Gerilim Tipi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
07 Temmuz 2024

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı, tıp dilinde "tension headache" olarak adlandırılır ve kaslardaki gerilmeden kaynaklanan bir baş ağrısı türüdür. Her ne kadar stresin bu ağrının temel nedeni olduğu düşünülse de, aslında stres sadece ağrıyı artıran bir faktördür. Gerilim tipi baş ağrısı, kişinin günlük hayatını sekteye uğratmadan devam eden ılımlı ve orta düzeyde bir ağrıdır. Bu ağrı genellikle başın tamamını kapsar ve daha çok ağırlık, basınç ya da sıkışma hissi olarak tanımlanır. Gerilim tipi baş ağrısı, bulantı, kusma veya ışıktan rahatsız olma gibi migren özellikleri taşımaz.

Belirtiler ve Özellikler

Basit gerilim tipi baş ağrısı olan kişilerde, günün sonuna doğru ağrı artma eğilimi gösterir. Uyku, hastanın biraz da olsa rahatlama hissetmesine neden olur. Bazı kişiler ise sabahları ağrı ile uyanır. Bu hastalarda, özellikle uykuda diş sıkma görülmektedir. Bu durum, baş ve boyun bölgesi kaslarının gerilmesine neden olur. Gerilim tipi baş ağrısı, toplumda en sık görülen baş ağrısı nedenleri arasındadır. İnsanların %80 gibi büyük bir bölümü, yaşamlarının bir döneminde gerilim tipi baş ağrısı yaşadıklarını ifade etmektedir. Bu kişilerden %40'ında sürekli ve komplike gerilim baş ağrısı bulunmakta olup, çoğunlukla ilaç almaya gerek duyulmamaktadır. Dinlenme ile bu ağrı genellikle geçmekte veya hafiflemektedir. Bu nedenle çoğu kişi bu durumu önemsememekte ve sorulduğunda ise baş ağrısı problemi olmadığını belirtmektedir.

Psikolojik ve Fiziksel Faktörler

Gerilim tipi baş ağrısı olan kişilerin detaycı ve biraz mükemmeliyetçi yapıları bulunmaktadır. Ayrıca, farklı düzeylerde anksiyete, depresyon ve bastırılmış öfke de gözlemlenebilir. Bunların yanında dikkat ve konsantrasyon güçlüğü de bulunabilmektedir. Hastalar, zihinsel ve düşünsel üretkenliklerinin olumsuz etkilendiğinin farkındadırlar. Gerilim tipi baş ağrısı yaşayan kişilerde stres ve strese yatkınlık dikkat çekici özelliklerdendir. Ayrıca, hastaların neredeyse tamamında boyun omurga yapısında düzleşme ya da boyun fıtığı mevcuttur. Bu iki özellik gerilim tipi baş ağrısının nedenleri arasında sayılmamaktadır. Stres, ağrıyı artırarak boyun kaslarında spazma ve bu da düzleşmeye sebep olmaktadır.

Tedavi ve Önleme

Klasik tedavide kullanılan kas gevşeticiler ve antidepresanlar kısmi etkili olmaktadır. Ancak, ilaçlarla ne yaşamımızdaki stresi değiştirebiliriz ne de kişilik yapımızı. Altta yatan sebepleri düzeltme yoluna gidersek, yaşamımızdaki strese rağmen gerilim tipi baş ağrısı yaşamayı engellemiş oluruz. Ayrıca, çocukluk çağlarında geçirilen boğaz enfeksiyonu ve dişlerdeki çürük benzeri sorunların olumsuz etkileri ense kaslarında spazma neden olmaktadır. Bu bölgedeki bozuk alanların nöral terapi ve diş hekimliği profesyonelleri ile çalışarak düzeltilmesi gerekmektedir.

Öneriler

  • Stres yönetimi tekniklerini öğrenmek ve uygulamak,
  • Düzenli egzersiz yapmak,
  • Uyku düzenine dikkat etmek,
  • Boyun ve omuz kaslarını güçlendirmek için fizik tedavi programlarına katılmak,
  • Gerekirse diş hekimine başvurarak diş sıkma problemlerini çözmek,
  • Gevşeme teknikleri ve meditasyon uygulamak.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?