Baş Ağrısı Nasıl Geçer?
20 Haziran 2024

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısı, iki farklı şekilde meydana gelebilir. Birincil baş ağrıları ve ikincil baş ağrıları olarak sınıflandırılır. Birincil baş ağrıları, beyin içindeki hassas yapıların çok fazla kullanımı nedeniyle oluşur. Bu tür baş ağrıları genellikle stres, alkol kullanımı, beslenme bozukluğu, boyun ağrısı gibi nedenlerden kaynaklanır ve genel baş ağrısı grubuna dahildir. İkincil baş ağrıları ise vücudun farklı yerlerinde oluşan problemlerden dolayı ortaya çıkar. Damar problemleri, sinüzit, beyinde gelişen tümör, beyin anevrizması, beyin yapısında meydana gelen bozukluklar, orta kulak iltihabı gibi pek çok sağlık sorunu ikincil baş ağrılarına yol açabilir.

Baş ağrıları bazen alınan önlemler ile geçirilebilir. Ancak bu önlemler birincil baş ağrılarına karşı kullanılmalıdır. İkincil baş ağrılarında baş ağrısının neden kaynaklandığını öğrenmek için mutlaka doktora başvurulmalı ve gerekli araştırmalar yapılmalıdır.

Günümüzde baş ağrısına karşı geliştirilmiş pek çok ağrı kesici ilaç bulunmaktadır. Kullanılan ilaçların çoğu baş ağrısını kısa süreli olarak geçirmekte faydalı olur. Ancak ilaç kullanımları bilinçsiz şekilde yapılmamalıdır. Çünkü kullanılan her ilacın bazı yan etkileri bulunmaktadır. Ağrı kesici ilaç kullanmak alışkanlık haline getirilmişse, bu alışkanlık zamanla vücuda zarar verebilir. Bu nedenle sürekli ilaç kullanmak yerine bazı basit uygulamalar ile baş ağrısını kontrol altına almak daha faydalı olur.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Bitkisel Çözümler

Baş ağrısı bazı bitkisel ürünler ile geçirilebilir. Ancak ilaçlarda olduğu gibi aşırı ve bilinçsiz bitkisel karışımların tüketilmesi yine fayda yerine zarar verebilir. Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle sürekli ilaç kullanan kişiler bitkisel ürünleri kullanırken doktoruna danışmalıdır. Çünkü bazı bitkisel karışımlar kullanılan ilaçlarla etkileşime geçebilir. Gebelik dönemi, emzirme dönemi ya da herhangi bir sağlık sorunu olan kişiler bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Lavanta Yağı

Hafif ve orta şiddetteki baş ağrısını kontrol altına almak için lavanta yağı kullanılabilir. Lavanta yağı, baş ağrısını geçirmek adına iki farklı yöntemle uygulanabilir. Lavanta yağı badem yağı ile karıştırılarak alın bölgesine masaj yapılabilir. Bu sayede baş ağrısının hafiflediği görülür. Bir diğer yöntemde ise lavanta yağından 5 damla kadar yarım litre kaynamış suya damlatılır ve bu suyun buharı solunur. Yine baş ağrısı için faydalı olur. Lavanta yağı ağız yolu ile kullanım için uygun bir yağ değildir.

Nane Yağı

Boyun ve baş bölgesindeki kasların çok fazla kullanılması ya da bu bölgede yaşanan sertleşme tansiyona bağlı baş ağrısına yol açabilir. Nane yağının kan dolaşımını artırıcı etkisi vardır. Nane yağı ile şakak, boyun ve alın kısmına masaj yapılabilir. Eğer baş ağrısı burun tıkanıklığı ya da sinüzit nedeniyle gelişiyorsa nane yağı kaynamış suya damlatılarak bu suyun buharı solunabilir. Baş ağrısı için her iki yöntem de etkili olur.

Reyhan Yağı

Reyhan yağı cilde masaj şeklinde kullanıldığında gevşetici özelliğinden yararlanılabilir. Özellikle sürekli masa başında ya da bilgisayar başında oturan kişilerde uzun süre hareketsizliğe bağlı olarak boyun kaslarında zorlanma ve beraberinde baş ağrısı yaşanabilir. Bu ağrılar için reyhan yağı kullanılabilir. Sertleşen bölgeye reyhan yağı ile birkaç dakika masaj yapılır.

Kasımpatı Çayı

Migren ağrıları için uzun yıllardır kullanılan bir bitki çayıdır. Kurutulmuş kasımpatı, tıpkı aspirin tarzı fayda sağlar. Migren ağrısı yaşayanlarda büzülen beyin damarlarını açarak kan dolaşımını düzene sokar. Günde 2 defa kasımpatı çayı içilebilir.

Zencefil Çayı

Zencefil, içeriği sayesinde birçok sağlık sorununa karşı faydalı olan bir bitkidir. Çay şeklinde hazırlanarak migren tipi baş ağrısına karşı kullanılabilir. Şiddetli ağrıları hafifletici etkisi vardır. 3 dilim zencefil 1 su bardağı kaynamış suya atılarak 15 dakika demlenir. Baş ağrısına karşı içilebilir. Çay, limon ve bal ile tatlandırılarak kullanılabilir.

Papatya Çayı

Papatya çayı, toplumda yaygın bir şekilde rahatlamak ve sakinleşmek için tüketilmektedir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile gerginliğe, strese ve kaygıya karşı iyi gelir. Bu sebeplerden dolayı yaşanan baş ağrılarını geçirmek için papatya çayı faydalı olur. Tıpkı papatya çayı gibi sarı kantaron çayının da yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Baş ağrısına karşı kullanılabilir.

Işığa Karşı Duyarlılık

Özellikle migren tipi baş ağrıları, ışıkla beraber şiddetlenebilir. Bu gibi durumlarda ışığı azaltmak ya da karanlık bir ortamda uzanmak ağrıyı hafifletmek için faydalı olur.

Baş Ağrısını Hafifletmek İçin Diğer Yöntemler
  • Bol su içmek: Vücut susuz kaldığında baş ağrısı oluşabilir. Bu nedenle yeterli miktarda su içmek önemlidir.
  • Düzenli uyku: Yetersiz uyku baş ağrısına neden olabilir. Düzenli ve yeterli uyku almak baş ağrısını önlemek için önemli bir faktördür.
  • Stresten kaçınmak: Stres, baş ağrısını tetikleyen önemli bir faktördür. Meditasyon, yoga gibi rahatlama teknikleri kullanılabilir.
  • Sıcak veya soğuk kompres: Baş ağrısını hafifletmek için başa sıcak veya soğuk kompres uygulanabilir.
  • Düzenli egzersiz: Düzenli fiziksel aktivite kan dolaşımını artırarak baş ağrılarını önleyebilir.
Baş Ağrısı İçin Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

Baş ağrıları genellikle basit yöntemlerle hafifletilebilir. Ancak bazı durumlarda doktora başvurmak gereklidir:
  • Baş ağrısı şiddetli ve sürekli ise
  • Baş ağrısı ani başlangıçlı ve farklı bir türde ise
  • Baş ağrısına ateş, boyun sertliği, görme bozuklukları veya nörolojik belirtiler eşlik ediyorsa
  • Baş ağrısı günlük aktiviteleri engelliyorsa
Bu durumlarda mutlaka bir sağlık uzmanına danışılmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni