Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?
22 Haziran 2024

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz, insanlarda ve diğer canlılarda görme işlevini yerine getiren önemli bir organdır. Göz sağlığına dikkat etmek oldukça önemlidir, çünkü göz oldukça hassas bir yapıya sahiptir. En ufak bir darbe veya hasar, gözde tahrişe ve ağrılara yol açabilir. Göz, çeşitli nedenlerle zedelenebilir ve ağrılar meydana gelebilir. Gözde sıkça rastlanan bazı hastalıklar arasında göz kuruluğu, arpacık, alerji ve yabancı cisim kaçması bulunur.

Göz sağlığını korumak ve göz ağrılarını hafifletmek için evde uygulanabilecek bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler nelerdir ve nasıl uygulanır, birlikte inceleyelim.

Çay

Çay, göz ağrısına iyi gelen doğal çözümlerden biridir. Demlenmiş çayı temiz bir tülbente sararak ağrıyan gözün üzerine koyup on dakika kadar bekletin. Bu yöntem, göz ağrısını hafifletir ve göz altı halkalarını azaltır.

Maydanoz

Maydanoz, hemen hemen her mutfakta bulunan bir bitkidir. Bir tutam maydanozu ince ince doğrayıp buz kalıplarına paylaştırın. Üzerine su ekleyip dondurun. Bu buz kalıplarını dolaptan çıkarıp bir tülbente sararak gözlerin üzerine koyarak masaj yapın. Bu yöntem, göz altı şişliklerini ve morluklarını azaltabilir.

Rezene

Bir su bardağı kaynar suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş rezene ekleyin ve on beş dakika kadar demlemeye bırakın. Daha sonra bu karışımı temiz bir bezle göz kapaklarına uygulayın. Rezene, gözleri nemlendirir ve göz kuruluğuna iyi gelir.

Papatya

Yedi-sekiz tane papatyayı bir fincan kaynar suya ekleyin ve on dakika demleyin. Soğuması için dolaba koyun. Temiz bir bezi bu karışıma batırarak gözlerin üzerine koyun. Papatya, gözleri dinlendirmek ve göz kuruluğunu gidermek için kullanılabilir.

Eğer bu yöntemleri uyguladıktan sonra göz ağrınız iki gün içinde geçmezse, bir göz doktoruna başvurmanız önemlidir. Hastalığın daha ileri boyutlarda olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Göz Ağrısını Önlemek İçin Alınabilecek Önlemler

Göz sağlığını korumak ve göz ağrılarını önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

  • Düzenli olarak göz muayenesi yaptırın.
  • Bilgisayar ekranına uzun süre bakmaktan kaçının ve sık sık gözlerinizi dinlendirin.
  • Gözlerinizi ovuşturmaktan kaçının.
  • Göz sağlığı için gerekli vitamin ve mineralleri içeren dengeli bir beslenme düzeni oluşturun.
  • Güneş gözlüğü kullanarak UV ışınlarından korunun.

Göz sağlığınıza dikkat ederek, göz ağrılarının ve olası göz hastalıklarının önüne geçebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Biltay

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Gözüm sık sık ağrımaktadır. Gözüm ağrıdığı zaman çay ile tedavi edebilirmiyim. Göz ağrısına başka hangi uygulamaları yapabiliriz.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

İrem

Gozlerde yasana yorgunluk ve agrilar icin cay ile mudahale edilmesi dogrudur. Buradaki ayrinti cayın demlenmis taneciklerden olusmasi gerekir. Aksi takdirde hiç bir et ki olmaz. Bunun dışında göz için patates de etkili bir yöntemdir. Halkalar halinde dilimlenmis patatesler gözlerde dinlenme etkisi yarattiğı için rahatlama yapar. İyi bir uykuda gözü rahatlatır.

2. Cevap
cevap

Ümniye

Gözünüzün ağrısı tekrarlıyor ise mümkün mertebe bir doktora görünün. Bu süreç içerisinde gözünüz kaşınıyor ise soğuk suyla ıslattığınız türbent ile ara ara silebilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Kalın Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalın Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Apandisit Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Apandisit Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Baş Ağrısı Tipleri Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Tipleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?