Gebelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Gebelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelik dönemi, kadınların sağlığına daha fazla dikkat etmeleri gereken bir süreçtir. Bu dönemde anne adayları hem beslenmelerine hem de genel sağlık durumlarına özen göstermelidir. Gebelik sırasında yaşanan herhangi bir sağlık sorunu, hem anne hem de bebek için risk oluşturabilir. Boğaz ağrısı, normal zamanlarda bile rahatsız edici bir sağlık problemidir. Çoğunlukla ilaçlarla, dinlenmeyle ve bitkisel tavsiyelerle geçirmeye veya önlemeye çalışırız. Ancak gebelikte boğaz ağrısı ile karşılaşıldığında, anne adayının ilaç kullanımı kısıtlı olduğundan, iyileşme sürecine daha fazla özen göstermesi gerekir. Çünkü gebelik döneminde rastgele ilaç veya bitki kullanımı önerilmez. Bu nedenle, gebelikte kullanabileceğiniz ilaçları ve bitkileri sadece doktorunuz önerirse kullanmalısınız. Herhangi bir yan etki durumu siz ve bebeğiniz için tehlike oluşturabilir.

Gebelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri

Gebelikte boğaz ağrısının belirtileri, normal zamanlardaki boğaz ağrısı belirtilerine benzer. Ancak, gebelik döneminde bu belirtiler daha hassas bir şekilde hissedilebilir. İşte bazı yaygın belirtiler:
 • Yutkunma güçlüğü
 • Boğazda kuruluk ve yanma hissi
 • Ses kısıklığı
 • Boğazda kızarıklık ve şişlik
 • Öksürük
Gebelikte Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılabilir?

Boğaz ağrısını hafifletmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:
 • Kafein içermeyen bir çay içebilirsiniz. İçine limon suyu ve bal ekleyebilirsiniz. Çok aşırı sıcak olmadan, normal sıcaklıkta ılığa yakın içilmesi hem boğazı rahatlatır hem de boğazda tahriş olmasını önler.
 • Ocakta su kaynatıp içine birkaç parça zencefil dilimi atabilirsiniz. Demlediğiniz çayı yine bal ve limon suyu ile tüketebilirsiniz. Bu çay hem boğaz ağrısını hafifletir hem de soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Ilık suyun içine biraz tuz atıp, suyu yutmadan gargara yapabilirsiniz. Boğaz ağrısı için faydalı olacaktır.
 • Fesleğen yaprağını çay şeklinde hazırlayabilir veya gargara şeklinde kullanabilirsiniz.
 • Su kaynatıp içine biraz karabiber, 1 tatlı kaşığı toz tarçın ve bal koyup güzel bir çay yapıp içebilirsiniz. Bu da boğaz ağrınızı hafifletmede fayda sağlayacaktır.
 • Ilık süt hazırlayıp içine bal ve zerdeçal koyup bir karışım elde edebilirsiniz. Bu karışım gebeler için kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayacak bir karışımdır ve uygun olmasından dolayı da önerilir. Tabi yine de buradaki tarifleri hazırlayıp kullanmadan önce doktorunuza danışmakta fayda vardır.
Gebelikte Boğaz Ağrısını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Gebelik döneminde boğaz ağrısını önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:
 • Yeterince dinlenmek önemlidir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında buna dikkat etmek gerekir. Bu, anne adayının vücudunun yeni bir döneme hazırlanmasında fayda sağlar.
 • Dengeli beslenmeye dikkat etmek, enfeksiyon kapma durumlarını azaltmaya yardımcı olur. Anne adayının bu süreç içerisinde sigara ve alkolden uzak durması gerekir.
 • Sıvı kaybı olduğunda vücudun direnci düşeceğinden, gebelikte bol sıvı almaya özen göstermek gerekir. Aksi takdirde soğuk algınlığına yakalanma riski artabilir. Bunun yanı sıra boğaz ağrısını da önlemiş olursunuz.
Gebelikte Boğaz Ağrısı İçin Doktora Danışmak

Gebelikte boğaz ağrısı ile karşılaştığınızda herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Geçmeyen, kronik bir boğaz ağrısında ise doktora gitmeyi ihmal etmemenizi tavsiye ediyorum.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni