Ellerde Ağrı Oluşumunun Tedavisi
12 Temmuz 2024

Ellerde Ağrı Oluşumunun Tedavisi

Ellerde Ağrı

Ellerde ağrı, vücudun en işlevsel organlarından biri olan ellerde oluşan çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklanan bir durumdur. Her yaş grubunda el ağrısı meydana gelebilir ve bu durumun sebepleri değişkenlik gösterir. Eller, birçok fiziksel aktivitenin gerçekleştirilmesini sağlar. Ancak, uyuşma, karıncalanma ve hareketsizlikle birlikte ağrı oluşumu varsa, eller işlevini yerine getirme yetisini kaybeder. Bu durum, özellikle ağır işlerde çalışan kişilerde sıkça görülmektedir. Masa başı işlerde yoğun olarak bilgisayar, daktilo, hesap makinesi ve diğer elektronik cihazların kullanımı, parmak ve ellerde uzun süreli yorucu çalışmaların üstesinden gelinmesini gerektirir.

Ellerde Ağrı Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak ellerde ağrı belirtileri arasında soğuma hissi, uyuşma ve parmaklarda güç kaybı yer alır. Bu belirtiler, ellerde meydana gelen ağrının kol ve omuzlara kadar ilerlemesine neden olabilir. Sinir damarlarının parmaklardan el bileğine kadar olan geçiş noktalarında baskı oluşabilir. Bu sinirlerin uzun süre sabit bir pozisyonda tutulması sonucu baskı oluşur ve bu durum, ellerde ağrı hissini hızlandırarak sinir damarlarında hasara yol açar. Ellerdeki kist, tendinit, tendon iltihabı, enfeksiyon, uyuşma, avuç içi ve cilt altı dokusunun kalınlaşması gibi belirtiler de ağrıya neden olabilir. Ayrıca, şiddetli darbe sonucu yaralanma, kesik veya el kemiğinin kırılması gibi durumlar da ağrı belirtilerindendir.

Ellerde Ağrı Oluşumunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

El kısmında oluşan ağrı, seviyesi ne olursa olsun mutlaka bir hekim kontrolüne tabi tutulmalıdır. Gerekli cerrahi operasyonlar veya tıbbi ilaçlarla tedavi yapılması, ellerde meydana gelen ağrıyı iyileştirir. Bunun yanı sıra her türlü önlemin alınması da oldukça önemlidir. Kesici aletlerle el kısmında yaralanma durumu ya da ciddi bir kaza sonucunda el kemiğinin kırılması halinde, eli hareket ettirmeden dikkatli bir şekilde önlem alınması ilk yardım tedavisine olumlu etki yaratır. Öte yandan, el üzerindeki sinir damarlarına baskı varsa, bunun önüne geçilmelidir. Aksi halde el fonksiyon kaybına yol açabilir. Diğer yandan, fizik tedavinin düzenli olarak uygulanması el ağrılarının tedavisi için olumlu katkı sağlar.

Ellerde Ağrıdan Korunma Yöntemleri

Ellerde ağrıdan korunmak için alınabilecek önlemler şunlardır:

  • Ağır işlerde çalışırken uygun koruyucu ekipman kullanmak
  • Bilgisayar ve diğer cihazları kullanırken ergonomik pozisyonlara dikkat etmek
  • Düzenli egzersiz ve germe hareketleri yapmak
  • El ve bilekleri zorlayacak hareketlerden kaçınmak
  • İş sırasında sık sık mola vermek

Ellerde ağrının oluşumunu engellemek ve mevcut ağrıyı azaltmak için bu yöntemlerin uygulanması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sol Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yüz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi