Sinüzit Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Sinüzit Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Ağrısı

Sinüzit, nezle sonrası veya alerjik nedenlerle burun içi kemiklerin ve burun içi etlerin şişmesi gibi yapısal yatkınlıklara bağlı olarak, burun ile sinüslerin hava alışverişinin kesintiye uğraması sonucu hava boşluklarında mikrop oluşması ve iltihaplanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Sinüsler, burun, alın, şakak ve göz çevresindeki hava dolu boşluklara verilen isimdir. Sinüzit hastalığının ortaya çıkma sebebi, sinüslerin mikrop kapması veya virüsler nedeniyle iltihaplanmasıdır. Sinüzit ağrısı, hastalığın en belirgin semptomlarından biridir ve çoğunlukla şiddetli baş ağrısı olarak kendini gösterir. Ancak yalnızca baş ağrısı bu hastalığın tek göstergesi değildir; birçok belirti sinüzitin anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Sinüzit Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

 • Göz çevresinde şiddetli ağrı
 • Burun içinde tıkanıklık
 • Sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı
 • Yanaklarda, göz çevresinde ve kaş üstünde şiddetli ağrı
 • Kafada basınç hissi, eğilip kalkarken veya koşarken artan şiddetli ağrı
 • Öne eğildiğinde ortaya çıkan şiddetli ağrı
 • Ağız içinde kötü koku
 • Geniz akıntısına bağlı mide bulantısı
 • İştahsızlık ve yemek yeme isteğinin azalması
 • Kuru veya balgamlı öksürük
 • Hafif ateş
 • Görmede sıkıntı ve bulanık görme
 • Boğaz ağrısı ve buna bağlı ses kısıklığı

Yukarıda sayılan belirtiler, sinüzit hastalığının başladığını işaret eder. Bu tür belirtiler ortaya çıktığında bir kulak burun boğaz doktoruna başvurup yapılan tahliller sonucunda bu hastalığın teşhisi konulabilir. Sinüzit ağrısı ve belirtileri nezle veya grip hastalığı ile benzerlik gösterir; ancak sinüzit belirtileri uzun süre kalırken, nezle ve grip kısa sürede sona erer. Bu nedenle, sinüzit hastalığının ilerlememesi ve erken önlem alınması için belirtiler ortaya çıktığında hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Sinüzit Hastalığının Nedenleri ve Korunma Yolları

Sinüzit hastalığının ortaya çıkmasında en etkili neden soğuk hava koşullarıdır. Islak saçlarla soğuk veya rüzgârlı havada dışarı çıkmak, kirli hava bulunan ortamlarda bulunmak, alerjik durumlar, sigara içmek, sıcak havalarda terledikten sonra klima veya vantilatör önünde durmak gibi birçok neden sinüzit hastalığının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu hastalıktan korunmak için soğuktan uzak durulmalıdır. Özellikle kış aylarında dışarı çıkılacaksa kalın giyinilmeli ve atkı ile burun ve ağız bölgesi iyice kapatılmalıdır.

Sigara kullanan kişiler sigarayı bırakmalıdır, çünkü sigara burun ve ağız yolunu tıkayarak kirli hava ile dolmasına sebep olur. Alerjisi olan kişiler alerjilerini tetikleyen etkenlerden uzak durmalıdır. Nemli ve kuru ortamlarda uzun süre kalmamalıdır. Klima veya vantilatör gibi soğuk hava veren cihazlardan uzak durmalı veya çok fazla önlerinde durmamalıdır. Yaz aylarında bile soğuktan uzak durulmalı ve havuza veya denize girilecekse fazla derinlere inmeden yüzülmeli ve çıktıktan hemen sonra kurulanmalıdır.

Belirtiler ortaya çıktığında hasta olan kişi hemen bir doktor gözetimi altında tahliller yaptırmalı, gerekirse film ve ultrason çekimi yapılmalı ve bunların sonucunda tedavi planı oluşturulmalıdır. Tedavi sonrası da hasta kendine dikkat etmeli ve kendini korumalıdır. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı ve bilinmedik ilaçlar veya ağrı kesicilerden uzak durulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nazlı

04 Mayıs 2024 Cumartesi

sinüzit ağrıları beni mahfediyor. Özellikle hasta olduğum zamanlar ortaya çıkan akıntı ve aynı zamanda bağ ağrısı çıldırtıyor. Kimseyle konuşmak istemiyorum. tek başıma sessiz bir yerde olmak istiyorum. Bu sadece bende mi oluyor yoksa herkeste aynı mı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Yeğin

Merhabalar, sinüzit rahatsizligi olan herkeste bu akinti ve hapşirik krizleri vardır. Sağlığınıza dikkat etmeli soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan kendini en üst seviyede korumalısınız ayrica siz farkinda olmasanizda ağızdada ciddi ağır kokular meydana getirir. O nedenle sinüzit hastası olan kişilerin sürekli olarak ağız bakimida yapmasi gerekir.

2. Cevap
cevap

Müsevver

Merhaba nazlı hanım. Bir çok kişide bu sorun yaşanmaktadır. Baş ağrısının en büyük nedenin başına stres ve diger etkenler gelmektedir. Bazen de kalabalıkta da baş ağrısı fena şekilde ağrır. Bu yüzden daha sakin ve sessiz ortamlar baş ağrısına iyi geldiği için sizin tercihiniz bu yöndedir. Stres ve sıkıntıdan uzak durmalısınız.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Neden Olur?

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Neden Olur?

Güncel

Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?