Sol Boşlukta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Sol Boşlukta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Boşlukta Ağrı

Sol boşlukta ağrı, oldukça yaygın bir semptomdur ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sıkça karşılaşılır. Bu durumun yaygın olmasının nedeni, sol boşlukta ağrıya yol açabilecek birçok farklı problemin var olmasıdır. Eğer sol boşlukta ağrı sürekli olarak ortaya çıkıyorsa, bu durum ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Vücudun karın boşluğu olarak adlandırılan bölgesinde birçok farklı organ bulunur; dolayısıyla bu bölge aslında düşündüğümüz kadar boş değildir. Sol karın boşluğunda meydana gelen ağrılar, bazen oldukça şiddetli bir hale gelerek kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir. Bu ağrılar nedeniyle bazı insanlar günlük işlerini yapamazken, öğrenciler eğitim hayatında sorunlar yaşayabilir. Sol boşlukta ağrı, ilk günlerde büyük bir sorun teşkil etmeyebilir; ancak ikinci gün de devam ederse, kişinin vakit kaybetmeden bir uzmana danışması gereklidir. Birçok hastalığın erken teşhisi çok önemlidir. Bu nedenle sol boşlukta ağrı sorunu da kötüleşmeden önce teşhis edilip tedavi edilmelidir. Sol boşlukta ağrı, organlar üzerinde meydana gelen problemler nedeniyle oluşabileceği için doktorunuz detaylı bir inceleme yapacaktır. Bu şekilde hastalığın bazı testler ile bulunması kolaylaşacaktır.

Nedenleri

 • Sol boşlukta ağrının en büyük nedeni böbrek içinde oluşan taşlardır. Bu durumdan kaynaklanan ağrılar genellikle yetişkinlerde görülür. Bu nedenle yaşı küçük olan insanlarda bu tür durumların var olma ihtimali oldukça düşüktür. Eğer böbrek taşı sol böbrek içinde etkilerini gösteriyorsa, ağrılar sol boşlukta meydana gelecektir.
 • Karın boşluğunun sol kısımlarında bağırsakların bir kısmı, böbreğin bir kısmı ve aynı zamanda büyük kan damarları bulunur. Bu organlarda meydana gelen en küçük sorunlar bile kişilerde sol boşlukta ağrıya neden olabilir. Bu nedenle detaylı bir muayene sizin için çok faydalı olacaktır.
 • Karın bölgesinde ve boşluklara doğru ağrılar ara ara meydana gelebilir. Bu ağrılar bazen oldukça şiddetli olabilir. Bazen kişilerde gaz ağrıları da önemli boşluk ağrısına neden olabilir. Bu nedenle kişilerde gaz birikimine bağlı olarak ağrıların meydana gelebileceğini unutmamalıyız.
 • Sol böbrekte görülen enfeksiyonlar da kişinin sol boşluğunda ağrı olarak belirtiler ortaya çıkarabilir. Bu durum daha çok çocuklarda karşılaşılan sorunlar arasındadır. Böbrek enfeksiyonu bazen artış gösterir ve şiddetli ağrılara neden olur. Bu durumlarda enfeksiyonlar daha da artmadan acil bir tedaviye ihtiyaç duyulur.

Yukarıda belirtilen sol boşlukta ağrı nedenleri, günümüzde en çok karşılaşılan nedenlerdir. Bu nedenlerin yanı sıra daha birçok farklı neden bulunur. Aşağıda isimlerini sayacağım diğer sorunlarda da sol boşlukta ağrı problemi sıkça görülmektedir. Ancak bu sorunlar yukarıda belirtilen durumlar kadar yaygın değildir.

 • Kolon kanseri
 • Dış gebelik
 • Kabızlık
 • Fıtık
 • Zatürre
 • Pankreas kanseri
 • Besin zehirlenmesi

Bu tür durumlarda kesinlikle tedavilere başlamadan önce kişide sorunun nedeninin bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde kişide asıl tedavilere başlanamaz. Bu durumda kişinin de doktora, tam olarak şikayetlerini doğru belirtmesi teşhisi ve tedaviyi kolaylaştıracaktır. Sol boşlukta ağrı problemi yaşayan insanların sadece bu problemlerine değil, aynı zamanda diğer sorunlarına da dikkat etmeleri gerekmektedir. Özellikle vücutta başka belirtiler var ise kişi bu belirtilerden de doktoruna bahsetmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Burun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi