan Fıtık: Kasık fıtığı genellikle ağır yük kaldırma sonrasında görülebilir. Ayrıca bu bölgede şişlik de meydana gelebilir. Bu durumun sonucunda kasık ağrıları ortaya çıkar. Kasık fıtığında ameliyat tek çözüm olarak kabul edilir.
  • Lenf Bezlerinin Şişmesi: İltihaplanma ve kanser sonucunda lenf bezlerinde meydana gelen şişlikler de erkeklerde sol kasık ağrısının nedenlerinden biridir.
  • Orşit: Bakterilerin ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların sonucunda ortaya çıkan orşit, testislerin iltihaplanması olarak kabul edilir. Bu iltihaplanma sonucunda şişkinlik ve sol kasıkta ağrılar görülebilir.
  • Epididimit: Bel soğukluğu veya bakteriler nedeniyle ortaya çıkan epididimit, bir mesane iltihaplanması olarak bilinmektedir. Bu enfeksiyon nedeniyle de sol kasık ağrıları oluşabilir.
  • Böbrek Taşı: Böbrekte yaygın olarak karşılaşılan taş problemi sonucunda da idrarda yanma ve sol kasık ağrılarına rastlanılabilir.
  • Testis Tümörü: Özellikle sol testiste görülebilecek bir testis tümörü sonucu kasıklarda ağrı görülebilir.
  • Sol Kasığa Darbe Alınması: Özellikle kasığın sol tarafına alınan darbeler sonrasında sol tarafta şişlik ve ağrılar görülebilir.

Erkeklerde Sol Kasık Ağrısının Nasıl Teşhis Edilir?

Bu problemin tanısı için ilk olarak hastanın fiziksel muayenesi yapılır. Ayrıca röntgen, ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme gibi teknikler de erkeklerde sol kasık ağrısının teşhisinde kullanılabilir. Eğer kasık ağrısı iltihap veya böbrek taşından dolayı ortaya çıkmışsa, idrar tahlillerinden yararlanılabilir.

Erkeklerde Sol Kasık Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu problemin tedavisi için ilk olarak kasık ağrısına neden olan problem çözülür ve tedavide buna göre hareket edilir. Örneğin, kasık fıtığı, testis tümörü gibi durumlarda cerrahi yöntemler yardımıyla tedavi gerçekleştirilir. Bunun dışında, erkeklerde sol kasık ağrısının nedenlerinden iltihaplanma ve enfeksiyon benzeri hastalıklar da antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar ile tedavi edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Vaha

31 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba. Birkaç gündür kasıkta ağrılarım oluyo. Bazen de idrarım da hafif yanmalar oluşuyo. Doktor bey sizce durum kötü mü?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Liya

Merhaba vaha bey. İdrarda yanmaların görülmesi halinde bir çok nedene bağlı iken en fazla böbreğin durumuna bakmanız gerekmektedir. Böbreklerin ürettiği taşın, idrar yolunda hareketi veya idrar yollarını tıkaması erkeklerde sol kasık ağrısına sebep olabilir. İdrar alışkanlığındaki değişim ve yakınma, idrar renginin koyulaşması veya kanlı idrar tanıya yardım eden belirtilerdir.

2. Cevap
cevap

Kartekin

Merhaba Vaha Bey, yaşamış olduğunuz bu problem birçok farklı nedene bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları bu gibi durumlarda çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra prostatla ilgili birçok sorun da erkeklerde bu gibi rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Topuk Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?

Topuk Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?

Şiddetli Baş Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Şiddetli Baş Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?