Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Ağrısı

Eklem ağrıları, birçok insanın şikâyet ettiği yaygın rahatsızlıklardan biridir. Eklem ağrıları zamanla ciddi sorunlara yol açabilir. Bu ağrılar, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Özellikle büyük eklemler olarak bilinen bilek, omuz, bel, boyun ve diz eklemlerinde ortaya çıkan ağrılar dikkate alınmalıdır. Ancak toplumumuzda bu ağrılar yeterince önemsenmemektedir. Bu nedenle, ağrılar şiddetini artırarak kişiyi esir alabilir ve önlem alınmadığı takdirde tedavi süresi uzun ve sıkıntılı olabilir.

Eklem Ağrısı Nedir?

Eklem ağrıları, vücudumuzda iki kemiğin birleştiği yerlerde oluşan ve çoğu zaman sızlama şeklinde ortaya çıkan ağrılardır. Eklem ağrıları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Genelde eklemlerdeki kıkırdak dokunun zayıflaması ve buradaki sıvıyla birlikte kas yapılarının da zayıflamasıyla oluşur. Bu ağrılar özellikle ayak topuklarında, ayak bileklerinde, dizlerde, kalça kısımlarında, bel ve boyun omurları ile bilek bölgelerinde görülür. Bu eklem ağrılarının önüne geçmek ve bir an önce tedaviye başlamak için erken teşhis çok önemlidir.

Eklem Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Eklem ağrısı, kişide şiddetli bir ağrı şeklinde görülebileceği gibi hafif bir ağrı şeklinde de olabilir. Bazen bu ağrılar kişide ara sıra meydana gelen şiddetli ağrıya neden olabilir. Eklem rahatsızlıkları;
  • Kişide hareket bozukluğu ve güçlük çekmesi
  • Eklemlerde oluşan şişlik ve sertlikler
  • Hareketlerde meydana gelen aksamalar
şeklinde meydana gelir ve kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler. Eğer bu belirtilerin biri veya birkaçı sizde mevcut ise hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünün. Unutmayın ki erken teşhis ve müdahale, çektiğiniz ağrılardan sizi kurtaracaktır.

Eklem Ağrısı Kimlerde Görülür?

Eklem ağrısı, özellikle ailesinde sıklıkla eklem ağrısı görülen kişilerde daha yaygın olarak görülmektedir. Bu durum, eklem ağrısının irsi özellik taşıdığı sonucunu çıkarabilir. Bununla birlikte eklem ağrıları;
  • Eti oldukça fazla tüketen kişilerde
  • Küçük de olsa sürekli olarak eklem ağrısı çekenlerde
  • Metabolizması oldukça zayıf olanlarda
  • Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda
daha yaygın olarak görülebilir.

Eklem Ağrısının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Eklem ağrısı yaşıyorsanız hiç zaman kaybetmeden doktorunuza gidin ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi alın. Doktorunuz ilk muayenede eklem ağrısının yerini, neden kaynaklandığını ve eklemlerin hareket durumunu kontrol edecektir. Bu muayenenin ardından kan tahlili yapılarak vücudunuzda bulunan kan hücrelerinin sayısını doktorunuz öğrenmek isteyebilir. Eklem ağrısını tedavi etmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar;
  • Akupunktur Tedavisi: Bu tedavi yönteminde iki farklı yöntem uygulanır. Bir tanesi geleneksel akupunktur tedavisi, diğeri ise şok tedavisi şeklindedir. Bu yöntemler sayesinde mevcut eklem ağrıları kontrol altına alınmaya çalışılır.
  • Kaplıca Tedavisi: Kaplıcalarda bulunan suyun ısı ve mineralleri sayesinde eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Belirli bir süre uygulanırsa çok iyi gelecektir.
Eklem ağrılarıyla başa çıkmak için bu tedavi yöntemlerine ek olarak fizik tedavi ve egzersiz programları da önerilebilir. Ayrıca, doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçlar ve beslenme alışkanlıklarınızın düzenlenmesi de tedavi sürecinin bir parçası olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Merzat

07 Mayıs 2024 Salı

Geçenlerde soğuk algınlığından esinlendim. Ciddi sorunlar yaşadım. Günlerce burnum tıkalı kaldı. Ama burada sormam gereken en önemli bilgi, şiddetli eklem ağrıları da eşlik etti. Bu soğuk algınlığı ile ilgili bir durum mudur?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Felin

Geçmiş olsun. Evet soğuk algınlığı nedeniyle eklem ağrıları görülebilir. Bu ağrılar için ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Zerefşan

Evet, soğuk algınlığı neticesinde eklem yerlerinde ağrılar gözlemlenebilir. İlaç desteği alırsanız daha kolay atlatabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Ağrısı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kol Damar Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Damar Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Şakaklarda Ağrı Tedavisi

Şakaklarda Ağrı Tedavisi

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi