Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?
09 Temmuz 2024

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı her yaş grubunda büyük sıkıntıdır. Büyükler karın ağrılarını tarif edebilirler. Fakat çocuklar veya bebekler ağrının nerede olduğunu tarif edemezler. Çocuklarda ve bebeklerde meydana gelen karın ağrılarının birçok sebebi vardır. Çoğunlukla bebeklerde meydana gelen karın ağrılarının sebebi gaz sancılarıdır. Bebeklerin gaz sancılarını gidermek içinse sırtını hafifçe sıvazlamalıyız. Çocuklarda meydana gelen karın ağrısının sebeplerinden bir tanesi bağırsaklardan meydana gelen bir problemden kaynaklanabilir. Bu ağrılar uzun süreli de olabilir, kısa süreli de olabilir. Uzun süre devam ediyorsa bir doktora başvurmakta fayda vardır. Bu ağrıları ilaç yöntemleri ile de giderebilirsiniz. Çocuklara doysun diye aşırı yemek yedirmek, karın migreninin olması ve sıkıntı yaşamaları ağrıları tetikler. Bazı çocuklar özel olarak bazı besinleri yediklerinde karın ağrısı şikâyeti ile karşımıza çıkmaktadır. Bu durumlarda yenilen bu besin maddelerini belirleyerek, çocuklarınızın hangi besinlere alerjisi olduğunu öğrenirsiniz. Çocukların karın ağrısını doğal yollarla müdahale edebilirsiniz. Bu doğal yollar şunlardır:

Doğal Yöntemler
 • Çocuklarımıza ılık bir içecek vererek karın ağrılarını giderebilirsiniz. Ayrıca ılık suyun içerisine bal katabilirsiniz.
 • Karın ağrıları için sıcak su torbası hazırlanarak giderilebilir. Çocuklarınızda karın ağrıları mide ağrısına benzerse ve bu durum bağırsakları çalıştıktan sonra ağrı gidiyorsa, bunun sebebi çocuklarınızda kabızlık olabilir. Bu durumu iyileştirmek için çocuklarınıza sıvı yiyecekler tükettirin ve lif içeren besinlerle besleyin.
 • Karın ağrısı çeken çocukların ağrılarını gidermek için nane çayı yapılarak ağrılarını azaltabiliriz.
 • Çocuklardaki karın ağrılarına papatya çayı yapılarak verilebilir. Bu ağrıların önlenmesini sağlar.
 • Bazen çocuklar ilgi çekmek için de karnım ağrıyor diyebilirler. Bunun için de papatya çayı yapılabilir. Yatıştırıcı özelliği olduğu için karın ağrılarını giderebilir. Çocukları rahatlatmaya yarayacaktır.
 • Çocuklar korktukları zamanlarda da karın ağrısı çekerler. Bunun için misk otu kullanılmalıdır.
 • Çocuklarınız sınav stresi çekiyorsa ya da yeni bir döneme alışması çocuklarda kaygılar yaşanmaktadır. Bu kaygılar karın ağrısı şikâyetleri olarak karşınıza çıkartılır. Bunun için ise ceviz tüketilmelidir. Aynı biçimde ceviz yağını da tüketilmelidir.
 • Çocuğunuzun karnı ağrıyorsa onu güzel bir pozisyonda yatırmalıyız ve dinlenmesini sağlamalıyız.
 • Ergenliğe girecek kızlarda karın ağrısı olmaktadır. Bu karın ağrısının azaltılmasını sağlamak için karın bölgesini sıcak tutabilirsiniz. Ayrıca bir bardağa ılık su koyarak şeker eritilebilir. Bu durum karın ağrısını giderir.
 • Çocukların karın ağrılarını giderici çaylardan nane, zencefil ve papatya gibi çayları balla karıştırıp verilirse karın ağrısı şikâyetleri azalmaktadır.
 • Bebeklerde kabızlık olunca karın ağrısı olmaktadır. Bunun için onların zarar verecek gıdalar yerine kayısı hoşafı çocukların kabızlık sorununu gidermektedir.
 • Bebeklerin dilleri yoktur. Kendi dertlerini anlatmak için hareketlerini kullanırlar. Anne ve babalar onların sorunlarını hareketlerinden anlamaktadırlar. Kabızlık sorunu çektiklerinde ayaklarını çekerler karınlarına. Bu tür sorunlar onların bir problem yaşadıklarının kanıtıdır. Bebeklerin kabız olduklarında karın ağrılarını gidermek için çok az zeytinyağı vererek kabızlık sorununu giderebilirsiniz. Çok çabuk tesiri olmaktadır.
Psikolojik Sebepler
Çocukların bazen karın ağrıları okul zamanları daha çok artmaktadır. Bunun sebepleri vardır. Bu durum çocukların ailelerine bir işaret vermektedir. Çocuklar bir şeylerden korktukları için bu tür bahaneler üreterek okula gitmek istemiyorlar. Bu sıkıntılar okul tatile girdikten sonra aniden bu karın ağrıları geçmektedir. Bu durum psikolojiktir. Bu yüzden çocuklarınıza sevdiğinizi belli ederek, onların yanında olduğunuzu göstererek sizlere karşı güven duymasını sağlamalısınız. Bebeklerin karın ağrılarını gidermek için anneler karın bölgesini hafifçe elleriyle gezdirerek onların rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Bu durum çocukların sevgi ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

Ekstra Bilgiler
Çocukların karın ağrısı şikayetleri genellikle geçici ve zararsızdır. Ancak, bazı durumlarda bu ağrılar ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Eğer çocuğunuzun karın ağrısı şiddetliyse, sürekli tekrarlıyorsa veya başka belirtilerle birlikte ortaya çıkıyorsa, bir doktora başvurmanız önemlidir. Ayrıca, çocukların beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek ve düzenli olarak egzersiz yapmalarını sağlamak da karın ağrılarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Medeni

07 Nisan 2024 Pazar

Çocuğum üç yaşında ve sürekli olarak karın ağrısı sıkıntısı çekiyor. Yaşı çok küçük olduğu için ilaç kullanmak istemiyorum sizce doktor müdahalesi ile tedavi yaptırmalı mıyım çocuğun karın ağrısı şikayeti için evde ne tür önlemler almam gerekiyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Medeni,

Öncelikle çocuğunuzun yaşı küçük olduğu için karın ağrısı gibi rahatsızlıklarda doktor müdahalesi önemlidir. Bir uzmana başvurarak detaylı bir kontrol yaptırmanız, altta yatan sebebin belirlenmesi açısından faydalı olacaktır.

Evde alabileceğiniz bazı önlemler şunlar olabilir:
- Çocuğunuzun beslenme düzenine dikkat edin. Sindirimi zor gıdalardan uzak durmaya çalışın.
- Bol su içmesini sağlayın.
- Sindirimi kolaylaştırmak için lifli gıdalar tüketmesine özen gösterin.
- Karın bölgesine hafif masaj yaparak rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.
- Sıcak bir banyo veya sıcak su torbası ile karın bölgesini rahatlatabilirsiniz.

Ancak bu önlemler geçici rahatlama sağlayabilir. Mutlaka bir doktora başvurarak profesyonel bir görüş almanız önemlidir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Hidayet

Merhaba, çocuğunuzun karın ağrısı süreklilik gösteriyorsa mutlaka uzman bir doktorun görmesi gerekir. Evde yapacağınız yöntemlerle geçiştirmemenizi tavsiye ederim. Parazit olma ihtimali olabilir. Bağırsak paraziti sürekli karın ağrısına neden olabilir. Belirtilerinde kişi aç ta olsa tokta olsa sürekli ağrı hisseder.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni