İltihaplı Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
25 Haziran 2024

İltihaplı Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

İltihaplı Diş Ağrısı Nasıl Geçer

İltihaplı diş ağrısının belirtileri arasında halsizlik, ateşlenme, dişlerin etrafında şişlik ve ağrı yer alır. Diş iltihabının nedenleri arasında dişin kökünde yer alan bakterilerin yuva yapması ve dişlerde bulunan çürükler bulunur. Çürükler, bu bölgede sızı ve hassasiyete neden olabilir. Ayrıca diş iltihabı ağız dahil birçok organı etkileyebilir. İltihaplı bölgedeki kan dolaşımı, kalp ve böbrek gibi organların işleyişini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, iltihaplı dişin tedavisi bir an önce yapılmalıdır. İltihaplanma olan bölgenin tedavisi için vakit kaybetmeden diş doktoruna gidilmelidir. Ağızda bulunan dişlerde iltihabın nedenleri arasında günlük diş bakımının yeterli düzeyde yapılmaması yer alır. Tedavi edilmediği takdirde, ağızda bulunan diğer dişlere de yayılabilir. Ayrıca, iltihaplanma nedeniyle antibiyotik kullanılması gerekebilir. Çünkü enfeksiyonlar başka problemlere ve ağrılara yol açabilir. Şimdi, iltihaplı diş ağrısının geçmesi için yapılacak uygulamalardan bahsedelim.

Poşet Çay

Ağızda bulunan iltihaplanmanın sonucunda bazı yöntemlerle iltihaplanmaların azalması sağlanabilir. Poşet çayı bir bardak sıcak suda demlendirdikten sonra içerisindeki poşet çayı çıkararak buzdolabında 10 dakika bekletin. Soğuduktan sonra çıkarılan poşet çayı, ağızda iltihaplanma olan bölgeye koyduğunuz takdirde, bu bölgedeki iltihaplanmaların geçmesine yardımcı olacaktır. Bu sebepten dolayı poşet çayı günde bir kere uygulandığında, ağızda bulunan iltihaplanmalar kaybolacaktır.

Papatyalı Karışık Çay

Ağız içerisinde bulunan iltihaplanmaları gidermek için papatya ve ekinezya çayı ile oluşacak karışımı gargara yaparak ağızda bekletin. Ayrıca yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ile suyu karıştırarak iltihaplanma olan bölgeye uyguladığınızda, o bölgede iltihapta kurumalar fark edilecektir.

Gargara

Ağızda bulunan iltihaplanmalara karşı kişi yeterli düzeyde gargara yaparak ağızda oluşan iltihaplanmaların giderilmesine yardımcı olabilir. Böylelikle ağızdaki enfeksiyonların giderilmesi durumunda, iltihaplanmalar da azalacaktır. Ayrıca tuzlu su ile gargara yapmak da ağızda bulunan ağrıların ve enfeksiyonların giderilmesine katkı sağlayarak, iltihap olan bölgenin kurumasını sağlayacaktır.

Çay Ağacı Yağı

Ağız içerisindeki iltihaplanmalar nedeniyle kişi ağrı ve sancı çeker. Bu ağrıları azaltmak için çay ağacı yağı ile yapılacak gargara sayesinde ağızdaki ağrılar ve enfeksiyonlar giderilecektir. Bu karışımı uygulamak için bir çay kaşığı ile 3 damla çay ağacı yağını bir yudum suya karıştırarak ağıza alıp uygulandığında, ağızda olan yaraların azaldığı görülecektir.

Karanfil Yağı

İltihapların önemli sebeplerinden birisi de o bölgede oluşan ağrıların zonklamalar şeklinde meydana gelmesidir. Bu ağrılar ile kişi büyük sıkıntılar çeker. Karanfilin uyuşturucu etkisinden dolayı o bölgedeki ağrıların azalması sağlanacaktır. Ağıza alınacak karanfil taneleri ile de kişinin ağzında bulunan ağrıların azalması sağlanacaktır. Çünkü ağıza alınan karanfiller sayesinde o bölgede uyuşmalar meydana gelecektir. Ayrıca 10 adet karanfili yarım çay bardağı suyun içerisine koyup belirli bir süre bekledikten sonra, içerisindeki karanfilleri alıp o su ile gargara yapılırsa ağrıyı giderir. Ağızdaki uyuşukluk belirli oranda çoğalacaktır ve ağrıların hissedilmediği görülecektir.

İltihaplı Diş Ağrılarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İltihaplı diş ağrıları çeken kişilerin soğuk ve sıcak içeceklere karşı hassasiyeti bulunur. Bu sebepten dolayı tüketilen yiyecek ve içeceklerin ılık olmasına dikkat edilmelidir. Ağızdaki iltihaplanmalar nedeniyle yemek yerken iltihaplı olan bölgede çiğneme yapılmamalıdır. İltihap olan bölgeyi kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Çünkü o bölgedeki hassasiyet nedeniyle çiğneme esnasında daha fazla hasar görebilir. Ayrıca yenilen yiyeceklerden sonra ağız ve diş bakımı gerekli şekilde yapılmalıdır. Bu sebepten günde iki kez gargara yapmak veya günde iki kez diş fırçasıyla uygun bir şekilde dişleri fırçalamak gerekir. Ayrıca kullanılan gargaraların antibakteriyel özelliğe sahip olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü ağızdaki enfeksiyonların giderilmesi için antibakteriyel özellikli gargaralar kullanılmalıdır. Ağızda bulunan iltihaplanmalar sonucunda kişinin sigara kullanmaması gerekir. Sigara, o bölgedeki iltihaplanmaları tetikler. İltihaplanma olan kişilerin sıcak yiyeceklerden kaçınması ve sıcak içecekleri tüketmemesi gerekir. Çünkü sıcağa karşı iltihaplanmalar zonklama etkisi yaratır ve oradaki ağrıların artmasını tetikler. İltihaplanma durumunda yüz bölgesinde, yani yanak bölgesinde şişlikler meydana gelir. Böyle durumlarda kişinin soğuk kompres uygulaması ile bölgedeki şişliği gidermesi gerekir.

İltihaplanmalar sonucunda vakit kaybedilmeden doktor kontrolü gereklidir. Bitkisel yöntemler geçici olduğu için, bu sürecin kalıcı olması adına doktor kontrolü gereklidir. Doktora danışarak, iltihaplı olan bölgelerde antibakteriyel ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar kullanılması ile bu bölgedeki ağrıların giderilmesi sağlanır. Ayrıca iltihaplanma olan bölgelere aspirin veya alkol koymak, o bölgenin zarar görmesine sebep olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Abbas

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Dişimde iltihap var çektiremiyorum. Dişte oluşan iltihabı nasıl geçirebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Teali

İltihaplı bölgeye antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu tedavi 1 hafta sürer. Antibiyotik tedavisi başladıktan sonra 3 gün içerisin de ağrı geçer. İltihap kapmış dişi kesinlikle çektirmeyin. Bu şekilde çekilen diş iltihaplı olduğu için iltihap kana karışırsa ölümle sonuçlanabilir. geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Hikem

İltihaplanma olan bölgenin tedavisi için vakit kaybedilmeden diş doktoruna gidilmelidir. Gargara yardımıyla ağızda bulan iltihaplanmalara kişi yeterli düzeyde gargaralar uygulayarak; ağızda oluşan iltihaplanmaların giderilmesine yardım edebilir. Karanfil yağı iltihapların önemli sebeplerinden birisi de o bölgede oluşan ağrıların zonklamalar şeklinde meydana gelmesidir. Karanfilin uyuşturucu etkisinden dolayı o bölgedeki ağrıların azalması sağlanacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kemikler Neden Ağrır?

Kemikler Neden Ağrır?

Haber Bülteni