Sırt Ağrısı Neden Olur?
09 Temmuz 2024

Sırt Ağrısı Neden Olur?


Sırt ağrısı, farklı sebeplerle ortaya çıkabilen, iş performansında düşüklüğe ve yaşam kalitesinde bozulmaya neden olan bir rahatsızlıktır. Bu ağrıların çoğu, tedavi edilebilir nedenlerden kaynaklanır. Toplumda sırt ağrısı, kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Bunun sebepleri arasında kadınların ev işlerindeki yükü, gebelik süreci, emzirme dönemi ve masa başında hareketsiz işlerde daha fazla çalışmaları gibi etkenler bulunmaktadır. Ayrıca, ergenlikte ortaya çıkan duruş bozuklukları, ileri yaşlarda skolyoz ve kifoz gibi kalıcı omurga sorunlarına dönüşerek sırt ağrısına yol açabilir. Sırt ağrısı, rutin alışkanlıklar ve bazı rahatsızlıkların bir yansıması olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenlerin önlenmesi durumunda sırt ağrısından kurtulmak mümkündür.

Sırt Ağrısına Yol Açabilen Rahatsızlıklar

Myofasiyel Ağrı Sendromu: Bu sorun, en fazla masa başında çalışan kişileri etkiler. Uzun süreli sırt ağrılarına yol açar. Özellikle sırttaki kaslar ve yumuşak dokularda oluşan ağrının sebebi duruş bozukluğudur. Bu tür ağrılarda sırta dokunulduğunda ağrının şiddetlendiği görülür.

Boyun Fıtığı: Toplumda oldukça fazla görülen boyun fıtığı, boyunda ve omurlarda kireçlenmeye neden olur. Bu bölgede meydana gelen ağrılar sırt bölgesine kadar yayılabilir. Bu ağrıların diğerlerinden farkı, kolda uyuşukluk ve güç kaybına neden olmasıdır. Sırt ağrısıyla birlikte bu belirtiler de etkili olabilir.

Fibromiyalji: Bu rahatsızlık en fazla kadınları etkiler. Ağrılar daha çok boyun ve sırt bölgesinde görülür, ancak vücudun her yerini etkileyebilir. Özellikle sabahları kalkınca hastalarda yorgunluk görülmekte, diğer kişilerden daha hızlı yorgunluk belirtileri ortaya çıkmaktadır. Yorgunluk, soğuk ve stres ile birlikte ağrıların şiddeti artar. Bu rahatsızlığın tanısı genellikle gecikir. Bu nedenle hastaların sırt ağrısı ve diğer belirtileri önemseyerek doktora gitmeleri önemlidir.

Osteoporoz: Daha çok yaşlı kişilerde ve kadınlarda etkili olan kemik erimesi, sırt kemiklerinde kırılma gibi etkilere yol açarak sırt ağrısına neden olabilir. Bu rahatsızlığın yol açtığı sırt ağrısı oldukça şiddetli olup, sırttaki hassasiyet karakteristik bir özelliktir.

Skolyoz: Bu rahatsızlıkta hastaların yaşı da ağrının şiddetine etki eder. Yaşa bağlı olarak görülen sırt ağrısı oldukça rahatsızlık vericidir. Çocuklarda gelişme çağındaki skolyoz nedeniyle oluşan omurga eğriliği de sırt ağrısıyla kendini gösterir. Hastalarda kürek kemiklerinde, omuzlarda ve kalçada meydana gelen asimetri, hastalığın önemli belirtileri arasında yer alır. Bu nedenle sırt ağrısına eşlik eden bu tür belirtiler varsa, hastanın skolyoz açısından değerlendirilmesi önemlidir.

Sırt ağrısı için bazı önlemler alınmalı ve tedavisi ihmal edilmemelidir. Altta yatan neden belirlenerek, sırt ağrısının tedavisi yapılmalıdır. Önemli bir hastalığa bağlı değilse, karın kaslarının güçlendirilmesi, fizik tedavi, kullanılacak bazı ilaçlar ve akupunktur gibi yöntemler ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Hastaların stresten uzaklaşması da sırt ağrısının geçmesine etkili olur. Ayrıca, yüksek topuklu ayakkabı giymekten ve sırt bölgelerine ağırlık yapacak çantalar taşımaktan kaçınılması gerekir. Otururken bel bölgesinin yastıkla desteklenmesi, eğilirken dizlerin kırılması gibi önlemler de alınmalıdır. Sırt ağrısı genellikle nedenine göre tedavi edilebilen bir sorundur. Cerrahiye gerek kalmadan tedavi edilebilir. Önemli olan rahatsızlığın neden kaynaklandığını tespit etmektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Uyguner

22 Nisan 2024 Pazartesi

Sırt ağrısı neden meydana gelmektedir. Sırt ağrısına yol açan rahatsızlıklar nelerdir. Boyun fıtığı sırt ağrısına neden olurmu. Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Uyguner,

Sırt ağrısı çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Bunlar arasında kas gerilmeleri, duruş bozuklukları, omurga problemleri, fıtıklar ve stres gibi faktörler bulunmaktadır. Boyun fıtığı da sırt ağrısına neden olabilir, çünkü omurga boyunca sinirlerin baskı altına alması, ağrıyı boyun, sırt ve bazen kollara kadar yayabilir. Bu nedenle, boyun fıtığı olan kişilerde sırt ağrısı da gözlemlenebilir. Bilgiler umarım faydalı olmuştur.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Hasafet

Sırt ağrısı farklı sebeplerle ortaya çıkan, iş performansında düşüklüğe, yaşam kalitesinde bozulmaya sebep olan bir rahatsızlıktır. Bunun sebepleri daha çok tedavi edilebilen sorunlardan kaynaklanır. Toplumda oldukça fazla görülen boyun fıtığı boyunda ve omurlarda kireçlenmeye neden olur. Bu bölgede meydana gelen ağrıların sırta kadar yayılması da mümkündür.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Güncel

Halsizlik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Halsizlik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi