İlişki Sırasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
08 Temmuz 2024

İlişki Sırasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

İlişki Sırasında Ağrı

İnsanlarda cinsel ilişki sırasında bir takım fiziksel ve psikolojik nedenlerden kaynaklanan ağrılar meydana gelebilmektedir. Uzmanlar tarafından, cinsel ilişki ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. Bu ağrı türleri kişiden kişiye değişmektedir. Cinsel birleşmede ağrının nedenleri bedensel ve duygusal sebeplerden kaynaklanabilir. Birleşme esnasında partner veya siz cinselliği yaşarken ağrılar hissediyorsanız, hangi bölgeden ve neden dolayı bu ağrının oluştuğunu bilmek önemlidir. Kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinanın girişinde veya içeri girişte olabilmektedir. Vajinanın içinde oluşan ağrı rahim ve idrar torbasında da hissedilebilir. Erkeklerde ise penisin uyguladığı baskıdan dolayı bu ağrılar gözlemlenir ve ayrıca üreme organlarının ürettiği sperm ve testislerde oluşan ağrılar da bu sorunun başında gelmektedir.

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı ve Acı Sebepleri Nelerdir?

Cinsel birleşmede ağrının tarifi, uzmanların sorunu çözmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle kişi ağrının hangi bölgesel rahatsızlıktan kaynaklandığını iyi bilmelidir. İnsanlar cinsel birleşmede, cinsel ilişkide bulunma isteği duyarlar. Bedenin uyarılması ve kasların gevşemesi gözlemlenmiştir. Kas gevşemesi ve insan doğasından gelen arzu nedeniyle uyarılmayla birlikte birleşme gerçekleşir. Bu birleşme, doğal bir ihtiyaç olmasına rağmen, bazı kişilerde erkeklerde penis, testis ve testis torbasında, kadınlarda ise vajina, idrar torbası ve rahimden kaynaklanan ağrılar gözlemlenebilir.

Erkeklerde İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur?

Erkekler cinsellik konusunda yeterince bilgiye sahip değilse, bu durum kendilerini fizyolojik olarak partnerlerine karşı aşırı zorlamalarına ve çeşitli ağrı ve acılara neden olabilir. Bunun temelinde bir mahcubiyet ve eşini tatmin etme isteği yatmaktadır. Genellikle erkekler cinselliği yaşarken penis ağrısı, penis bölgesinde tahriş, testislerde kaşıntı veya karıncalanma hissi gibi ağrılar yaşayabilirler. İlişki esnasında penisin vajinaya uyguladığı aşırı baskıdan kaynaklanan tahriş hissi veya testislerin ani hareketlerle ağrımasına ve şişmesine neden olabilir. Bir kısım hastalarda ise cinsel birleşme sırasında spermin testislerde üretilip penisten çıkarken ağrı ve yanma hissi oluşturduğu gözlemlenmiştir.

Kadınlarda İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur?

Kadınlarda haz duygusunun ve cinsel birleşmenin gerçekleştiği vajinada bazen aşırı cinsel ilişkiden kaynaklanan ağrılar gözlemlenmektedir. Vajinanın yeterince kayganlaşmadan penise uyguladığı baskıdan dolayı tahriş olarak ağrıması kanıtlanmıştır. Bazen kadınlarda daha önceden oluşmuş rahim ve vajinal rahatsızlıkların cinsel ilişkide ağrılara neden olduğu, bu ağrılar nedeniyle yanma hissi, acı ve aşırı şiddetli ağrılar gözlemlenmiştir. Eğer bir kadında cinsellik sırasında sürekli ağrı durumu bulunuyor ve bu durum fizyolojik nedenlerden kaynaklanmıyor, sadece psikolojik nedenlerden dolayıysa, bunu önlemek amacıyla kadın ilişkiye istekli olmalı, partnerinin uyarılması hissi uyandırılmalı ve kadın orgazm yaşayarak çözüme ulaşmalıdır. Böylelikle vajina, klitoris ve rahim normal duruma döner ve kadın rahatlama hissi duyarak ağrıların psikolojik oluşmasını engeller.

İlişki Sırasında Ağrı Tedavileri

Cinsel ilişkide ağrı duyulmasının sürekli ve tekrarlayan nitelikte olması, partnerin cinsellikten almak istediği hazzı engeller. Bu nedenle ilişki sırasında sürekli ağrı olma durumu varsa, bu ağrıların fiziki nedenleri uzman ürolog doktorlar tarafından araştırılmalıdır. Hasta, bu süreci tam anlamıyla doktoruna detaylıca anlatmalıdır. Doktor, yaşanan sıkıntıların çözümü amacıyla bir kısım tahlil ve tetkiklerden sonra teşhisi koyacaktır. Bu dönemin ardından doktorunuzun vermiş olduğu ilaç tedavisi ve tetkiklere harfiyen uyulmalıdır. Böylelikle kısa süre içerisinde bu ağrıların ortadan kalkacağı gözlemlenecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi