Halsizlik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Halsizlik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Halsizlik ve Baş Ağrısı

İnsanların ruhsal ve bedensel olarak yorgun hissetmeleri ve bu durumun ilerleyen dönemlerde baş ağrısı belirtileriyle kendini göstermesi, yaygın bir şikayettir. Kişi çok fazla yorgunluk yaşarsa, bu durum zihinsel ve ruhsal halsizliği de beraberinde getirebilir. Baş ağrısı ve halsizlik, farklı hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu iki durumun birlikte yaşanmasının birçok nedeni olabilir. Halsizlik ve baş ağrısı, insanların günlük işlerini yaparken aşırı derecede zorlanmalarına ve işlevselliklerinin azalmasına neden olabilir. Genellikle, bu durum aşırı yoğunlaşma ve odaklanma gerektiren işlerle uğraşan kişilerde görülmektedir.

Halsizlik ve Baş Ağrısına Neden Olan Etkenler

Bu rahatsızlığın en büyük nedenleri arasında kişinin günlük hayatında yaşadığı kaygı, stres, sıkıntı, mutsuzluk ve amaçsızlık gibi durumlar bulunmaktadır. Bu tür psikolojik baskılar kişinin zihinsel olarak yorulmasına ve dolayısıyla halsizlik ve baş ağrısı yaşamasına neden olabilir. Beynin salgılaması gereken hormonların düzenlenememesi de bu duruma katkıda bulunabilir. Ağrı kesici kullanılmasına rağmen geçmeyen baş ağrıları ise beyinde bir tümör oluşumu ya da atardamarda tıkanıklık belirtisi olabilir.

Halsizlik ve Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

  • Düzenli olarak ve günlük en az 6 saat uyumaya dikkat edilmelidir.
  • Beslenme şekline dikkat edilerek aşırı yağlı, şekerli, tuzlu ve özellikle hazır gıda tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Gün içerisinde en az 2 litre su içerek metabolizmanın düzenli çalışması sağlanmalıdır.
  • Halsizlik ve baş ağrısına neden olan stresli ortamlardan uzak durulmalı, fırsat buldukça açık havaya çıkılmalı, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
  • Kahve, çay gibi içerisinde kafein bulunduran içeceklerin miktarlarına dikkat edilmelidir. Aşırı tüketilen kafeinli maddeler beyine giden oksijen oranını azaltacağı için yorgunluk hissi artabilir.
  • 20 dakikadan daha uzun süren telefon görüşmeleri yapılmamalı, bulunduğumuz ortamın havadar olmasına ve oksijen miktarının yeterli olmasına dikkat edilmelidir.
  • Devamlı ilaç kullanıyorsak, ilacın yan etkilerini iyi bilmeli; halsizlik ya da baş ağrısına neden olduğunu düşünüyorsak doktorumuza danışarak ilaç kullanımını durdurmalıyız.
Ciddi hastalıkların belirtisi olabilecek halsizlik ve baş ağrısı, hafife alınmaması gereken durumlardır. Halsizlik ya da baş ağrısının stres ya da fiziki baskıdan uzak durulmasına rağmen geçmemesi durumunda, farklı etkilere sebep olmaması için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İnşirah

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Mevsim değişiklikleri halsizlik ve başağrısı yapar mı bu gibi durumda doktora başvurmak gerekir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İnşirah,

Mevsim değişiklikleri bazı kişilerde halsizlik ve başağrısına neden olabilir. Bu belirtiler genellikle vücudun yeni mevsim şartlarına uyum sağlamasıyla ilgili olabilir. Ancak belirtiler uzun süre devam ediyorsa veya yaşam kalitenizi olumsuz etkiliyorsa bir doktora başvurmanız faydalı olabilir. Sağlığınızı ihmal etmemeniz önemlidir.

2. Cevap
cevap

Sellem

Merhaba, mevsim değişiklikleri her zaman halsizlik, baş ağrısı, üşütme, grip gibi rahatsızlıklara neden olur. Kendinize iyi bakmanız günlük beslenmenize ve vitamin ihtiyacınızı tüketmeye dikkat ederseniz bu mevsim geçişleri çok rahat bir şekilde atlatılır. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Baldır Kası Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?

Baldır Kası Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?

Güncel

Anüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi