Kemikler Neden Ağrır?
13 Temmuz 2024

Kemikler Neden Ağrır?


Kemik ağrılarının en sık sebebi, vücutta D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu durum, osteomalazi gibi hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. D vitamini eksikliği nedeniyle, alınan besinlerdeki kalsiyumun bağırsaklarda emilimi yetersiz hale gelir. Bunun sonucu olarak, kandaki kalsiyum miktarında azalmalar meydana gelir.

Kalsiyum, insanların hem yaşamı hem de vücuttaki kemikler açısından oldukça önemlidir. Vücutta sinir iletiminde ve kasların kasılmasında kalsiyuma ihtiyaç duyulur. Ayrıca, kalbin çalışması ve ritmi için de çok gereklidir. Kan içerisindeki eksilmiş kalsiyumun karşılanması için, kalsiyum depolanmış kemiklerden kana kalsiyum geçişi yapılır. Bu durum kemiklerde kalsiyum kayıplarına neden olur, kemikler sertliğini kaybeder ve ağrılar başlar.

Bu ağrılar genellikle yıllarca sürerken, kış aylarında ağrılarda artışlar gözlenmektedir.

Kemiklerdeki Ağrılar

Kemik ağrıları ortaya çıktığında, hastalar sıklıkla doktora başvurmaktadır. Çoğunlukla ağrı kesiciler önerilse de, bazen psikiyatriye yönlendirme yapılabilir. Kemik ağrılarının nedeninin D vitamini eksikliği olduğu çoğu zaman tahmin edilmez. Bunun nedeni, bireylerin yeterli beslendiklerini düşünmesidir. Kemik ağrılarının esas nedeni, kemiklerde meydana gelen kalsiyum kayıpları ve buna bağlı olarak yumuşayan kemiklerin çevresini saran periost zarının hassasiyetidir.

Yumuşayan kemikler hareket esnasında periost zarında esnemelere neden olur, bu da ağrılara yol açar. Bu ağrılar bazen hafif, bazen de şiddetli olabilir.

Kemiklerin Ağrı Nedenleri

Kemik ağrıları, vücutta en sık kullanılan ve vücudun ağırlığını taşıyan bölgelerde daha fazla hissedilir. Bu bölgeler özellikle ayaklar, sırt, dizler ve bel kısmıdır. Eğer osteomalazi ileri seviyedeyse, özellikle yaşlı bireylerde "vücudumun her yeri ağrıyor" şikayetleri duyulur. Gece yatağa yatıldığında sırtındaki kamburda da ağrılar meydana gelebilir. Ayrıca kas yorgunluğu da bu duruma eklenir ve erken yaşlılık belirtileri ortaya çıkar.

Kemiklerde meydana gelen ağrılar, muayene ile tespit edilebilir. Birey eliyle kaburgalarına veya göğüs kemiklerine bastırdığında ağrı ve acı hisseder. Aşırı kilolu bireylerde de kemik ağrıları sıkça rastlanır. Bu kişilerde en çok ağrı hissedilen kemikler ayaklar, göğüs kemikleri ve sırt kemikleridir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?