Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?
12 Temmuz 2024

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Hamilelikte bel ağrısı, hamile kadınların yaklaşık %75'ini etkileyen yaygın bir sorundur. Hamilelik süresince dört kadından üçü bu durumdan etkilenir. Doğum sonrasında ise bel ağrısı genellikle azalır. Hamilelik dönemi, vücutta hem hormonal dengenin değiştiği hem de vücudun yükünün arttığı bir süreçtir.

Hamilelik Süresince Bel Ağrısına Neden Olan Faktörler

Hamileliğin başlangıcından doğuma kadar geçen sürede bel ağrısına neden olan çeşitli etkenler vardır. Bu dönemde etkili olan bel ağrısının en önemli nedenleri arasında omurga, pelvis ve kuyruk sokumu kemiklerinin taşıdığı yükün artması, yani bu kemiklere aşırı yük binmesi bulunur. Hamilelikte salgılanan hormonlar, bu süreçte oluşan bel ağrısı gibi çeşitli yakınmaların sebebi olarak görülmektedir. Özellikle ilk trimesterde eklemlerde enflamasyon ve hassasiyetin artışından hormonlar sorumludur.

Hamileliğin ikinci trimesterinde ise bebeğin rahimde büyümesiyle birlikte pelvis ve kaburga genişlemesi eklem hassasiyetini artırır. Hamileliğin erken aşamasında postür değişimleri başlar. Kaslarda oluşan kontraksiyon ile sinirlerdeki gerilmeler bel ağrısının bir nedeni olabilir.

Rahmin hızla büyümesi, beraberinde bebeğin de büyümesi bel ve pelvik alanda gerilmeye neden olur. Bu, bel omurga eğriliğinin artmasına ve sinirlerde sıkışmaya yol açar. Hamileliğin yedinci ayından itibaren relaxin hormonunun artmaya başlaması doğumun daha kolay yapılmasını sağlar. Bu gelişmeler kasları ve ligamanları gevşetir, dolayısıyla bel ağrısı artar. Bu gelişmeler, doğal hamilelik sürecinin bir parçasıdır ve doğumun gerçekleşmesi için gereklidir.

Hamilelik Sürecinde Bel Ağrısının Etkileri

Hamilelik sürecindeki bu gelişmeler yüzünden kalça ağrısı, bel ağrısı, bacak ağrısı, uyluk ağrısı, bacaklarda ve kalçada uyuşma ve güç kaybı gibi farklı ağrı etkileri ortaya çıkar. Ancak gebe kadınların bu ağrılarla hamileliklerini geçirmeleri gerekmez. Bu durumu doktorları ile paylaşarak semptomların azaltılması için gereken araştırmalar yapılır ve gerekli önlemler alınarak tedavi uygulanır.

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Azaltılır?

Hamilelikte bel ağrısını azaltmanın en etkili yolu duruşunuza dikkat etmektir. Büyüyen bebeğiniz nedeniyle vücudunuzun ağırlık merkezi öne doğru kayar. Siz de öne doğru düşmemek için vücudunuzu dengeleyebilmek amacıyla sırt kaslarınızı gererek dik durmaya çalışırsınız. Bu durum bel ağrısına yol açar. Bu yüzden postür çalışması önem kazanır. Baş ve omuzlarınızı dik tutarak, öne eğilmeden vücudunuzu gergin tutabilmeniz önemlidir. Araba kullanıyorsanız yine duruşunuza dikkat etmelisiniz. Dizler kalçadan yukarıda, dirsekleriniz de rahat bir şekilde direksiyonu tutacak pozisyonda olmalıdır.

Oturup kalkarken de dikkat etmelisiniz. Oturma sırasında ayaklarınız hafifçe yukarıda olmalı. Sandalyeniz sırtınızı desteklemeli, gerekirse beliniz için yastık kullanmalısınız. Pozisyonunuzu sıkça değiştirin, uzun süre ayakta kalmayın. Ayakta kalmanız gerekirse bacağınızın birini alçak bir basamakta tutarak omurganıza binen yükü azaltın.

Kendinize uygun şekilde yük kaldırma ve eğilme teknikleri geliştirmeniz gerekir. Yere eğilirken dizlerinizi kırmalı, omurganızı dik tutmalısınız. Eşyaları taşırken ağırlığınızı bacaklarınıza vermeli ve eşyayı vücudunuza yakın tutmalısınız. Ancak çok ağır eşyaları kaldırmamaya çalışmalısınız.

Yatarken yan yatmanızı öneririz. Hamilelikte bel ağrısı için yatma pozisyonu da önemlidir. Yan yatarak dizlerinizin birini ya da ikisini kırın. Dizlerin arasına yastık koymanız da ağrıyı azaltmanın başka bir yoludur.

Hamilelikte bel ağrısı için ayakkabılarınızı ve giysilerinizi de doğru seçmelisiniz. Ayakkabı topukları kısa olmalı, pantolonlarınızın bel bantlı olması iyi bir tercihtir. Destekleyici kemerler de bu dönemde size fayda sağlayacaktır.

Hamilelik süresince egzersiz yapmanız fit kalmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla bel kaslarınızın güçlenmesi sağlanır. Bu ağrının azaltılmasında en etkili yöntemlerden biridir. Yüzmek, sıkça yürüyüş yapmak mutlaka etkili olacaktır. Bunlar hamilelik için uygun egzersizlerdir. Ancak dinlenmeye de özen göstermelisiniz. Kaslarınızı güçlendirmek için pilates yapabilirsiniz. Egzersizleri abartmadan, bilinçli olarak yapmaya gayret edin.

Hamilelik döneminde su içmeye de dikkat edin. Az miktarda, ancak sıkça su içmelisiniz. Bu, vücudunuzdaki hormonal değişiklikleri dengeleyecek ve olumsuz etkileri azaltacaktır. Ayrıca hormonların etkisi de bu şekilde azaltılabilir.

Hamilelikte bel ağrısı için bölgeye buz uygulaması da faydalı olur. Bölgeye 10 dakika kadar buz uygulaması yapabilirsiniz. Bunu 20 dakika arayla tekrarladığınızda bölgedeki artan kan akımını kontrol altına alırsınız ve bu ağrıyı azaltacaktır. Ancak kalça ve koltuk altına buz tatbik etmemeniz önemlidir. Bu bölgelerdeki yüzeysel kan damarları ve lenfatik sistem nedeniyle, vücut ısısında ani düşüşler olabilir.

Hamilelikte Bel Ağrısı İçin Medikal ve Cerrahi Tedavi

Alacağınız önlemlerle bel ağrısı geçmediği takdirde doktorunuz medikal tedavi uygulayabilir. Bazı hamilelerde akupunktur ya da kiropraktik bakım bel ağrısını azaltabilir. Asetaminofen grubu ilaçlar da hamilelik döneminde kullanılabilir. Doktorunuz uygun ilaçları size reçete edecektir. Sinirlerdeki enflamasyonun azaltılması için enjeksiyon da yapılabilir. Ancak bu konuda uzman bir doktorun enjeksiyonu uygulaması gerekir.

Hamilelikte bel ağrısı şiddetli bir şekilde oluyorsa cerrahi tedavi yoluna başvurulabilir. Eğer bel ağrısı eşliğinde bacaklarda ani başlayan güç kaybı, idrar tutamama gibi sorunlar yaşanıyorsa bu cauda equina sendromuna işarettir. Bu durumda hamilelikte cerrahi tedavi düşünülebilir. Ancak tedavinin hamilelikte hangi ayda yapılacağı da çok önemlidir. Eğer son aylara yakın bu sorun yaşanırsa, bebeğin doğumundan sonra tedavi uygulanır. Bebek yeterince gelişmemişse, annenin durumuna göre ameliyat yapılabilir. Cerrahi girişimde genellikle epidural anestezi kullanılır.

Hamilelikte bel ağrısı normal kabul edilen bir yakınmadır. Ancak ağrıları önemsememek de doğru değildir. Bazen ciddi bir soruna işaret edebilir. Ağrının yoğun olması erken doğum habercisi olabilir. Ayrıca bel ağrısı ile vajinal kanama oluyorsa bu da önemli bir sorunun olduğuna işaret edebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Asude

12 Temmuz 2024 Cuma

Hamileliğim boyunca bel ağrısı yaşayan biri olarak, bu süreçte bel ağrısını azaltmak için ne gibi önlemler alabilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Bel ağrısı hamilelik sürecinde yaygın bir sorun olabilir, Asude. Bu durumda rahatlamak ve ağrıyı azaltmak için birkaç önerim var:

1. Duruşunuzu Düzeltin: Dik durmaya özen gösterin ve omurganızın doğal eğrisini koruyun. Uzun süre ayakta kalmaktan veya oturmaktan kaçının.

2. Egzersiz Yapın: Hamilelik için uygun egzersizler bel kaslarını güçlendirerek ağrıyı hafifletebilir. Yürüyüş, yüzme veya hamilelik yogası gibi düşük etkili aktiviteleri deneyebilirsiniz.

3. Sıcak ve Soğuk Uygulamalar: Belinize sıcak veya soğuk kompres uygulayarak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Ancak, bunu doktorunuza danışarak yapmanızda fayda var.

4. Destekleyici Giysiler: Hamilelik için tasarlanmış bel destekleyici kemerler veya korseler kullanabilirsiniz.

5. Yatak Seçimi: Yatarken rahat bir pozisyon bulmak ve destekleyici bir yatak kullanmak da önemlidir. Yan yatmak ve dizlerinizin arasına yastık koymak rahatlama sağlayabilir.

Bu önerilerle birlikte, her zaman doktorunuza danışarak hareket etmenizi tavsiye ederim. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur. Sağlıklı bir hamilelik dileğiyle!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Dil Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dil Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Damar Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Damar Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı ve İshal Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı ve İshal Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi