Fıtık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
05 Temmuz 2024

Fıtık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fıtık Ağrısı

Fıtık, vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen bir rahatsızlıktır. En sık karşılaşılan fıtık ağrısı türleri karın ve uyluk fıtığı, göbek fıtığı ve mide fıtıklarıdır. Bu bölgelerde oluşan fıtık, ciddi ağrılara neden olarak hastanın hareket özgürlüğünü ve iş yapma yeteneğini olumsuz etkiler. Fıtık, genellikle karın bölgesindeki iç organların veya hassas kas dokusunun dışarı doğru fırlayarak cilt altında şişlikler oluşturmasıyla ortaya çıkar. Diğer bir ifadeyle, bağırsakların karın duvarına doğru uyguladığı basınçtan kaynaklanan bir şişliktir. Tıbbi literatürde fıtıklar "herni" olarak adlandırılır.

Fıtık ve Karın Bölgesi

İnsan vücudunda karın bölgesi güçlü kas dokusuyla çevrilidir. Bu kaslar, uygulanan basınca karşı vücudu koruyacak niteliktedir. Ancak bazı durumlarda kaslar, çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle vücudu yeterince koruyamayabilir. Bu durumda bağırsaklar, vücut yapısının zayıf olduğu bölgelerden dışarı çıkar. Bu çıkış, şişkinlik olarak gözlemlenir ve öksürme veya ağır kaldırma gibi faaliyetler sırasında dış yüzeye doğru belirginleşir, bu da fıtık ağrılarına neden olur.

Bel Fıtığı Ağrısı Oluşumu

Omurgamızda bulunan omurilik kanalında 31 omur yer alır. Bu omurların 5 tanesinde fıtık oluşumu nedeniyle bel ağrıları gözlemlenir. Omur kemikleri hareketi sağlayarak omurganın dayanıklılığını artırır ve dışarıdan gelen darbelere karşı koruma sağlar. Omurgada bulunan disklerin dokusu, özel bir bağ ile korunur. Disk içindeki sıvının bozulmasıyla taşan kısım, omurilik kanalında bulunan sinirlere baskı yaparak sinirleri sıkıştırır. Bu sıkışmadan dolayı bel fıtığının oluştuğu ve ağrıların arttığı gözlemlenmiştir.

Bel Fıtığı Ağrıları Neden Olur?

Toplumumuzda sıklıkla ağır kaldırma ve vücut anatomisi nedeniyle hemen hemen herkes bel ağrıları çekmektedir. Özellikle orta yaşta gözlemlenen bu fıtık ağrıları, genellikle oturarak çalışan kişilerin yanlış sandalye kullanımı nedeniyle bel fıtığı olarak ortaya çıkar. Ayrıca yük kaldırma işinde çalışan, spor ve egzersizleri bilinçsizce yapan kişilerde de gözlemlenmektedir. Çok küçük hareketler bile bel fıtığı olan kişilerde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Örneğin, eğilmeden bir yük kaldırmaya çalışan kişinin ani bir hareketi, disk yapısının bozulmasıyla bel fıtığına neden olabilir ve bu küçük hareket ciddi rahatsızlık yaratabilir. Bir diğer husus ise bozulan disk yapısının beslenme bozukluğudur. Yaş ilerledikçe diskleri besleyen damarlar ve disklerdeki su miktarı azalır. Böylelikle iki omur arasındaki mesafe azalarak, bu iki omura yapışık mesafe artar ve fıtıksı yapının oluşmasına neden olur, böylelikle fıtık ağrıları durmaksızın devam eder.

Fıtık Ağrılarından Korunma ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Fıtık ağrısı, bel, bacak ve kasıklarda oluşan rahatsızlıklar ile kendini belli eder. Bacakta görülen uyuşma ve güç kaybı, bu hastalığın varlığını kanıtlar niteliktedir. Fıtık ağrılarında cinsel bozukluk, büyük abdesti yaparken ıkınmadan kaynaklı ağrılar gözlemlendiği takdirde fıtık ağrısından kaynaklı bir rahatsızlıkla karşı karşıya olduğunuzun göstergesidir. Bu durumda hasta, ağrı ve şikayetlerini uzman bir hekime bildirmelidir. Uzman hekimler tarafından çekilen MR ve röntgenler ile yapılan tahliller sonucunda bir kısım egzersizler neticesinde bu rahatsızlığın teşhisini koyarak bölgesel ağrıların giderilmesi için fizik tedaviler, ilaçlar ve gerek duyulduğunda operasyonlar yapılmaktadır. Ancak bunlara gerek kalmadan sağlığımıza dikkat edip ağrılar baş göstermeden bir kısım tedbirler alarak fıtık oluşumunu engelleyebiliriz. Bunun için aşırı ve ağır yük kaldırmamalıyız. Ani ve ters hareketlerden kaçınmalıyız. Bir şey yerden almak istediğimiz zaman çömelerek aldığımızda yaşamımız daha kolay olacak ve vücut sağlığımızı korumuş oluruz. Böylelikle bölgesel ağrıların azaldığını veya yok olduğunu gözlemleyebiliriz. Eğer bölgesel ağrılar devam ederse, uzman bir hekime başvurarak bildirilen tedavi yöntemlerini harfiyen yerine getirmeliyiz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bel ağrısı kremi kullanımı

Bel ağrısı kremi kullanımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı Tipleri Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Tipleri Belirtileri ve Tedavisi

Diz Arkasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Arkasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

3 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

3 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?