Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
05 Temmuz 2024

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz ağrısı, her bireyin yaşamı boyunca karşılaşabileceği yaygın bir rahatsızlıktır. Özellikle bebekler ve çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Boğaz ağrısı genellikle yüksek ateşle birlikte ortaya çıkar ve ciddi riskler taşıyabilir. Bu durumda, ileri derecede iltihaplanma varsa penisilin veya antibiyotik tedavisi gerekebilir. Eğer bu tedaviler boğaz ağrısını hafifletmezse, bademciklerin alınması gerekebilir. Tıbbi tedavilerin yanı sıra, boğaz ağrısını hafifletebilecek doğal tedavi yöntemleri de mevcuttur. Boğaz ağrısı hissettiğiniz andan itibaren evde uygulayabileceğiniz doğal ve şifalı çözümlerle rahatsızlığı ilerletmeden tedavi etmek mümkündür.

Zerdeçal

Zerdeçal, doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra antiseptik özellikleri ile de bilinir. Yapılan araştırmalar, zerdeçalın iltihap önleyici etkilerini doğrulamıştır. Bu mükemmel özelliklerinden faydalanmak için bir su bardağı kaynar suya bir tatlı kaşığı zerdeçal ekleyerek karıştırın ve ılıması için bekleyin. Ilıyan zerdeçallı su ile günde 3-4 defa gargara yapabilirsiniz. Bu gargara, boğazda oluşan iltihabın kurumasına yardımcı olacaktır.

Sarımsak

Sarımsak, doğanın insanlığa sunduğu şifalı mucizelerden biridir. Doğal antibiyotik özellikleri olan sarımsak, boğaz ağrısına karşı da etkilidir. Bir diş soyulmuş sarımsağı ortadan ikiye bölerek ağzınıza alın ve suyunu emip posasını atın. Eğer sarımsağı bu şekilde tüketemiyorsanız, bir su bardağı suyu cezveye alıp üzerine üç diş soyulmuş sarımsak ekleyin ve 10-12 dakika kaynatın. Ardından suya karabiber ekleyerek için. Bu sarımsak kürünü uyguladıktan sonra ağız kokusunu gidermek için maydanoz çiğneyebilirsiniz.

Siyah Turp

Siyah turp, soğuk kış günlerinde yaygın olarak görülen boğaz ağrılarına karşı oldukça etkilidir. Bir siyah turpun üst kısmını kapak gibi kesin ve içini oyun. İçine bal koyarak kestiğiniz parçayı tekrar kapatın. Turpu uygun bir bardağın üstüne yerleştirip bir gece bekletin. Ertesi gün bardağa süzülen suyu için. Bu kür, çocuklar ve iyot hastalarına tavsiye edilmez.

Limon ve Bal

Limon ve bal, boğaz ağrılarına karşı kullanılan muhteşem bir ikilidir. Bir adet limonun suyunu ve bir tatlı kaşığı balı kaynamış bir su bardağı suya ekleyerek bal eriyene kadar karıştırın. Arzuya bağlı olarak karışıma bir çay kaşığı karabiber de ekleyebilirsiniz. Bu kürü gün içinde 3-4 defa tüketebilirsiniz.

Tarçın Çayı

Tarçın çayı, antibakteriyel özellikleri sayesinde boğaz iltihaplarını önler ve iyileştirir. Bir su bardağı kaynar suya bir çay kaşığı tarçın ekleyip 10 dakika demlenmesini bekleyin. İsteğe bağlı olarak limon suyu ve bal ekleyerek içebilirsiniz. Bu çayı gün içinde üç defa tüketebilirsiniz.

Ada Çayı

Ada çayı, boğaz iltihapları nedeniyle oluşan ağrılara karşı etkili bir doğal yöntemdir. Bir tutam ada çayını bir su bardağı kaynar suya ekleyip 8-10 dakika demleyin. Demlenmiş ada çayı ile boğazınızı gargara yapabilirsiniz. Bu kür, bademcik iltihabı kaynaklı ağrılara da iyi gelir.

Bitki Çayları

Boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı üzerinde etkili olan bitki çayları, sıvı tüketimini artırarak rahatlama sağlar. Kuşburnu, ebegümeci, kekik, böğürtlen ve nane gibi bitki çayları boğaz ağrılarına karşı rahatlatıcı etki gösterir. Gün içinde bitki çayı tüketmek, hem sıvı ihtiyacını karşılar hem de iyileştirici etkilerinden faydalanmanızı sağlar.

Ilık Süt

Ilık süt, boğaz ağrıları ve bademcik iltihabına karşı etkili bir yöntemdir. Bir su bardağı ılık süt içine bir çay kaşığı karabiber ve bir tatlı kaşığı zerdeçal ekleyerek karıştırın. Bu karışım, boğaz ağrılarında rahatlama sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemikler Neden Ağrır?

Kemikler Neden Ağrır?

Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karnın Sol Tarafında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Karnın Sol Tarafında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi