Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı; Bayanlarda sol kasık ağrısı bütün bayanların şikâyet etmekte olduğu bir sorundur. Sol kasık ağrıları birdenbire başlayan ve önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. İdrar rengindeki değişiklikler de bize uyarı veriyor olabilir. Dikkat edecek olursanız ciddi bir hastalığınız olsa dahi erken teşhis için doktorunuza görünmeniz hastalığınız ilerlemeden daha erken iyileşmenize olanak sağlayacaktır. Genelde sol kasıkta başlayan ağrıları bayanlar üşütmüş olacağı ihtimaline bağlayarak önemsemezler, kendi yöntemleri ile tedavi etmek için sıcak su torbası veya bitkisel çaylar ile geçmesini bekleyebilirler. Fakat bu yanlış bir karar olacaktır bunun yerine doktora başvurmak en doğrusu olacaktır. Geceleri uykudan bile uyandırabilen şiddetli sol kasık ağrılarının mutlaka bir nedeni vardır denilebilir.

Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?
  • Özellikle iki adet dönemi arasında daha sık yaşanmakta olan sol kasık ağrısı yumurtlama dönemine geliyor ise şiddetli bir kramp şeklinde yaşanabilmektedir. Bu ağrı her ay daha şiddetli veya az olabilmektedir.
  • Bağırsak problemleri de sol kasıkta birden ağrı oluşturabilmektedir.
  • İdrar yolları enfeksiyonu sol kasık ağrısı oluşturmaktadır.
  • Cinsel ilişkiden sonra olabilir.
  • Alt karın bölgesindeki yapışıklıklardan kaynaklanabilir.
  • Böbrek taşlarından olabilmektedir.
  • Miyom dediğimiz urlardan oluşabilmektedir. (Yumurtalık kistleri)
  • Gebelikte düşük riski olanlarda görülebilmektedir.
  • Dış gebelik durumları
  • Kasık fıtığı
Bayanlarda birçok nedeni olan sol kasık ağrısı birden veya yoğun bir halde yaşanıyor ise kadın hastalıkları uzmanı jinekolog tarafından muayene yaptırılmalıdır.

Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bayanlarda sol kasık ağrısının sebebine göre de tedavi uygulamak gerekmektedir. Yapılacak olan idrar tahlili, kan tahlili, ultrason ile MR çekimi sol kasık ağrısının nedenine göre doktorlarımız mutlaka uygun ilaç tedavisi vereceklerdir. Bayanlarda sol kasık ağrısı son olarak ilaçla olabileceği gibi cerrahi operasyon bile gerektirebilecek olduğu için ihmal edilmemelidir. Uzun süren sol kasık ağrıları için bir tedavi yöntemi de stres yönetim teknikleri, fizik tedavi uygulanmasıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Baş Parmakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi